Kanye West a jeho kariéra: Je toto pre neho koniec? (NÁZOR)

Kanye West (Zdroj: TW, ES)

#Americký raper Kanye Omari West, známy pod menom Ye, má 45 rokov a nie je to tak dávno, čo bol považovaný za jedného z najlepších hip-hopových umelcov všetkých čias. Je to tak stále, alebo jeho minuloročné vyjadrenia natrvalo poškodili jeho odkaz?

Môže sa Kanye West plnohodnotne vrátiť?

Nejdeme sa opakovať o vyjadreniach a aktivitách Kanyeho Westa, ktoré otriasli (nielen) rapovým svetom. V závere uplynulého kalendárneho roka sme už toho napísali naozaj dosť. Ak si chcete pripomenúť jeho komentáre smerom k židovskej komunite, problémy s bipolárnou poruchou, porovnávanie s Bohom, rozvod s Kim Kardashian či plány stať sa prezidentom Spojených štátov amerických v roku 2024, môžete tak urobiť na tomto odkaze.

Myslím si, že sa Boh rozhodol, že musím byť skromnejší. To, čo sa teraz deje, znamená to, že mi ten hore ukazuje, že mám byť skromný. Bol som predsa najbohatším človekom tmavej pleti na svete,“ povedal vtedy Kanye na otázku, prečo prichádza o sponzorské kontrakty. A domnievame sa, že si to myslí si dodnes. Je však začiatok nového roka a je na čase sa pohnúť ďalej. Otázne však je, čo toto konkrétne znamená pre Kanyeho. Sú totiž isté hranice a ak ich prekročíte, už nie je návratu do pôvodného stavu.

Na sociálnych sieťach môžete už dlhší čas sledovať, že Kanye prichádza o veľké množstvo priaznivcov, ktorí ho počúvali, kupovali si jeho merch, alebo si dokonca nechávali tetovať jeho citáty či podobizeň. Treba ale dodať, že Westova popularita vzrástla v niektorých extrémistických skupinách. To ale pravdepodobne nie je dôvod priazne, ktorý by tomuto rodákovi z mesta Atlanta v americkom štáte Georgia pridával na kredite.

Netočme sa však okolo horúcej kaše. Čo môže Ye v roku 2023 urobiť, aby si zlepšil pošramotenú povesť?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Eminem odmietol 8 miliónov dolárov za vystúpenie na MS v Katare

Nikto mu nevidí do hlavy

Je otázne, či si Kanye vôbec chce svoju povesť zlepšiť. Faktom totiž je, že on si pravdepodobne stále myslí, že nič zlé neurobil, nepovedal. A to, ako ľudia na jeho skutky reagujú, nie je oprávnené. Ak by sa chcel, povedzme to diplomaticky, „vrátiť späť“, bolo by pre neho najlepšie, keby vrhol svoju energiu do kvalitnej tvorby, keby pomáhal rôznym charitám, prípadne sa verejne ospravedlnil.

Alebo, čo je v jeho konkrétnej situácii možno ešte lepšie, nejaký čas nekomunikoval s verejnosťou. Aktuálne sa o ňom veľa nevie, stiahol sa, žije v jemnom úzadí, pričom z času na čas sa špekuluje o tom, že by sa mohol objaviť v nejakom rozhovore, podcaste či na festivale alebo koncerte.

Vzorom mu môže byť basketbalista Brooklynu Nets Kyrie Irving, ktorý bol terčom kritiky kvôli komentárom o plochej Zemi, taktiež o rečiach o minoritách či o tom, že sa nechcel dať zaočkovať proti koronavírusu. Prišiel o niekoľko fanúšikov aj sponzorských zmlúv (napríklad s Nike), ale sústredil sa na hru, na basketbal, a teda na to, v čom je najlepší. Teraz má síce stále svojich odporcov a ľudí, ktorí mu pripomínajú excesy, ale stále viac a viac sa rozoberá jeho hra a prínos pre svet športu.

V Kanyeho prípade je basketbalom rap. Ak v roku 2023 vydá album, kde sa vypíše, dá na pravú mieru určité veci a posunie žáner ako celok, čo sa mu v minulosti neraz podarilo, mohla by to byť pre neho zaujímavá alternatíva. Netreba ale zabúdať na vyššie spomínané skutočnosti, a teda na to, že nikto okrem Kanyeho nevie, čo Kanyemu ide hlavou. A možno sa vrátiť ani nechce a má úplne iné plány. Každopádne platí, že prípadná cesta späť k relevancii bude komplikovaná a nebude mať istý záver.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo znamená dvojkríž, ktorý prezentoval Kontrafakt v novom logu? (VYSVETLENIE)

Viac rapových noviniek a analýz nájdeš na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame