Zamiluj si Liptov: Ponúka vábivé prírodné múzeá i mrazivo krásne jaskyne

Vlkolínec (foto: Lubos Houska/PublicDomainPictures.net)

#Slovensko je plné nádherných miest, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz za život. Nielen Orava, ale aj Liptov ukrýva množstvo historických i prírodných krás. Pozrite sa na top miesta Liptova, vďaka ktorým si Slovensko zamilujete ešte viac. Zároveň môžete takýmto spôsobom príjemne využiť ešte zvyšné horúce augustové dni.

Múzeum liptovskej dediny Pribylina

Skanzen v Pribyline každého návštevníka razom prenesie do atmosféry historického liptovského sídla. Už pri vstupe do areálu sa ocitnete medzi čarovnými drevenicami, ktoré reprezentujú typické príbytky roľníkov a remeselníkov. Okrem nich tu nájdete aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Dominantami skanzenu sú ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec. Čaro celému miestu navyše dodáva nádherný výhľad na Kriváň a ešte krajšia okolitá príroda.

Demänovská jaskyňa slobody

Jedna z najkrajších jaskýň v celej Európe. Reč je o Demänovskej jaskyni slobody, ktorá vyniká nielen esteticky, ale aj rôznorodosťou kvapľov. Výnimočnými sú napríklad jazierka s kvapľovými leknami či tzv. rokokové bábiky. Raritou jaskyne sú jednoznačne sintrové perly, guľôčky nachádzajúce sa na dne jazera vo Veľkom dóme.

Demänovská ľadová jaskyňa

Jedna z prvých známych jaskýň u nás sa nachádza na Liptove, konkrétne na pravej strane Demänovskej doliny pod severnými svahmi Nízkych Tatier. Je pozoruhodná nielen trvalou ľadovou výplňou, ale aj mohutnými a bizarnými tvarmi podzemných priestorov. Výnimočným však bol aj jej názov. Demänovská ľadová jaskyňa sa kedysi nazývala aj Dračou. V minulosti sa v nej totižto našlo mnoho kostí veľkého jaskynného medveďa a ľudia si mysleli, že sú to pozostatky draka.

https://www.instagram.com/p/BV7gFfEF8fr/?utm_source=ig_web_copy_link

Vlkolínec

Malebná podhorská dedinka Vlkolínec je klenotom ľudovej architektúry a najzachovalejšou pamiatkovou rezerváciou tohto typu na Slovensku. Starobylé dreveničky dopĺňajú stavby ako rumpálová studnička z roku 1860 a historická zrubová zvonica z 18. storočia. V roku 1993 bolo toto prekrásne miesto zapísané aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Podľa japonských turistov patrí Vlkolínec medzi najkrajšie nedocenené miesta Európy. Písal o tom aj britský Telegraph.

Očarilo vás niektoré z týchto miest? Napíšte nám do komentáru.

Odporúčame