ROZHOVOR Raper Strespez otvára na debutovom albume silné témy zo svojho života: Je to pre mňa osobná terapia

Foto: Strespez

#Na rapovej scéne nájdeme mnoho mien. Niektorí sú tu s nami už roky a ľudia poznajú ich skladby naspamäť. Zaradiť sa k nim nie je rozhodne jednoduché. Na samom začiatku zvyčajne stoja dobré songy a zároveň aj album, ktorým dá raper jasne najavo, že to myslí vážne. Strespez, rodák z Pezinka, spája oboje.

Sila jeho prvého CD spočíva hlavne v tom, že sa rozhodol naň nezavolať žiadnych hostí. Poslucháčovi tak ponúka nielen kvalitnú hudbu, ale zároveň aj svoj osobný príbeh popretkávaný silnými momentami, ktoré človeka zmenia navždy. Viac o albume, obľúbených interpretoch a plánoch do budúcna sa dočítaš v našom článku.

Strespez (foto: Braňo Poláček)

Začnem otázkou, s ktorou sa pravdepodobne stretávaš často. Prečo si sa rozhodol vystupovať pod menom Strespez?

Tento pseudonym vznikol za čias, keď sme sa s kamošom venovali bombingu a tagovaniu. Vtedy som sa volal len stres. Mal som cca 13 rokov a absolútne som netušil, že budem niekedy robiť hudbu. Až keď som sa jej po čase začal venovať, pridal som si k tomu PEZ, čo odkazuje na mesto Pezinok, odkiaľ som.

Pochádzaš z vinárskeho mesta, dokonca si vinárstvo vyštudoval a popri hudbe ťa aj živí. Ako si sa teda dostal k rapu? Bola to „láska na prvý pohľad“ alebo to nebolo až také priamočiare?

Moja cesta k rapu sa spája s vínom, alebo lepšie povedané s vinárstvom. Na strednej vinárskej škole ma k nemu dostal spolužiak, ktorý skúšal rap aj freestyle. Na koncoročnom výlete som sa k nemu pridal, keď robil práve freestyle. Spolu sme neskôr aj založili rapovú skupinu. Nemali sme však DJ-a, a tak sme našli bandu jazzových hudobníkov, s ktorými sme hrali naživo aj naše prvé lokálne koncerty. Vždy ma viac bavilo spojenie rapu a živej hudby.

V mladosti si hrával na gitare, dokonca si chodil na hodiny spevu. Čo nakoniec zapríčinilo to, že si zotrval pri rape?

Bavila ma tá rôznorodosť tém a voľnosť textov, ktoré sa v rape používajú. Paradoxom je, že vždy som túžil po nu-metalovej kapele. Len som nikdy nestretol tých správnych ľudí, s ktorými by som ju zbúchal. Aj keď pred nejakým časom sa ku mne dostali hudobníci, ktorý robia podobný štýl, no nejak sme si nesadli. Možno to raz príde.

Foto: Strespez

Kde čerpáš námety pre svoju tvorbu?

Vieš čo, väčšinou čerpám inšpiráciu z môjho vlastného života a potom z okolia, buď ľudí, s ktorými som často, alebo situácií, ktoré ma nejako ovplyvnili.

Tvoj najnovší album „36“ je mimoriadne osobný. Niekoľkokrát dokonca otváraš aj bolestivé jazvy, ktoré postihli tvoju rodinu v posledných rokoch. Bol to hlavný dôvod, prečo si na album nezavolal žiadnych hostí?

Presne tak. Všetky témy na albume sú dosť osobné a preto som ani neriešil žiadnych hostí. Je to môj debut, čiže som to chcel poňať osobne a tým sa aj ukončiť určitú fázu v mojom živote. Viem, že ak si menej známy interpret, z marketingového hľadiska to nie je ideálne. Niektorí známi interpreti hádžu na každý trek hostí a za každú cenu lepia nezmyselné hosťovačky, čo často ani spolu neladia len preto, aby bol predaj. Pre mňa je hudba psychohygiena a odbremenenie sa od vecí, ktoré ma serú. Dobre to povedal James Cole, proste, keď vydáva tvoja obľúbená kapela album, tak by ťa nemalo zaujímať, aké featuring tam budú, ale v prvom rade daná kapela.

Má pre teba číslo 36 nejaký špeciálny význam?

Je to súpisné číslo bytovky, kde som zažil všetky príbehy, ktoré opisujem na albume. To je dôvod, prečo som ho nazval práve takto.

Vnímaš tento projekt ako takú svoju terapiu, ako sa vyrovnať s niektorými momentami, ktoré ťa v živote stretli?

Dobre si to vystihol. Celý tento album je v podstate moja terapia a uzatvára jednu etapu môjho života.

Odbočme trochu od tvojho albumu. Kto ťa najviac v mladosti hudobne ovplyvnil a koho si ideš v súčasnosti? Keby si mal našim čitateľom odporučiť jeden song, ktorý by to bol?

V mladosti ma najviac ovplyvnili asi tie nu-metalové kapely, ako Limp Bizkit, Korn a Deftones. Z rapových asi najviac Biggie. V súčastnosti si idem stále tie nu-metalové kapely, plus stále ma baví Yelawolf, Nothing,nowhere, Lil Peep, Machine Gun Kelly, Bring Me The Horizon a Convol, ale je toho viac. Jeden song? Fúha, tak najbližšie idem na Nothing,nowhere, tak dám od neho skladbu Better.

Stíhaš popri práci a hudbe sledovať aj nejaké filmy a seriály? Máš nejaký obľúbený?

Seriály si nejdem vôbec, ale s frajerkou pozeráme filmy stále. Naposledy ma veľmi chytil film American Satan. Odporúčam každému, koho zaujíma pozadie amerického hudobného priemyslu v rockovej hudbe. Rozhodne si príde na svoje. A veľa si idem rôzne hudobné dokumenty, dosť ma zaujíma, kto ako tvorí hudbu.

Možno trošku na odľahčenie, máš nejaký vysnívaný feat.? Ak áno, prezradíš nám s kým?

Môj vysnívaný feat. je asi s Fredom Durstom z Limp Bizkit.

Čo chystáš v najbližších mesiacoch? Pôjdeš s albumom aj do klubov?

Ešte chystám dať von dva vizuály k albumu a na jeseň už mám pripravený nový singel. Momentálne riešim krst, ktorý chcem spraviť trochu netradičnejšie, ale nechcem ešte viac prezrádzať. Do klubov by som išiel tiež rád, ale to záleží od ľudí, či bude záujem o moje koncerty. Uvidíme.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame