Gigantická spoločnosť sa podieľa na tajnom vývoji už niekoľko rokov: Nápady vyzerajú ako z ďalekej budúcnosti!

Spoločnosť Google patrí do konglomerátu Alphabet Inc.

Spoločnosť Google patrí do konglomerátu Alphabet Inc. (Zdroj: Wikipedia/brionv)

#Nie je žiadnym tajomstvom, že popredné a svetovo známe spoločnosti spolupracujú s vládami na tajných projektoch a operáciách. Zvyčajne sú to totiž práve moderné a unikátne technológie, ktoré ponúkajú výhodu pri riešení rôznych konfliktov.

Práve preto sa napríklad nemôžeš ako ne-američan zamestnať v SpaceX Elona Muska. Firma okrem dobývania vesmíru pracuje aj na tajných zbraniach pre americkú vládu. Podobne je na tom firma Boston Dynamics, ktorá okrem tancujúcich inteligentných robotov vytvára ich špeciálne upravené ozbrojené verzie.


Dovolenka vo vesmíre už o 10 rokov? Pozri, čo všetko sľubuje známa firma geniálneho miliardára Elona Muska


Možno tomu na prvý pohľad nebudeš veriť, no na tajnom vývoji sa podieľa aj samotný gigant Google, a to skrz spoločnosť X. Jej celý názov je X Development LLC, no v minulosti bola svetu známa ako Google X. Ide o polotajnú organizáciu, ktorá sa stará o výskum a vývoj unikátnych technologických zariadení.

Je súčasťou Alphabet Inc.

Spoločnosť bola založená ešte v roku 2010 a momentálne je súčasťou konglomerátu Alphabet Inc., pod ktorý spadá aj Google. Jej sídlo sa nachádza približne kilometer a pol od Googleplexu (gigantický komplex, ktorý je sídlom všetkých súčastí Alphabetu), v Mountain View v Kalifornii.

Na prácu v spoločnosti X dohliada slávny podnikateľ a vedec Eric „Astro“ Teller. Ten dohliadal na väčšinu známych projektov. Pomerne veľký rozruch spôsobil v roku 2016 na TED Talk, kde hovoril o dôležitosti zlyhania v prístupe Google X k priekopníckym novým projektom.

Spoločnosť Google
Spoločnosť Google patrí do konglomerátu Alphabet Inc. (Zdroj: Unsplash/Dylan Carr)

Vymoženosti, ktoré stoja za to

V októbri toho istého roku Alphabet oznámil, že Astro Teller bude dočasne zodpovedný za celé projektové krídlo X, minimálne do času, kým spoločnosť nenájde stáleho vedúceho. Odvtedy však zostalo ticho a je teda pravdepodobné, že Teller stále zastáva túto funkciu.


Ich produkty využívame v podstate neustále: Čo však predchádzalo vzniku Google a kto ho založil?


Spoločnosť X združuje viaceré firmy, ktoré sa podieľajú na rôznych technologických vymoženostiach. O mnohých svet vie, pretože ich chcel Google pretlačiť do masovej výroby. Ide pritom o mnohé známe produkty. Pozri sa, na čom všetkom sa podieľala táto záhadná spoločnosť.

Google Glass

Veľký záujem ľudí spôsobili hlavne Google Glass, ktoré nositeľovi umožňovali naplno využívať výhody rozšírenej reality. Ide o drobný nositeľný počítač, ktorý môžeš ovládať hlasovými pokynmi. Cez Bluetooth ho pripojíš k svoju telefónu a pre lepšiu manipuláciu slúži aj drobný touchpad na boku okuliarov. Nechýba ani možnosť nahrávať videá.

Táto technológia síce nebola nová, no ošiaľ prišiel hlavne preto, že Google bol prvou veľkou technologickou spoločnosťou, ktorá sa tohto projektu masovo zhostila. Verejnosť si Glass mohla prvýkrát vyskúšať v roku 2013 a odvtedy sa pracuje na jeho vylepšovaní. Na eBay sa ich cena pohybuje okolo tisíc dolárov v závislosti od modelu.

Google Glass
Google Glass sú praktický drobný počítač (Zdroj: Wikipedia/Mikepanhu)

Waymo

Ide o unikátny projekt, ktorý bol zameraný na vývoj samojazdiacich áut. V roku 2016 Google tento návrh posunul spoločnosti Waymo, ktorá je členom spoločnosti Alphabet. Celú organizáciu mal na starosti Sebastian Thrun, ktorý sa podieľal aj na ďalších významných projektoch, ako napríklad Google Street View.

Sebastian Thrun spolu so svojím tímom vyvinul na Stanforde automobil s menom Stanley, ktorý zožal veľkú slávu. V roku 2005 vyhral súťaž DARPA Grand Challenge. Vývoj však rozhodne nezastal ako po technickej, tak ani po právnej stránke. Google totiž lobuje za právne uznanie samojazdiacich áut.

Samojazdiace auto
Samojazdiace autá si vyžadujú aj legislatívne zmeny (Zdroj: Wikipedia/ Grendelkhan)

Loon a Wing

Projekt Loon je veľmi inovatívnym a futuristickým nápadom. Jeho hlavnou myšlienkou je rozšíriť prístup k internetu pre každého, a to pomocou obrovských balónov. Tie by vytvárali internetovú sieť a vznášali by sa v stratosfére. Vnútro balónov by tvorili bezdrôtové routery, ktoré by boli uchránené od vplyvov počasia a pomáhali by najmä tým, ktorý by si potrebovali v núdzi privolať pomoc.

V roku 2018 sa Loon taktiež premiestnil od Googlu a prevzala ho spoločnosť Alphabet. Tento koncept však išiel do úzadia zrejme aj kvôli megalomanskému projektu Starlink od vizionára Elona Muska, ktorý vyslal na obežnú dráhu stovky satelitov, aby robili v podstate presne to, čo projekt Loon.

Trochu nižšie nad zemou by sa mali vznášať autá z projektu Wing, ktoré by mali slúžiť na doručovanie zásielok. Autá by dokázali vertikálne vzlietnuť, následne sa otočiť do horizontálnej pozície, v ktorej by pokračovali v lete. Prijímanie a odosielanie zásielok by prebiehalo pomocou vysávania a navíjania balíkov.

Internetový balón z projektu Loon
Internetový balón z projektu Loon (Zdroj: Wikipedia/ Doug Coldwell)

Kontaktné šošovky

Hoci to môže znieť úplne banálne, kontaktné šošovky od Googlu nie sú len tak hocijaké. Ide o zdravotnú pomôcku, ktorá by zlepšila kvalitu života diabetikom. Výskum by mal totiž smerovať k tomu, aby dokázali konštantné sledovať koncentráciu glukózy v slzách pacienta.

Šošovky by mali obsahovať bezdrôtový mikročip, ktorý by bol schopný vyhodnocovať takéto merania. Tekutina, respektíve slzy, by sa k čipu dostávali cez mikrodierku, ktorá by sa nachádzala na šošovke. Na čipe by sa tiež nachádzala anténa tenšia ako ľudský vlas, ktorá by vysielala signály do určitého zariadenia na spracovanie údajov. Do šošoviek by mali byť zabudované aj LED svetlá, ktoré by signalizovali kritické výkyvy hladiny glukózy v krvi.

Kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky od Googlu by mali merať hladinu glukózy (Zdroj: Freepik)
Zdroj: Wikipedia/Google X, Eric „Astro“ Teller, The Wire,
Odporúčame