Umenie bude divnejšie, ľudskejšie, menej seriózne: Kam by sa mala posúvať naša kreativita nasledujúce roky?

paleta farieb, štetec a ruka

Podľa niektorých umelcov bude naša tvorba ľudskejšia, no zároveň aj divnejšia (Zdroj: Unsplash/Dragos Gontariu)

#Medzi nami je mnoho tvorivých ľudí, ale tiež aj tých, ktorí umenie síce nerobia, no s radosťou ho konzumujú. Ak patríš aspoň do jednej z týchto skupín, mohlo by ťa zaujať, akým smerom by sa ľudská kreativita mohla posúvať nasledujúce roky. Portál Creative Boom získal na túto tému názory niekoľkých šikovných umelcov. Aký je tvoj názor na vec? Ovládne umelá inteligencia ľudskú predstavivosť a talent?

Dôležitá otázka rodovej rovnosti

Na OFFF festivale v Barcelone sa pravidelne stretávajú umelci a tvorcovia z rôznych umeleckých odvetví. Medzi všetkými týmito dizajnérmi, zvukovými dizajnérmi, teoretikmi a inými šikovnými ľuďmi, sa našli aj takí, ktorí prišli s vlastnou predstavou toho, ako to s tvorbou bude vyzerať nasledujúce obdobie. Niektorí sa zhodli na tom, že otázka rodovej rovnosti je(nielen) v umení  jednou z tých najdôležitejších.

Umelkyňa Kelly Anna, aktuálne tvoriaca v Londýne, má vo veciach jasno. Chce v kreatívnom priemysle vidieť viac žien – tvorkýň.

„Vo všeobecnosti dúfam, že väčšia pozornosť sa bude venovať ženám a špeciálne matkám, takže čoraz viac z nich sa v kreatívnom priemysle udrží, “ povedala portálu. S podobným názorom prišiel aj Clayton Welham, kreatívny riaditeľ Found Studia, ktorý spomenul, že už nasledujúci rok by rád videl narastajúci počet dizajnérok.

AI zohrá úlohu, no dôležitejšia bude ľudská kreativita

Mnoho tvorcov vníma umelú inteligenciou pozitívne. Určite si si aj ty všimol, že v dielach niektorých z nich sa čoraz viac objavujú výtvory, ktoré nie sú len zásluhou talentu. Jednou z otázok teda je, ako prepojiť schopnosť niečo vytvoriť s možnosťami, ktoré AI prináša.  

Lawrence Jones, kreatívny riaditeľ Framestore, sa zamyslel aj nad tým, ako by mohla umelá inteligencia pomôcť v tvorivom procese. V diskusii povedal aj to, že AI môže v budúcnosti pomôcť umelcom tým, že bude vykonávať rutinné činnosti, s ktorými sa stretávajú nielen dizajnéri, ale napríklad aj maliari a módni návrhári. Budú tak mať viac priestoru na vstrebanie a rozvíjanie nových nápadov a myšlienok.

S týmto názorov súhlasil aj Welham, a dodal, že dôležité, aby sme to podstatné, čo robí tvorbu tvorbou.

„Musíme prijať nové technológie, no myslím, že musíme mať tiež pevne vo svojich rukách svoje vlastné nápady, s rešpektom k zručnosti, ktorú naša práca vyžaduje,“ vyjadril sa Welham.

David Sedgwick bol o čosi skeptickejší, no to, čo dokáže umelá inteligencia s tých správnych rukách, vníma pozitívne.

„Len dúfam, “ uviedol, „že tu stále ostane priestor pre myšlienky a koncepty, a že úloha umelej inteligencie neurobí umelcov neužitočnými.“ Dodáva tiež, že nemusíme byť zmätení z toho, že by nám niečo neľudské malo pomáhať. Táto možnosť totiž vraj dokáže byť naozaj nápomocnou, pokiaľ budeme používať tú najdôležitejšiu pomôcku (nielen pri tvorbe), ktorú máme, a tou je náš mozog.

Tvorba by mala byť predovšetkým hrou

Ilustrátor Ben Tallon videl budúcnosť kreativity takto: „Bol by som rád, keby vymizli všetky predsudky. Náš kolektívny hlas je silný, ale musí smerovať ku všetkým, hlavne k tým, ktorých môžeme  vnímať ako náš presný opak.“

Tallon tiež obhajuje otvorenosť mysle a srdca, pričom zdôrazňuje, že kreativita je unikátny spôsob zjednotenia ľudia prostredníctvom niečoho zmysluplného. Teda niečo, čo bolo, a aj v budúcnosti bude určite potrebné.

Na konci diskusií sa všetci zúčastnení v podstate zhodli na tom, že v budúcnosti by sa mali ľudia ku tvorivosti a ku svojim pokusom tvoriť pristupovať ako ku hre. Priestor by tak dostala prirodzená chuť, zvedavosť a prekvapenie. Práve to robí takúto prácu cennou. Festival OFFF sa práve túto myšlienku snaží zdôrazňovať a oslavovať každý rok.

Mali by teda naše umelecké pokusy byť čo najprofesionálnejšie, najkvalitnejšie? Umelkyňa Gemma O’Brien zosumarizovala a zhrnula tieto myšlienky do jednej vety: „Dúfam, že všetko bude divnejšie, ľudskejšie a menej seriózne.“

Čo považuješ pri tvorbe za najdôležitejšie ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame