Smart hodinky ako pomocník pri športe: Vieš ako z nich správne čítať namerané hodnoty?

Každé fit hodinky majú svoje vlastné senzory, ktorých dáta sa môžu mierne líšiť (Zdroj: Freepik/freepik)

#Dnešný svet sa bez smart vychytávok jednoducho nezaobíde. Výnimkou nie sú ani smart hodinky, bez ktorých si mnohí z nás nevedia predstaviť život. Je to malý pomocník, ktorý ti meria všetky dôležité parametre – od krokov, cez výkon vo fitku, až po kvalitu spánku. Vieš ale, ktoré dáta je dôležité sledovať, a ktoré naopak nie sú až tak podstatné?

Neupínaj sa na cieľ

Sleduješ aj ty (asi ako väčšina užívateľov smart hodiniek) svoje kroky počas dňa? Áno, odporúčaných 10 tisíc poznáme všetci…

Nie je však dobré lipnúť na tomto cieli. Existujú rôzne štúdie, ktoré prišli s tým, že ideálny počet krokov pre bežného človeka je veľmi individuálny, a treba zohľadniť viaceré faktory, akými sú napríklad zdravotný stav či kondícia…

Ak svoj cieľ (napríklad spomínaných 10 tisíc) nesplníš, nepovažuj to za zlyhanie. Jediné, čo by ti to prinieslo, by bola frustrácia a strata motivácie na ďalší šport. Nevyšlo to dnes? Nevadí… Máš výzvu do ďalších dní, kedy môžeš prekovať sám seba.

Údaje sleduj dlhodobo

Nechci všetko okamžite… Smart hodinky potrebujú určitý čas na to, aby zozbierali a vyhodnotili dáta o tvojom tele a fungovaní.

Sleduj sa teda v určitom časovom horizonte – ak sa ti nezdá napríklad tvoja tepová frekvencia, zisti podľa údajov, kedy dochádza k výkyvom. Je to po náročnom tréningu alebo len tak, v nečinnosti? Ak je to ten prvý prípad, je to v poriadku. V druhom prípade to skús analyzovať a riešiť.

Neporovnávaj sa!

Každé fit hodinky majú svoje vlastné senzory, ktorých dáta sa môžu mierne líšiť. Preto nie je dobré, ak sa porovnávaš s kamošom, ktorý má inú značku, či model (niekedy sa totiž nájdu rozdiely aj medzi jednotlivými modelmi od jedného výrobcu).

Ak si idete s kamošom porovnávať napríklad tepovú frekvenciu, je potrebné zohľadniť aj to, či ich obaja nosíte nonstop. Nosenie len príležitostne môže skresľovať výsledky, oproti užívateľovi, ktorý hodinky z ruky nedá dolu ani počas noci.

Poraď sa s trénerom

Chodíš pravidelne do fitka, a máš trénera? Pokojne sa s ním poraď aj o hodinkách. On pozná tvoje ciele, tvoju kondičku a aj zdatnosť, tak ti najlepšie poradí, čo a ako sa oplatí sledovať na hodinkách.

Ak máš predsa len pochybnosti, obráť sa na obvodného lekára – v dnešnej dobe už lekári dokážu pomocou smart hodiniek (respektíve dát z nich) určiť niektoré zdravotné problémy, ktoré vďaka tomu môžeš začať včas riešiť.

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame