Poznáš filozofiu stoicizmu? Inšpirovala aj veľké mená, teraz môže pomôcť aj tebe!

Princípy stoicizmu sa dajú aplikovať aj do každodenného sveta bežného človeka (Zdroj: Freepik/vecstock)

 #Vplyv tejto filozofie sa premietol do rôznych ďalších. Niektorými z nich sa dodnes riadi aj súčasná psychoterapia. Princípy stoicizmu sa dajú aplikovať aj do každodenného sveta bežného človeka. Už stáročia intelektuálne ovplyvňuje ľudí, medzi nimi aj osobnosti, ktorým pomohol v osobnostnom raste a emočnej odolnosti. Čo by si si mohol odniesť z filozofie stoicizmu odniesť ty?

Nekonečná studnica múdrosti

Aj tí najslávnejší ľudia v histórii využili stoicizmus pri ceste za svojim úspechom. Spomeň si napríklad na Steva Jobsa či Johna D. Rockefellera. Prijali princípy, ktoré boli pre ich úspech vo finále dôležité rovnako, ako ich prirodzená inteligencia, talent či dávka šťastia.

Ani zakladatelia tejto teórie neboli len filozofovia. Seneca zbohatol vďaka finančnej gramotnosti, Marcus Autelius je dodnes považovaný za jedného z najväčších vládcov všetkých čias. Nemysli si, že táto filozofia je vec histórie – rozhodne aj dnes má čo ponúknuť!

Prijmi veci, ktoré nevieš zmeniť

Základom stoickej filozofie je zmeniť len to, čo je v tvojich silách. To, čo nevieš nijako ovplyvniť, by si sa mal naučiť prijať tak, ako to je.

Ak cítiš frustráciu, riešiš rôzne problémy či si nerozhodný, mal by si si dopriať čas na odstup a nadhľad nad témou. Stoici nadhľad reprezentujú na 4 základoch, a to na múdrosti, odvahe, spravodlivosti a sebakontrole.

Múdrosť predstavuje schopnosť rozlišovať medzi tým, čo je správne, a čo nie. Odvaha prezentuje fyzickú statočnosť, ale aj silu charakteru osobnosti. Spravodlivosť dohliada na čestné a rešpektujúce správanie jedinca. Sebakontrola ťa zasa prinúti rozmýšľať nad vlastnou disciplínou a odolávať lákadlám.

Ži naplno!

Stoicizmus je filozofiou, ktorá sa snaží nájsť spôsoby, ako žiť plnohodnotný a zmysluplný život v súlade s prírodným poriadkom. Sloboda človeka bola podľa stoikov založená na odmietaní náhody. Neznamená to, že sa pasívne budeš prizerať. Nájdi rovnováhu medzi emóciami a rozumom, zásadami a flexibilitou… Priprav sa n to, čo sa môže stať, a to ťa naučí zvládať stresové situácie omnoho lepšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Porozchodová zmena účesu: Prečo máš po rozchode nutkanie zmeniť farbu alebo strih svojej koruny krásy?

Ak prijmeš svoje emócie ako súčasť tvojho života, bude to fajn. No ak sa naučíš ako ich pomocou rozumu regulovať, vyhral si!

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk, forbes.sk
Odporúčame