Gamba sa vracia. Vo veľkom štýle?

Na konci októbra svojich fanúšikov potešil raper Gamba. Ten okrem ohlásenia nového albumu , zverejnil nový videoklip na skladbu Z popola a prachu, podľa ktorej je celý album pomenovaný. Po  rokoch, kedy sa Gamba odmlčal je to  pokus o návrat na hudobnú scénu. Aký bude? Úspešný ? Neúspešný ? Nezabudli na neho jeho fanúšikovia? A čo pre nás chystá?

Gamba patrí medzi najobľúbenejších slovenských raparov. Jeho hit Oddych, v ktorom mu sekundoval Seki a Baron Respect má na youtube viac ako 9 miliónov pozretí a aj skoro deväť rokov po zverejnení ( hit pustili raperi do éteru v roku 2012 !!! ) ho ľudia neskutočne žerú. Okrem úspechu na youtube je song Oddych taktiež obľúbeným na party a diskotékach, ktorý roztancuje každého.

Práve po úspechu songu Oddych sa od rapera veľa očakávalo, no neustály tlak na jeho osobu sa prejavil a Gamba sa tak rozhodol pre pauzu, ktorá sa nakoniec natiahla na dva roky. Počas toho času si nielenže  oddýchol od rapovania, koncertov i verejného života, stihol sa však aj oženiť a vybudovať rodinné zázemie. Sám sa v niekoľkých rozhovoroch priznal, že pauza mu neskutočne prospela, že načerpal novú energiu a po návrate na stage sa cítil výnimočne dobre s novými nápadmi  a predstavami o pokračovaní kariéry.

Aj jeho hudba sa zmenila. Podľa novej skladby Z popola a prachu, môžeme usúdiť, že album bude menej klubový a komerčný. Od albumu spred deviatich rokov sa bude líšiť textami a výberom hudby a prejaví sa tam zrejme aj to, že  Gamba hudobne dozrel a celkom prirodzene presedlal na vážnejšie veci.

Song má naozaj silnú výpovednú hodnotu. Už len názvom skladby Gamba naráža na svoj návrat, na to, ako vstáva popola, ako sa vracia. Ako Fénix, ktorý sa znova učí lietať, tak aj on sa znova učí pohybovať na hudobnej scéne, bez strachu a bez obáv s radosťou, že robí to, čo ho baví. Všetko negatívne, čím si počas svojho života prešiel vníma pozitívne, lebo ho to posilnilo. Čas ho  zmenil a naučil vnímať veci inak.

Nielen na texte si dal Gamba záležať. Premakaný je aj videoklip a hudba. O hudbu sa postaral Gypso, vizuálnu podobu skladby a efekty  videoklipu mal pod palcom Martin Michút a natáčalo sa v Trnavskom vlakovom depe a v súkromnom letisku neďaleko Dubnice nad Váhom.

A čo na záver? Tešíme sa ! Je celkom jasné, že Gamba sa zmenil. Že i jeho hudba sa zmenila.  Dozrela a vyrysovala sa. Ak bude celý album rovnako dobrý, ako ochutnávka ktorú nám Gamba pred pár týždňami poslal, rozhodne sa máme na čo tešiť.

Aj pozitívne komenty fanúšikov, ktorí sú z raperovho návratu  úprimne “happy“ naznačujú, že Gamba tu má stále silnú fanúšikovskú základňu odchovanú na jeho top crazy  hite Oddych s  pred skoro deviatich rokov.

Odporúčame