Európska únia dáva stopku výrobe áut so spaľovacím motorom: Zmena sa dotkne aj Slovenska, od kedy platí?

Európska únia schválila nový zákon o elektromobiloch

Európska únia schválila nový zákon o elektromobiloch (Zdroj: Unsplash.com/myenergi)

#Vyzerá to tak, že autám so spaľovacím motorom v Európe naozaj odzvonilo. Nová legislatíva zakáže ich výboru, aby sa urýchlila elektrifikácia a prešli sme najmä vo veľkých metropolách na elektrický pohon. Tento týždeň o tom rozhodovali poslanci Európskeho parlamentu a zmene sa nevyhne ani Slovensko.

Zákaz predaja benzínových a naftových áut začne platiť od roku 2035. Avšak už v roku 2030 sa chce Európska únia dostať na hodnoty uhlíkovej stopy z 90. rokov, teda znížiť ich o viac ako polovicu. Niektoré automobilky tento krok vítajú, iné nie. Medzi tie spokojnejšie patrí podľa Reutersu napríklad Volvo alebo Ford, ktoré už majú s elektromobilmi skúsenosti.


Starostlivosť o interiér auta: Overené tipy na vyšúchaný volant, zápach, tepovanie aj kožu – bude ako nové!


Zmena sa dotkne nových vozidiel

Legislatíva však nezakáže predaj bazárových ojazdených áut, ale len nových modelov. Výrobcovia majú presne 13 rokov na to, aby prešli z výroby spaľovacích motorov na čisto obnoviteľný elektrický motor. Ak začínaš namietať, že elektromobily nie sú v skutočnosti tak ekologické ako sa o nich hovorí, tak tento mýtus sme už minulý rok vyvrátili.

Slovensko je z pohľadu predaja elektrických áut na chvoste Európy. Nemôžu za to však zákazníci, ale slabé dotácie, ktoré v iných členských krajinách získa každý a u nás sa na ne čaká pokojne aj niekoľko rokov. Zákon z dielne parlamentu Európskej únie by mohol situáciu urýchliť aj u nás.

Ako sme spomínali, zákaz sa nedotkne ojazdených áut. Aj po roku 2035 si budeme môcť kúpiť benzínové auto z druhej ruky, pointa Európske únie je niekde inde. Chce tieto autá vytlačiť z ciest prirodzene, teda doslúžením a následným zošrotovaním. Vítaš túto zmenu alebo podľa teba neprinesie nič dobré?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, autogratis.sk, Reuters
Odporúčame