Ego a jeho klipy: Koľko stojí skutočná kvalita?

Ego patrí nielen medzi najväčších priekopníkov slovenského rapu, ale zároveň medzi tvorcov, ktorí si dávajú najviac záležať na klipoch. Koľko však kvalitný videoklip ku konkrétnemu tracku stojí a v akých reáliách sa takáto čiastka vôbec pohybuje? 

Ego na klipoch nešetrí

Rapper z ikonickej skupiny Kontrafakt vie, že na videoklipoch sa šetriť neoplatí. Keď je kvalitný track, tak super video ho dokáže posunúť na ešte vyššiu úroveň. Sú to spojené nádoby, ktoré sú predovšetkým v súčasnosti, kedy ide do popredia videoformát pred audiom, spomínané stále viac.

Najdrahším klipom, ktorý sme od Ega mohli zatiaľ vidieť, je video na song „Robím To Čo Chcem,“ ktorá vyšla v roku 2018 na jeho premiérovom sólovom albume Precedens. Pred nasledujúcou vetou sa radšej posaďte. Precedens bol precedensom v rôznych ohľadoch, pričom aj samotný videoklip na RTČCh je vo svojom ohľade precedens.

Tento song má na YouTube k dnešnému dňu viac ako 9,7 milióna views a aj keď už má približne štyri roky, štatistiky neustále rastú. O videoklip sa postarala firma SORRYWECAN, pričom čiastka zaň sa vyšplhala na 7000 eur. Precedens je prvým Egovým sólovým CD, preto si dal rapper na ňom nesmierne záležať. Nešetrilo sa na ničom, klipy neboli výnimkou.

Investície a šikovnosť

Napríklad, videoklip na skladbu „V MESTE SNOV“ stál 5000 eur,  „AKO TO CÍTIŠ“ takisto a „RUNWAY“ 2000 eur. Keď si pozriete jednotlivé skladby na YouTube, zistíte, že všade sú miliónové views, pričom videá sú aktívne aj po niekoľkých rokoch.

A zaujímavosťou je aj to, že väčšina klipov je uverejnených na rôznych YT kanáloch. Dôvod bol prostý, išlo o „zmätenie“ algorytmu, aby sa Egove skladby, nech už boli na akomkoľvek kanáli, dostávali do trendov v tom istom čase. Šikovné a platné, no nie?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
„Balím to, idem dopi*e.“ Osťo, Smart a Becca opäť spolu

Už dávno sa nenachádzame v období, kedy by boli videoklipy k rapovým skladbám len nepotrebným luxusom. V súčasnosti sú dôležitou súčasťou hudobného priemyslu. V tom istom čase ale platí, že radšej nijaký klip, ako video, ktoré by bolo urobené narýchlo a nemalo by potrebnú kvalitu. Práve kvalita je totiž to, čo rozhoduje.

Photo credits: Ego, profil na IG

Odporúčame