Kanye West chce byť prezidentom USA: Je formou moderného extrému?

Kanye West chce byť prezident. (Zdroj: Evan Agostini | Invision | AP)

#45-ročný americký raper Kanye West opäť prekvapuje. Teda, nie opäť, ale skôr stále. Aktuálne verejnosť nerieši len jeho antisemitské komentáre, ale znovu sa otvára aj téma jeho kandidatúry na prezidenta Spojených štátov amerických. Prečo sa tak rozhodol a kto by ho reálne mohol podporiť?

Kanye West chce byť prezident 

Kanye v jednom z uplynulých videí povedal pár viet, ktorá primäli ľudí k tomu, aby diskutovali o jeho kandidatúre na prezidenta USA. „Spoločne sa posúvame smerom do budúcnosti. Toto je Milo, pracujeme na kampani.“ Narážal na človeka menom Milo Yiannopoulos, ktorý by mal byť hlavou jeho kampaneOkrem toho bolo vidieť aj merch, kde je napísané „YE24″, čo napovedá, že by rodák z mesta Georgia v americkom štáte Atlanta, skutočne mohol kandidovať na prezidenta. Aktuálnou hlavou Spojených štátov amerických je Joe Biden, ktorý bude chcieť svoje pôsobenie v oválnej pracovni predĺžiť o štyri roky. Do hry sa taktiež dostáva kontroverzný Donald Trump, ten už taktiež stihol oznámiť kandidatúru na post jedného z najsilnejších ľudí sveta.

Nie je to prvý raz, čo chce byť Kanye West prezidentom krajiny, v ktorej sa narodil. O senzáciu sa pokúšal už v roku 2020, kedy bol prezidentský súboj najmä medzi Trumpom a Bidenom. Raper vtedy získal naprieč dvanástimi štátmi ledva 70 tisíc hlasov a rozhodol sa, že kandidatúru stiahne. Neraz uviedol, že chce byť hlavou štátu preto, aby svoju krajinu nasmeroval správnym smerom, aby sa v nej ľuďom žilo lepšie. Kanye je známy tým, že sa neraz pasoval do pozície „Boha medzi ľuďmi“, či človeka, ktorý je nepochopený a ostatní ho pochopia až po jeho smrti. Patrí sa dodať, že West oficiálne trpí bipolárnou poruchou, pričom podľa vlastných slov to považuje za svoju výhodu, pretože mu toto ochorenie pomáha v komunikácii s Bohom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Eminem je členom Rock & Rollovej siene slávy: Čo na to jeho mama?

Komentáre, ktoré mu ľudia neodpustia

Aj keď sa vo veľkej miere v zámorí skloňuje Kanyeho kandidatúra na prezidenta USA, verejnosť stále nezabudla na jeho antisemitské komentáre. Kvôli nevyberavým slovám o Židoch, ale aj o osobách tmavej pleti, prišiel o majetok vo výške približne 2 miliardy dolárov a o sponzorské zmluvy s firmami ako adidas či Balenciaga. Istý čas mal ban na sociálnej sieti Twitter, kam sa mu podarilo po zmene vlastníkov (Twitter kúpil Elon Musk) vrátiť.  Nižšie pripíjame tweet, ktorým sa Ye uviedol. Áno, ide o tradičný židovský pozdrav.

„Myslím si, že sa Boh rozhodol, že musím byť skromnejší. To, čo sa teraz deje je, že by ten hore ukazuje, že mám byť skromný. Bol som predsa najbohatším človekom tmavej pleti na svete,“ myslí si West o tom, prečo prichádza o sponzorské kontrakty. Okrem toho, Kanye prezentoval aj mikinu s nápisom „White Lives Matter“, čím chcel byť protipólom voči iniciatíve „Black Lives Matter“. Aj keď možno pôvodne nemal zlý úmysel (ktovie), slogan „WLM“ si (nielen) v Spojených štátoch amerických osvojili extrémisti a neonacisti, ktorí okamžite začali Kanyeho podporovať. Či stál známy raper a jeden z najlepších hip-hopových umelcov našej generácie o takýto druh podpory, je v tejto chvíli nejasné. Veríme, že nie.

Reálne šance: Kto by Kanyeho mohol podporiť?

Priamo nadviažeme na predchádzajúcu pasáž. Možno si totiž kladiete otázku, kto by Kanyeho Westa podporoval v prezidentskej kampani? Z politologického hľadiska je na mieste si myslieť, že West môže nejaké hlasy zobrať Donaldovi Trumpovi. Obaja sú istou verziou extrému a lákajú voličov, ktorí nie sú, povedzme to diplomaticky, zmýšľajúci tradičným spôsobom. Predovšetkým po faux pas s mikinou „White Lives Matter“ Ye získava podporu aj naprieč extrémistickými skupinami v Spojených štátoch amerických. Sám Kanye aktuálne na svojom instagramovom profile zdieľa a podporuje aj ďalšie osoby, ktoré majú antisemitské či antivaxerské názory.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
„JA SOM OK": Totálny banger, ktorý sa nevyhol kontroverzii

https://www.instagram.com/p/CkWvW1dvVhV/

Jedným z nich je basketbalista Brooklynu Nets Kyrie Irving. Ten sa nedávno za svoje komentáre voči Židom ospravedlnil, ale už s ním stihli ukončiť spoluprácu predstavitelia firmy Nike. Okrem toho, je nejasné, či ho vôbec ešte niekedy uvidíme v NBA v drese Nets. Kanye ho ale podporuje a tento vzťah podľa niektorých zdrojov funguje obojstranne. V tejto chvíli sa neočakáva, že by raper mohol mať reálnu šancu vyhrať prezidentské voľby v Spojených štátoch amerických. Nachádzame sa však v roku 2022 a už veľmi dobre vieme, že možné je skutočne všetko.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame