Ako múti miliardár Elon Musk vody v kryptosvete a prečo sa oplatí sledovať jeho twitter?

elon musk

Elon Musk kúpil Twitter, čo používateľov siete veľmi nepotešilo (Zdroj: Flickr/Daniel Oberhaus)

#Elon Musk je v kryptokomunite niečo ako špenát. Buď ho miluješ alebo nenávidíš. Vďaka svojim šikovným tweetom a 55 miliónom followerov trasie šéf Tesly, SpaceX a The Boring Company krypto-svetom už mesiace a nezdá sa, že by mal nateraz dosť.

Medzi láskou a nenávisťou

Elonov vzťah ku kryptomenám si už prešiel všetkými fázami od zamilovanosti až po (takmer úplný) rozchod. Dnes si myslí, že krypto škodí životnému prostrediu. Aj o tom sme už písali, ale späť k téme. Vždy keď sa objaví tweet s jeho komentárom ku krypto-svetu, zdá sa, že naň krypto-svet aj reaguje. Ako veľmi sú jeho tweety zodpovedné za zemetrasenia v hodnotách bitcoinu, dodgecoinu a ďalších kryptomien?

Twitter, Elon a krypto

Vďaka twitteru sa Elonovi podarilo nahrabať si medzi fanúšikmi kryptomien slušný počet priaznivcov. Prvýkrát sa o bitcoine vyjadril pred 7 rokmi, kedy o ňom napísal, že ide o „asi dobrú vec“. V roku 2019, kedy kryptomeny zažívali nevídaný rozmach, začal o kryptomenách tweetovať viac.

Do bitcoinu vtedy cez Teslu investoval 1,5 miliardy dolárov a keď postol tweet o tom, že firma začne bitcoin prijímať ako ďalšie oficiálne platidlo, trhy šaleli. Prvá veľká a seriózna firma, ktorá bude akceptovať platby v bitcoinoch? Pre mnohých to bola známka serióznosti trhu a množstvo nových investorov vtedy na trh aj vstúpilo. Krátko na to bitcoin dostiahol svoje maximum – 58k dolárov za mincu.


Nespí, neštudoval a šéfuje najvplyvnejším firmám sveta: Vitajte vo svete Elona Muska


A potom Elon zmenil názor

Po pár mesiacoch Tesla predala 10 % svojich bitcoinov, čo medzi investormi spôsobilo paniku. Elon vtedy napísal, že to bol test likvidity a že drvivú väčšinu svojej investície stále drží. No a potom to prišlo: tweet, v ktorom vyjadril obavy o to, ako ťažba kryptomien dopadá na naše životné prostredie, a že Tesla viac nebude akceptovať bitcoin ako oficiálnu formu platby. Mena vtedy spadla na 30k za mincu.

Je Elon krypto-guru?

Jednoduchá odpoveď znie nie. Pravdou je, že vývoj trhu ovplyvňuje množstvo faktorov a dalo by sa možno povedať, že Elon skutočne je jedným z nich. „Krátkodobo majú na hodnotu kryptomien influenceri ako Elon Musk veľký vplyv,“ vysvetľuje bitcoin edukátor Dušan Matuška. „Vo finále však trhom hýbu ľudia a emócie. Tím, že Elonovi veria, naskakujú na vlak alebo naopak predávajú v panike. Trend nám ukazuje, že dnes majú jeho tweety omnoho menšiu silu,“ dodáva.

Faktom zostáva, že vrcholy aj pády bitcoinu nie sú výsledkom aktivity jedného človeka. Kryptomeny nie sú vlastnené ani kontrolované jediným smrteľníkom či firmou, to by bolo v priamom rozpore s dôvodmi ich existencie. Elonov twitter sa napriek všetkému oplatí sledovať. Je to zaujímavý človek, ktorý má ako majiteľ ambicióznych amerických firiem vplyv. Aj na krypto-svet.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame