RECENZIA Creed bojuje proti vlastnej minulosti: Ako sa vydaril prvý režisérsky kúsok Michaela B. Jordana?

Michael B. Jordan vo filme Creed III

Jordan sa musí dostať späť do formy (Zdroj: MGM)

#Po takmer piatich rokoch prichádza obľúbená boxerská séria späť na strieborné plátna. Stallone je však po prvýkrát mimo a zodpovednosť tak na pleciach začína niesť Michael B. Jordan. Okrem hlavnej úlohy sa debutovo zhostil aj réžie. Oplatí sa zájsť do kina na tretí diel Creed?

Keď je minulosť nepriateľom

Po ovládnutí boxerského sveta sa Adonisovi Creedovi darí v kariére aj v rodinnom živote. Keď sa jeho kamarát z detstva a bývalý boxerský talent Damian po dlhom treste vo väzení opäť objaví, túži dokázať, že si zaslúži svoje miesto ringu. Stretnutie medzi bývalými priateľmi je viac než len boj. Rysuje sa rivalita na život a na smrť.

Na úvod je potrebné povedať, že si neviem predstaviť charizmatickejšie trio v tejto sérii, akými sú B. Jordan, Jonathan Majors a Tessa Thompson. Okrem toho, že skvelo stvárňujú svoje postavy, sú mimoriadne sympatickí a neopozerajú sa ti ani po dvoch hodinách filmu. Práve vzťah medzi nimi je ťažiskom prvej polovice filmu, pretože Adonis musí svojej žene vysvetliť, čo je Damian zač. Ten sa jej sprvu veľmi páči.

Prvá hodina je skôr psychologickým ako fyzickým bojom. Už od úvodu filmu sa dozvedáš viac o záhadnom priateľovi z minulosti, o ktorom Adonis svoje žene doteraz nepovedal. Na povrch sa tak začínajú vyplavovať veci, ktoré zmenia odvekých priateľov na rivalov.

Rivalita sa stupňuje
Rivalita sa stupňuje (Zdroj: MGM)

Postavám sa nechce príliš rozprávať

Samotná zápletka je však pomerne dosť deravá. O Damianovi vie len Adonis a jeho matka. To, že sa o svojej minulosti hlavný hrdina nezveril počas spoločných rokov svojej žene, nie je divákovi známe. Práve mlčanlivosť postáv vytvára zápletky vo filme.

Jedno nedorozumenie strieda druhé a príbeh je čoraz viac fabulovaný na základe toho, o čom postavy mlčia, než o tom, čo skutočne hovoria. Titulkom vôbec nenarážam na Adonisovu nepočujúcu dcéru, ktorá je práveže dobrým styčným prvkom a tvorí pre hlavnú postavy dostatočnú motiváciu bojovať aj vopred prehraný súboj.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 miest s najlepšou MHD na svete: Bratislavu či Prahu budeš hľadať márne, susedia sa však prepracovali!

Pravdivé informácie z minulosti vyliezajú na povrch práve v momentoch, keď im to najviac vyhovuje a príbeh je kvôli tomu veľmi predvídateľný. Škoda aj traileru, ktorý zrejme prezradil až príliš – ak si ho nevidel, ani ho nepozeraj.

Film mal doteraz najvyšší budget série, a to 75 miliónov dolárov. Tvorcovia preto konštruovali príbeh a zápletku na istotu, aby ju všetci pochopili a ihneď sa zapáčila už v kine. Film na veľkom plátne nebude mať problém zarobiť, ale povrchné dialógy a plytkosť ostatných postáv (napríklad trénera v Adonisovej telocvični, jeho matka či iní boxeri) spôsobia, že si na návštevu kina už o pár hodín zrejme ani nespomenieš.

Obaja aktéri si to rozdajú v ringu
Obaja aktéri si to rozdajú v ringu (Zdroj: MGM)

Jordanova prvá réžia

Creed III je športovou drámou a aj v tomto prípade je box ťažiskom. Nachádzajú sa tu dva väčšie boxerské zápasy, oba v druhej polovici filmu. Jordanova réžia sa sústreďuje už na príchod jednotlivých aktérov. Zábery sú snímané striedavo z ruky zo žeriavu, čo dotvára na jednej strane osobný, ale aj veľkolepý rozmer. Vadili mi jedine zábery spoza chrbta, kde bolo očividné, že zasiahnutý súper stojí príliš ďaleko, aby bol zasiahnutý.

Vypichnúť musím najmä zvukovú zložku. Háky v kine nielen počuješ, ale doslova aj cítiš. Tvorcovia stavili na silné basy, ktoré najmä v IMAX alebo v Dolby Atmos skutočne vyniknú. Počas záverečného súboja ma však otravovala metaforická vsuvka, počas ktorej sa boxeri ocitnú akoby na prázdnom štadióne. Taktiež televízni moderátori zápasov len komentovali všetko, čo sme videli a vedeli. Možno však príliš hľadám nedostatky.

Problémom je ale rozhodne strih. Nie sekvenčný počas samotných súbojov či medzi scénami, ale okresanie príbehu. V trailere sa nachádza množstvo záberov, ktoré vo filme chýbajú. Zrejme Jordanovi ako režisérovi dostatočne neverili a snímka mala pôvodne o desiatky minút viac.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších filmov zo sveta módy: Sex v meste je klasika, pozrieš si aj ďalšie ikonické snímky?

Štúdio má väčší hlas ako Michael. Taktiež by bolo zaujímavé zistiť, do akej miery Jordan riadil kameramanov a podieľal sa na post-produkčnom strihu. Toto nevyzerá ako režisérska vízia príbehu. Štúdio kvôli vysokému budgetu zasiahlo až príliš a projektu ublížilo.

Jonathan Majors je príjemným oživenám série
Jonathan Majors je príjemným oživenám série (Zdroj: MGM)

Dobrý film s očakávaným záverom

Priznám sa na rovinu – záver ma celkom sklamal. Napätie, ktoré v prvej polovici ako-tak funguje, vystrieda pocit nezaujatosti. Už po prvom zahliadnutí traileru minulý rok som si domyslel, ako film skončí, a tak sa aj stalo. Určite nebudem jediný s podobným názorom.

To nič nemení na tom, že Creed III je dobrou žánrovkou, ktorá viac-menej ponúkne všetko, čo jej propagačné materiály sľubujú. No na rozdiel od iných počinov režírujúcich hercov z nej necítiť potrebnú autorskú víziu a chuť vytvoriť niečo, čo sme dlho nevideli (napríklad Star is Born s Cooperom či Eastwoodova oscarovka Million Dollar Baby z rovnakého žánru).

Nový Creed má plusy aj mínusy. Plusy však rozhodne prevážia. Snímka ponúka dva skvelé súboje (až na metaforickú sekvenciu), má dobré tempo, uveriteľné postavy a vie zahrať aj na city. Od nás si odnáša len hodnotenie s lepším priemerom, no odporúčame ju každému, kto má chuť ísť do kina a Marvel mu už nevonia.

Hodnotenie: #####

P.S.: Fanúšikovia boxu si pokojne môžu jeden bod pridať.

Ako hodnotíš film Creed III?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame