FRISTAJLYN vol.2: Prepracovaný freestyle v podaní Gleba a Sameya

Glebovu novú sériu s názvom FRISTAJLYN sme vás predstavili pred niekoľkými dňami, keď tento slovenský rapper odprezentoval na YouTube prvý diel, ktorý slávil medzi ľuďmi naozaj veľký úspech. Gleb je zárukou kvality nielen v rape ako takom, ale zároveň aj vo freestyleovom prevedení. Potvrdzuje to aj v dieli číslo 2, pričom celú záležitosť posiela ešte o niečo vyššie člen Haha Crew Samey.

Kombinácia Gleba so Sameyom je, ako hovoria predstavitelia new schoolu, jednoducho fresh. Pôsobí to sviežo, pôsobí to cool, pričom Gleb a Samey do beatu od Nuriho zarapujú z hlavy niekoľko naozaj zaujímavých riadkov, ktoré, okrem toho, že sú poriadnym nákladom, majú aj výpovednú hodnotu. O to cennejšie toto video je.

Gleb samotný v závere hovorí, že vzhľadom na to, ako dlho trvá vytvorenie konkrétnej skladby, od napísania, namixovania až po tvorbu videoklipu, sa rozhodol vytvoriť sériu FRISTAJLYN, kde svojím priaznivcom a celkovo priaznivcom rapu prináša novú hudbu v značne rýchlejšom tempe ako by to bolo, keby postupne produkuje nové tracky.

Zaujímavé vysvetlenie nachádzame aj v popise videa, kde je hlavnou myšlienkou veta – Užívajte rap. Presne tak by to malo byť, ľudia by sa mali hudbou a rapom predovšetkým baviť, potom by bolo veľa záležitostí jednoduchších. „Definícií freestyle-u je oveľa viac, ako je v našich končinách známe. V 80’s to boli dopredu napísane texty bez konkrétnej témy, ktoré si mohol hocikde a hocikedy použiť, neskôr sa začal termín Freestyle použivať aj pri rapovaní z hlavy a vymyšlaní rýmov za pochodu (to je forma ktorá je verejnosti známa najviac),“ píšu tvorcovia pod videom.

Takže, okrem vypočutia freestyleu sa môžete aj čo to priučiť. A to nemusí byť rozhodne na škodu. „Keď dnes MC rapuje nevydané bars do random beatu napríklad naživo v rádiu pri CYPHERS alebo na mixtapes tak sa tomu tiež hovorí freestyle. FRISTAJLYN séria bude zmes všetkého naraz. Privítajte sériu FRISTAJLYN s ktorou prichádza GLEB, no čakajte v dalších častiach aj iných MC’s,“ nachádza sa pod videom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
SpecialBeatz a Rytmus na tracku „Vizionár": Zdroj motivácie, ktorý potrebuješ?

Môžeme len diskutovať o tom, kto sa objaví v ďalších dieloch, ale ak sledujete Gleba pravidelne, tak by ste si mohli nejaké mená odvodiť. Odvodiť sa dal aj Samey, pričom tento člen skupiny Haha Crew sa vo freestyle vôbec nestratil, práve naopak. Predvádza kvalitný prejav, pričom v kombinácii s Glebom vzniká naozaj výborná spolupráca.

Gleb patrí v tomto roku medzi najviac aktívnych interpretov, pričom touto sériou potvrdzuje, že sa snaží ľuďom stále prinášať nové koncepty a tento aktuálny zameraný na freestlye, môže mať medzi poslucháčmi naozaj široký záber. Gleb tento rok publikoval EP Leto v kufri, pričom vzhľadom na to, aká panuje situácia vo svete, nemohol absolvovať turné a drvivá väčšina koncertov bola preložená na rok 2021.

Tento rapper, ktorý sa vyznačuje svojským štýlom a odlišuje sa od veľkej časti československej scény, pokračuje ďalej, pričom očakáva sa, že do konca tohto kalendárneho roka by mal vydať ešte ďalšie EP – Zima v kufri. Neočakáva sa totiž, že celospoločenská situácia bude na tom na prelome rokov diametrálne odlišne ako je tomu teraz. Bodaj by sme sa mýlili, ale vo všeobecnosti platí, že kým nebude v obehu vakcína na koronavírus a nebude dostupná aj v našej krajine, tak na koncerty a festivaly v podobe, v akej sme na ne boli zvyknutí, pravdepodobne môžeme nateraz zabudnúť.

Čo sa týka Sameya, ten po minuloročnom vydaní albumu XYZ taktiež pokračuje v aktívnej tvorbe. Tento rok sme ho počuli viackrát na rôznych miestach, môžeme napríklad spomenúť skladbu No Hope na albume Majka Spirita a Grimasa Artist či track Ži, ktorý sa objavuje na Egovom albume Egotron. Samey sa na Egotrone nachádza ešte raz, v songu Chief Rocka, kde je okrem neho a Ega aj Gleb, Dalyb, Zayo a Rytmus.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
„Cigánsky sen" v maďarčine? Toto skrátka musíš počuť (VIDEO)

Sameya budeme počuť aj na Momovom albume Extras. Môžeme sa teda tešiť na to, čo si tento interpret pripravil na ďalšie obdobie. Je o ňom počuť stále viac, pričom lyricky je na tom naozaj výborne a očakáva sa, že v najbližších rokoch by mal byť jednou z vedúcich postáv slovenskej rapovej scény. Ale nepredbiehajme, to ukáže až samotný čas.

Tento freestyle s Glebom je naozaj podarený a je zrejmé, že po prvých dvoch dieloch príde časť číslo tri, ktorá bude opäť o niečo sledovanejšie ako úvodné dva zárezy. A kto bude hosť? Možností je hneď niekoľko, nechajme sa prekvapiť.

Foto: Samey, profil na Instagrame

Odporúčame