Je Kaliho posledný album naozaj „Dezertom“ za jeho kariérou?

Síce tento album ešte nemali možnosť počuť všetci, my už ho máme vypočutý a rozhodli sme sa vám z neho priniesť malý report (recenziu?). Samozrejme, album stále môžeš podporiť kúpou na Dezert Music, RukaHore či napríklad iTunes.

Kto sleduje našu stránku, tak je veľmi dobre informovaný ohľadne posledného diania okolo tohto interpreta. V rozhovore nám prezradil viacero zaujímavých vecí aj o novom albume, ktorý uzrel svetlo sveta v posledných dňoch. Ako už bolo dlhšie známe, doska nesie názov Dezert, a je to Kaliho posledný sólový album. Na albume je viacero zaujímavých hostí a teda sa určite je na čo tešiť, poďme na to!

Album teda oficiálne tvorí až 19 jednotlivých skladieb. Pred releasom albumu bolo von 7 skladieb, a to menovite – Zasa sme to, Jazda, Púšťam Ťa, Pravda je len jedna a najnovšie aj Čo s nimi (+Majself), Nedotknuteľný (+Majk Spirit) a Nejsi jediná. Celkovo nám aj tak ostalo ešte dosť skladieb, ktoré sme doteraz nemali možnosť počuť.

Práve počet skladieb je prvá vec, ktorej sme sa obávali. Na jednej strane, ak ide o „rozlúčkový“ album, tak je to ideálny počet, no na strane druhej Kali vydáva albumy dá sa povedať posledné roky pravidelne a ten najnovší (ak nerátame Dezert), vyšiel približne pred rokom.

Aj napriek všetkým vypočutým skladbám pre mňa ostáva číslo 1 Púšťam Ťa. Track, ktorý má obrovskú silu a ako sám Kali povedal, track a sloha s ktorou zápasil dlho. Na albume sa navyše nachádza mierne predĺžená verzia tejto skvelej a emotívnej skladby. Je to ale samozrejme track z trocha iného súdka ako napríklad track s Damem (Neni kam), na ktorý som sa tešil asi najviac z celého albumu. Rozhodne som sa nesklamal a nesklamali ani samotní interpreti (skvelú produkciu pridal Peter Pann). Dame ma opäť raz navnadil na svoje sólo ešte viac a tento track by som zaradil teda na prvé miesto medzi skladbami, ktoré sme pred oficiálnym releasom nepočuli.

Čo sa týka ďalších hostí, tak na otváracej skladbe albumu sa nachádza Separ, ktorému beat od Grimasa sadol výborne a chalani nás uviedli do albumu vo veľkom štýle. Ďalší hostia, ktorí vyvolávali veľké očakávania boli chalani zo skupiny Nerieš. Objavili sa na skladbe Fejk, a teda na skladbe, ktorá nesie jasný odkaz a odsudzuje povrchné, „fejkové“ správanie a pózy. Nerieš sa každým trackom dostáva viac a viac do povedomia širšej rapovej verejnosti a určite nesklamali ani na tejto hosťovačke. Asi najväčšie a nutno podotknúť, najpríjemnejšie prekvapenie bol pre mňa Dave White, ktorý sa predstavil na skladbe Nemáš. Túto skladbu by som určite zaradil do (svojich) TOP 5 tohto albumu.

Mnoho fanúšikov, hlavne starších sa určite tešilo na feat od Slipa, ktorý je už legendou nášho hip-hopu. Spoločne s autorom albumu sa predstavil na skladbe Sú dni. Na skladbu robil beat Majselfov dvorný producent Grizzly a musíme povedať, že ani v tomto prípade rozhodne hosť nesklamal a obaja nám ponúkli ďalšiu skvelú plnohodnotnú skladbu. Ďalšie zaujímavé skladby vznikli v spolupráci s Tomášom Botlóm a Šárkou. Práve na podobných veciach si Kali „nachytal“ najviac fanúšikov (ak spomenieme tracky Sklamal som či Jedného dňa). Trocha do mainstreamu nás prvý krát dostala skladba Né, dík a potom skladba O nič nejde. Skladby rozhodne neboli zlé, ale mňa osobne veľmi nebavili (je to ale samozrejme len môj názor). Okamžite to však napravil skvelý a silný záver albumu.

Mimoriadne zaujímavý je záver albumu, ktorý tvoria skladby Už to nemá význam a Pravda je len jedna. Druhý menovaný track už bol von nejaký ten čas, a práve v aktuálnom období môžte zájsť do kina na film Únos, pre ktorý bola skladba vytvorená. V skladbe Už to nemá význam rapuje Kali do skvelého beatu od legendárneho Hajtkoviča o tom, ako sa teší na obdobie, kedy si bude môcť vydýchnuť, „zrušiť fanpage“, rapuje o tom, ako sa mu už nechce sledovať čísla a tak isto objasnil aj slohy zo skladby Jackpot. Na záver však dodal, že nič neľutuje.

My by sme na záver určite dodali, že tiež neľutujeme, že sme strávili čas nad týmto albumom a rozhodne odporúčame kúpu, prípadne minimálne vypočutie tohto posledného Kaliho sólového albumu. Do komentára sa môžte podeliť o svoje pocity z albumu a o svoje najobľúbenejšie skladby. My ďakujeme za pozornosť!

Odporúčame