Festivaly a koncerty? Skôr v roku 2022 ako v roku 2021

Všetci by sme už chceli normálne žiť. Ľudstvo si počas uplynulého roka naplno uvedomilo, že to, čo malo, bolo viac ako si predtým myslelo. Koronavírus straší svet stále a zatiaľ to stále nevyzerá, že by odchádzal na ústup. Keď si spomenieme na účasť na koncertoch alebo festivaloch, zdá sa to byť pocitovo vzdialené nie pár mesiacov, ale pár rokov. Množia sa otázku typu: Kedy konečne budeme môcť ísť na predstavenie nášho obľúbeného interpreta? Ani my na to nepoznáme odpoveď. Na druhej strane, racionálne sa to dá aspoň zľahka odvodiť. 

Problémom celej tejto debaty je fakt, že obsahuje veľmi veľa premenných. Na rozdiel od minulého roka, vďaka vzniku vakcín a postupnému očkovaniu obyvateľstva, existuje aspoň malé svetlo na konci tunela. Ak ale aspoň trochu sledujete aktuálnu situáciu, či už v našej krajine alebo celkovo vo svete, sami veľmi dobre vidíte, že to nie je také jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Inak povedané, pod chvíľou nejaký nový problém. A to nehovoríme o mutáciách koronavírusu, na ktoré pravdepodobne ani nie je protilátka. Nie sme lekári, nie sme odborníci na vírusy ani na zdravotníctvo.

Táto situácia sa však dotýka všetkých z nás a verte či nie, viacero z vás sa rôznymi spôsobmi pýtalo, kedy asi budú opäť reálne koncerty, festivaly či ostatné kultúrne poduajtia. Presné dátumy vám nedáme, tie nemá nikto. Keď sa na to ale pozrieme racionálne, reálny je záver tohto kalendárneho roka, prípadne úvod toho budúceho. Skrátka, kým budú všetci, ktorí majú záujem, zaočkovaní a vakcína začne účinkovať, to ešte poriadne potrvá. Ale je to proces a raz prejde, preto treba byť trpezlivý. Aj viacero interpretov sa k tejto problematike na svojich profiloch na sociálnych sieťach vyjadruje, pretože priaznivci sú ľudsky zvedaví.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto je 5 dôvodov, prečo si v dnešnej dobe kúpiť CD

Väčšina hlasov však potvrdzuje, že kultúrna scéna sa začne aspoň sčasti dávať do normálu až počas nasledujúceho kalendárneho roka. Hip Hop Žije, Grape či Pohoda v roku 2022 by mali byť reálnou alternatívou. Samozrejme, pevne veríme, že situácia naberie správny smer a všetko sa zlepší rýchlejším tempom, ale hovorí sa, že nádej dokáže človeka priviesť do šialenstva, preto nechceme polemizovať o tom, že už leto 2021 by mohlo byť ako za starých čias. Nie je ale vylúčené, že s rôznymi obmedzeniami budeme svedkami koncertov už o niekoľko mesiacov.

Keby to fungovalo aspoň tak, ako počas minulého leta, bolo by to akceptovateľné. Aj málo je lepšie ako nič. Avšak, najlepšie bude, keď sa koronavírus zastabilizuje dlhodobo a budeme sa môcť vrátiť k tomu, čo sme donedávna nazývali normálnym životom. Koronavírus totiž nezmizne tým, že ľudia budú zaočkovaní, táto nákaza tu bude ešte niekoľko rokov, akurát nebude taká ničivá, ako je tomu teraz. A rúška? Nuž, nie budú asi nutným zlom ešte tiež pomerne dlho. Pamätajte ale na to, že prevencia je lepšia ako liečba. A prvom rade ide o to, aby sme boli zdraví.

Nuž ale, aj psychické zdravie je dôležité a koncerty sú silnou mentálnou hygienou, ktorú ľudstvo potrebuje. Preto verme, že rok 2021 bude rokom obnovy a zastabilizovania koronavírusu. Zatiaľ tomu všetko nasvedčuje. Neklesajte však na duchu, keď zistíte, že proces potrvá dlhšie ako by ste si želali.

Už teraz je to dlho. 

Na záver to zakončíme optimistickým pohľadom. Nie tak dávno sa objavila v médiách správa, že Holandsko ráta ako krajina s tým, že od prvého júla by mohli byť povolené a organizované hromadné podujatia, medzi ktoré patria aj letné festivaly. Pre Holanďanov, ale aj pre celú Európu, je toto zmýšľanie psychickou vzpruhou. Dobrú správu ale doprevádzal reality check v podobe toho, že ak sa pandemická situácia zhorší, leto v znamení festivalov nebude ani v krajine tulipánov.

Odporúčame