Egov album PRECEDENS má už 5 rokov: Prečo je to skvelý a nadčasový projekt?

Ego (Zdroj: IG/egoemo)

#Keď Ego v roku 2017 vydal album PRECEDENS (konkrétne 11. decembra), všetci veľmi rýchlo pochopili, že tento hudobný projekt je naozaj vo veľa prvkoch skutočným precedensom. Poďme sa ohliadnuť za Egovým sólovým debutom, na ktorom sa nachádza niekoľko skladieb, ktoré ľudia obľubujú dodnes a majú v sebe nesmiernu silu. 

Ego si na debut trpezlivo počkal 

Aj keď Ego rapovo tvorí prakticky od prelomu tisícročí, k sólovému albumu sa dostal až v roku 2017. Ako sám niekoľkokrát povedal, počas doterajšieho priebehu kariéry vždy bolo niečo iné, čomu sa venoval. Či už to boli albumy s Kontrafaktom, megahit „Žijeme len raz“ alebo iniciatívy PODZEMGANG či INÍ, mal čo robiť. V roku 2017 dozrel čas a prišla správna doba, aby dal svoje prvé sólo medzi ľudí. Načasovanie bolo priam ideálne. 15 skladieb, 51 minút hudby a tracky, ktoré sa zaryli pod kožu hneď po prvom či druhom vypočutí.  Album je precedensom aj v tom ohľade, že na ňom nie je ani jeden vulgarizmus. Vo väčšine songov by ste ho skutočne hľadali márne. A tam, kde už bol „na spadnutie“, je vycenzúrovaný. Šikovné, však?

Hra so slovenským jazykom a rapom 

Ego sa na PRECEDENS hrá so slovenským jazykom priam dokonalým spôsobom. Napríklad, v úvodnom songu albumu „Všetci“ sa sústreďuje na podstatné mená, následne v „A JA“ používa iba slová, v ktorých sa nachádza jedine samohláska „a“. Je to ohýbanie jazyka, je to pridaná hodnota, je to pútavé a je to precedens, pretože nikto pred ním to nerobil. Taktiež odporúčame sa sústrediť na jednotlivé názvy songov, pretože tvoria jeden celistvý príbeh. A keď si ich prečítate za sebou, dajú vám jednoznačnú dejovú linku. To nie je náhoda, je to jeden z autorových cieľov. Na CD môžeme počuť Ega používať nielen slovenčinu, ale aj češtinu, angličtinu či dokonca francúzsky jazyk.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Cardi B vie, ako sa robí biznis: Zarobila milión dolárov za 35 minút

Spolupráce, ktoré sa stali nesmrteľnými

Ego urobil jednu veľmi šikovnú vec. K väčšine featov z albumu PRECEDENS pripravil aj videoklipy, pričom, aby prešiel algorytmu YouTube cez rozum, veľká časť zo spoluprác vyšla na inom channeli, čo spôsobilo, že v isté obdobie v roku 2018 bol Egáč prakticky všade a neustále mu vychádzali nové veci, ktoré mali milióny vzhliadnutia.

Napríklad, „V MESTE SNOV“ má 13 miliónov views.

„Vozíme“ dokonca 15 miliónov views.

A „Runway“ tiež približne 15 miliónov views.

Je to málo vídaná záležitosť, ale treba Ega a tím ľudí okolo neho pochváliť za tento rok, pretože to pred ním nikto iný neurobil. Nebudeme si klamať, bolo to dozaista energeticky aj finančne náročné, ale celkový dojem z urobenej práce a úspech, ktorý tieto songy priniesli, je prakticky nevyčísliteľný.

Niekoľko úrovní vnímania tvorby 

Keď ste si vypočuli PRECEDENS prvý raz, druhý, následne ôsmy či desiaty raz, vždy sa v ňom dá nájsť niečo nové. Dokonca, aj po vyše 5 rokoch sa na viacero songov pozeráte inak, ako v čase, keď vyšli. Ego urobil nadčasový album, ktorý je medzi poslucháčmi populárny dodnes. Jedným z dôvodov, prečo je tomu tak, je fakt, že Egáč vníma rap a hudbu celkovo na rôznych úrovniach. Môžeme sa baviť o lyrike, hudbe, o prepojeniach, referenciách, výpovednej hodnote, vo všetkých ohľadoch si prídete na svoje.

Legendárny člen skupiny Kontrafakt dokázal, že je silný nielen v skupinovej tvorbe, ale aj v tej sólovej. Dôkazom môže byť fakt, že od albumu PRECEDENS Ego vydal už EGOTRON, PROTOTYPES a POHODA. Uvidíme, čo si pre nás pripraví v ďalšom pokračovaní jeho kariéry, ale právom sa na to môžeme tešiť. Jeho debutový album z roku 2017 dodnes ostáva precedensom a pre viacerých mladých interpretov aj vzorom či akousi učebnicou toho, aké sú hranice a limity rapovej tvorby v našich končinách, a kam až sa to dá posunúť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Moja Reč, Čis T a Tina: Svieži song „Slnko a mesiac" dostáva pútavý vizuál

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame