Najznámejší autor knižných trilerov a hororov na Slovensku, Jozef Karika: Ak túžiš po napätí a strachu, siahni po týchto!

jozef karika knihy

Jozef Karika má na konte mnohé dychberúce knihy (Zdroj: Unsplash/eberhard-grossgasteiger)

#Nová dvojkniha, Hlad a Smäd, Jozefa Kariku vyšla 18. októbra. Podľa niektorých názorov patrí k tomu najlepšiemu, čo doteraz vydal. Karika patrí k našim najplodnejším autorom a vybrať z jeho tvorby 5 kníh, pri ktorých ti naozaj stuhne krv v žilách, nebolo jednoduché. Jeho tvorba pokrýva krimi príbehy, trilery s nadprirodzenou tematikou, ale aj bez nej, historické témy či okultizmus. Známe sú aj jeho romány s mafiánskou tematikou. Tento výber ti ukáže diela, pri ktorých naozaj nebude o napätie a strach núdza. Máločo vie človeku nahnať strach viac ako to, čomu nerozumie.

Smršť (2020)

Pri nočnej jazde opustenou diaľnicou si niekto vychutnáva ticho a samotu, pričom iný by radšej ostal doma v teple. Ak by si však v spätnom zrkadle náhodou zazrel prízrak stareny, ktorý sa približuje, pričom ty zrýchľuješ, na ticho a samotu by si zrejme ihneď zabudol.

Presne to sa stalo hlavnej postave tohto románu, a s pribúdajúcimi stranami sa toho udeje ešte oveľa viac. Hlavným hrdinom je ničím zaujímavý účtovník, ktorý nám dokonca nemusí byť ani sympatický. Karika v knihe spája prízrak stareny s fenoménom halného vetra, ktorý sa vyskytuje najmä na poľskej strane Tatier. Príbeh je napínavý a dobre napísaný, i keď miestami hrá s čitateľom až príliš sebavedomú hru. Hlavne v druhej polovici tlačí autor zbytočne na pílu. Snaha vyznieť cool za každú cenu nemusí sadnúť každému. O závere knihy sa tiež už popísalo mnohé. Napriek tomu Smršť obsahuje niekoľko naozaj napínavých a atmosférických scén.

Tma (2015)

Príbeh by sa opäť dal zhrnúť dvomi vetami: Hlavný hrdina je mladý muž, tentoraz scenárista, ktorý sa rozhodne stráviť Vianoce na chate, ktorá je, samozrejme, postavená na odľahlom mieste kdesi v hustých lesoch. Ticho a tma však nie je tým jediným, čo na scenáristu čaká.

Práve v Tme môžeme badať paralelu s tvorbou Stephena Kinga, ktorý tiež dokáže ponúknuť survival horor s neopakovateľným efektom. Knihy oboch autorov sú žánrovými záležitosťami, a tak majú byť aj brané. Obaja autori si vo svojich knihách tiež neodpustia menšie odbočky a filozofovania nad zmyslom písania, nad vytváraním fiktívnej zápletky, a podobne.

V Tme je dokonca hlavnou postavou scenárista, u ktorého sú podobné monológy logické a možno aj očakávané (King si zase vyberá skôr spisovateľov, ktorí sa vo svojich úvahách tiež radi „rozpisujú“). Karika to však vždy robil úspornejšie, takže sa napätie našťastie nestihne vytratiť do prázdna. Presne to platí aj o Tme, v ktorej cítiš chlad a bezútešnosť situácie, v ktorej by si sa rozhodne nechcel ocitnúť.


Knihy, ktoré sú napriek otrasným príbehom absolútne bestsellery: Vrahovia, pedofili, bezcitní nacisti aj hrôzostrašná epidémia


Strach (2014)

Mladý muž sa vracia do rodného mesta (Jozef Karika sa narodil v Ružomberku), viac-menej preto, aby tu prišiel na nové myšlienky. Stretáva svojich kumpánov z detských čias a spolu musia čeliť nielen nadprirodzenému zlu, ale aj vlastným potlačeným spomienkam.

Aj v tejto knihe môžeš nájsť rôzne inšpiračné zdroje (očividné je napríklad Kingovo To). Máme tu obľúbenú tému zmiznutia, tiesne, zimy (tentoraz si to odnesú deti, ktoré v roku 1985 mizli počas zimných nocí) a nejaká tá mytológia. Strach však nie je zlátaninou rôznych námetov, alebo zasadením známej klasiky do slovenských reálií. Je fungujúcim dielom, ktorému sa treba len odovzdať a nehľadať v ňom originalitu, alebo nekonvenčný štýl písania. Hoci nie všetko, čo autor v knihe spomína do seba logicky zapadá (to je kameň úrazu aj u iných autorových kníh), kniha je písaná čtivo a číta sa v podstate sama.

Samota (2009)

Samota je jednou z prvých dobre známych autorových prác. Jedná sa o rozsiahlu poviedku z dôb, kedy Karikovo meno ešte nebolo známe širokej čitateľskej obci. Samota sa dostala medzi 5 najlepších poviedok v prestížnej literárnej súťaže Martinus Cena fantázie, v ktorej si zároveň odniesla cenu Béla za najlepší horor.

Hrdinom je opäť osamelý muž, ktorý je znovu „ťažká povaha“, a ktorému najväčšie problémy robí jeho hlava. Nasadá do vlaku, v ktorom je sám, ale len do chvíle, pokým do vozňa nenastúpi pochybne vyzerajúci chlapík v žltej vetrovke, s neupravenou bradou a zaschnutým potom. Dej je jednoduchý a rozpísaný na mnoho strán, no zároveň má schopnosť čitateľa vtiahnuť do centra diania. Pribúdajúcimi vetami napätie rastie, až si uvedomíš, že pochybný chlapík naháňa strach aj tebe.

Trhlina (2016)

Trhlina je jednou z najznámejších autorových kníh. Dočkala sa dokonca aj vysoko rozpočtového kinohitu, ktorý však, na rozdiel od knihy, toľko chvály nepobral. Opäť máme čo dočinenia s nadprirodzenou tematikou. Tentoraz nás čaká príbeh o záhadných zmiznutiach ľudí v pohorí Tribeč, o ktorých sa vraj potajme hovorí už niekoľko desaťročí.

Príbeh bol údajne inšpirovaný rozprávaním istého človeka zo Žiliny, ktorý sa autorovi sám ozval s tým, že by podľa jeho rozprávania mohol napísať naozaj dobrú knihu. Ten sa nápadu chytil, zahájil poctivý zber materiálu, a dobrú knihu nakoniec predsa len napísal. Hoci sám priznáva, že všetky tie zmiznutia sú spôsobené skôr mystifikáciou, ako skutočnou trhlinou, dopad, aký má kniha na čitateľov, je nepopierateľný. A nič na tom nezmení ani fakt, že Trhlina sa dá vnímať aj ako x-tá variácia na film The Blair Witch Project.

Ktorú z kníh by si si prečítal ty? Daj nám vedieť v komentári!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame