Kam na výlet na Liptove? Obrovský prehľad tipov na turistiku, jaskyne, cyklotrasy, termálne pramene aj jazerá

Liptov

Liptov ponúka množstvo nádherných miest (Zdroj: Pixabay.sk)

#Slovensko je plné nádherných miest, ktoré sa oplatí vidieť. Jedným z nich je aj Liptov. Rozprestiera sa na severe Slovenska v Žilinskom kraji v okrese Liptovský Mikuláš.

Nájdeš tu malebné prírodne scenérie, ktoré ti vyrazia dych. Po severnej strane ho chráni Veľká Fatra, Chočské vrchy a hrebeň Západných Tatier. Celým regiónom pramení rieka Čierny a Biely Váh. Jedinečné prírodne zaujímavosti, krásne historické pamiatky a atraktívne oblasti Liptova spoznaj spolu s nami.

Ďumbier

Vysoké Tatry sa tešia obrovskej obľube nie len medzi domácimi, ale aj turistami. Sú jedným z najväčších lákadiel, aké v našej krajine máme. Práve Nízke a Západne Tatry nájdeš v regióne Liptov. Povinnou zastávkou je jednoznačne Ďumbier, najvyšší vrchol Nízkych Tatier.

Chopok

Turistický kopec Chopok sa nachádza v jednom z najobľúbenejších lyžiarských stredísk a to Jasná.

Západné Tatry

Západne Tatry sa taktiež nedajú zahanbiť ponúkajú množstvo nádherných miest na turistiku a zábavu. K známym vrchom patria Roháče, Plačlivé, Volovec, Sivý vrch alebo okúzľujúce Roháčske plesá.

Veľká Fatra a Chočské vrchy

Za návštevu stojí aj Veľká Fatra a Chočské vrchy. Ak patríš k milovníkom skialpinizmu si na správnej adrese, Žiarska a Demänovská dolina sú ako stvorené pre teba.

Vrbické jazero

V západnej časti Demänovskej doliny sa nachádza najväčšie jazero, nazýva sa Vrbické a leží vo výške až 1 113 m n. m. Mnohí ľudia ho nazývajú aj morénové a ľadovcové pleso. Dôvodom je, že vznikol na ústupe ľadovca. Je zaradený medzi národné prírodne pamiatky a platí preň až piaty stupeň ochrany.

Liptovská Mara

V regióne Liptov sa rozprestiera najväčšia vodná nádrž Slovenska, ktorá je známa hlavne kvôli letnej rekreácii a vodným športom. Vznikla zaplavením 13 obcí, jednou z nich bola obec Liptovská Mara, podľa ktorej nádrž prevzala meno.

Havránok

Nad hladinou nádrže sa zachoval jedinečný gotický kostol. Havránok je miestom, kde sú zhromaždené pozostatky z doby železnej.

Vodné mlyny

Zaujímavosťou Liptova sú aj vodné mlyny. Svoje miesto si našli v hornej časti Kvačianskej doliny, nazývanej Oblazy. Gejdoškovský alebo trojpriestorový horný mlyn je postavený na kamennej podmurovke. Dolný postavila obec Veľké Borové a skrýva sa pod názvom brunčiakovský.

Prosciecka a Kvačianska dolina

V okolí vodných mlynov nájdeš náučné chodníky, Prosiecka a Kvačianska dolina. Práve náučný chodník, ktorý sa tiahne Prosieckou dolinou ponúka širokú škálu krásnych, farebných rastlín a krasových útvarov.

Prosiecka jaskyňa

Okolie Prosieckej doliny ponúka priaznivé podmienky pre vznik jaskýň. Najznámejšou je Prosiecka jaskyňa.

Lučanský vodopád

K národným kultúrnym pamiatkam patrí aj Lučanský vodopád v malebnej kúpeľnej obci Lúčky. Nevšednosťou je, že leží v strede dediny. 12 metrový, kaskádovitý vodopád sa tiahne z travertínovej terasy až k malému jazierku.

Brankovský vodopád

Na Liptove spoznáš aj najvyšší vodopád Nízkych Tatier. Brankovský vodopád sa tiahne až do výšky 55 metrov.

Minerálne pramene

Na Liptove sa nachádza aj viacero minerálnych prameňov s množstvom liečivých účinkov. Najznámejšie sú kúpele Lúčky, Korytnica či Ľubochňa.

Aquaparky

O termálne kúpaliska nie je núdza ani v tomto regióne. Minerálnymi prameňmi sa zásobuje kúpalisko TatralandiaBešeňová.

Demänovská ľadová jaskyňa

Jedna z najznámejších jaskýň na svete sa nachádza práve na Liptove. Nájdeš ju v Demänovskej doline, po ktorej získala svoj názov. Zaujímavosťou Demänovskej jaskyne je to, že tam nájdeš až 10 druhov netopierov.

Stanišovská jaskyňa

Obľúbenou je aj Stanišovská jaskyňa v Jánskej doline, ktorú môžeš navštíviť po celý rok.

Hrad Likava

Majestátny hrad Likava je na prvej priečke hradných stavieb na strednom Slovensku. Má viac ako 36 metrov a prenesie ťa do sveta gotiky a ranej renesancie.

Liptovský hrádok

V meste Liptovský Hrádok stojí krásny hrad aj kaštieľ, ktoré sú pomenované po meste. Priehliadka nádvorím, nádych tajomnej histórie a krásne priestory sa ti určite zapáčia.

Najväčší folklórny festival

Liptov sa predovšetkým pýši ľudovou architektúrou a folklórom. Každoročne sa vo Východnej organizuje aj najväčší folklórny festival plný tradičných krokov, rezbárstva a ľudovej kultúry. Tento rok si ho budeš môcť vychutnať online.

Vlkolínec

Folklór a ľudová architektúra má svoje miesto aj v populárnej obci Vlkolínec a v známom skanzene.

Múzeum liptovskej dediny Pribylina

Chceš spoznať historické a kultúrne prostredie Liptova? Múzeum liptovskej dediny Pribylina ti o tom povie viac, stačí navštíviť mesto Ružomberok, kde sa nachádza.

Goticko-renesačný kašieľ

Za pohľad stojí aj goticko-renesančný kaštieľ v Parížovciach. Je najstarším zemianskym sídlom na Liptove.

Artikulárny kostol pri Svätom Kríži

Tento kostol je zaradený k najväčším a najhodnotnejším dreveným stavbám nie len u nás, ale aj v celej strednej Európe.

Najväčší bike park

Miluješ adrenalín a divokú jazdu na bicykli? V areáli lyžiarskeho strediska Jasná si prídeš na svoje. Upravený terén, drevené prekážky a mnoho ďalšieho. Ideálne podmienky na parádny tréning.

Fun park Žiarce

V zimnom období sa v lokalite Žiarce pri obci Pavčina Lehota nachádza lyžiarske stredisko. V lete sa však mení na Fun park Žiarce. Jeho hlavnou atrakciou je bobová dráha typu Bandauer, ktorá je najstršmou na Slovensku. Areálom parku vedie cyklistický chodník, ktorý vedie z Vlkolínca až do Pribyliny.

Zdroj: kamnavylet.sk, slovakia.travel.sk, travelguide.sk
Odporúčame