DROBNOHĽAD| Strapo – kráľ freestyleu, ktorý hovorí o všetkom. Rok 2010 ho zmenil

Rubrika Drobnohľad sa vzhľadom na vaše reakcie ukázala byť ako populárna. Preto v nej budeme pokračovať. Hovorili sme tu o Egovi, Pauliem Garandovi, Kalim a ďalších. Dnes bude reč o Strapovi. Raperovi, ktorý keby chce, môže byť aj najpopulárnejším zo všetkým. On to ale nechce. Hudba je jeho dôležitá súčasť, ale nie je to jediné, čo mu prináša v živote radosť. 

Začiatky

Volá sa Ján Strapec. Má 30 rokov a narodil sa v Trnave. Rapoval od mladého veku, už ako tínedžer išiel na nervy konkurentom, pretože v niekdajších battloch, kde medzi sebou nastupovali hip-hoperi a raperi vo freestyleových súbojoch, bol o triedu či dve pred ostatnými. Vedel a dodnes vie tvoriť texty za pochodu priamo z hlavy. Vie zrýchliť tempo, vie ho spomaliť. Nemá problém sa hrať so slovami, jedným dvoma riadkami absolútne takpovediac vypnúť súpera verbálne. Možno škoda preňho, že freestyle a battle nemajú v súčasnom rape také miesto.

Dabing

Avšak, rapová scéna aj Strapo samotný sa posunuli vpred. Na popularite mu pridala spolupráca s Lokal TV, pričom Strapo bol jednou z najdôležitejších postáv niekdajšieho veľmi populárneho mini-seriálu Lokal Freestyle Battle. Tu plynulo prichádzame k ďalšej devízy tohto rodáka z Trnavy. Venuje sa dabovaniu a ako sám hovorí, veľmi ho to baví. Venuje sa tomu často a pravidelne, pričom v poslednom období tomu možno dáva aj viacej priestoru ako samotnej hudbe. Ak ste za uplynulé mesiace boli na animovanom filme so slovenským dabingom, je veľká pravdepodobnosť, že na ňom pracoval Strapo a dokonca v ňom aj mal svoju postavu.

Konflikty

Späť k rapu. Jeho parťákom je dlhé roky DJ Spinhandz, s ktorým pracoval na množstve skladieb a spolupráca sa im overila aj na koncertných turné a festivaloch. Nie je tajomstvom, že Strapo nemá rád Majka Spirita a aj celú H16, viackrát sa dostali do sporov, ale aj to už je možno minulosť. Strapo sa svojho času nepohodol ani s Radikalom, ktorému spolu s Grammo Rokkaz venoval legendárnu skladbu Si Zvonil. Keď už sme pri konfliktoch, Trnavčan Strapo svojho času riešil konflikt aj s Mikym Morom, dnes už pre mnohých skoro neznámym raperom, ale kedysi popredným predstaviteľom tohto žánru v našich končinách.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Uličný rap, z ktorého mrazí. Michajlov je späť (VIDEO)

Politika

Strapo sa často vyjadruje k politike a neprestane s tým. Sám viackrát hovoril, že ho ľudia počúvajú a sledujú a snaží sa svoju pozíciu využiť aj na akúsi osvetu ohľadom politického života na Slovensku, ktorý rozhodne nie je optimálny. Strapo nemá problém veci povedať bez okolkov, byť kritický a otvorene informovať svoju fanúšikovskú základňu, o tom, čo kto robí. Strapo vie, že hip-hop a rap sleduje veľa mladých ľudí, možno aj ľudí, čo sa chystajú prvý raz voliť a neraz im môže v texte povedať informáciu, ku ktorej sa inde ani nedostanú. Aj toto je cesta ako mladú generáciu povzdelať a možno zlepšiť budúcnosť Slovenska.

Albumy

Tento raper má na svojom konte tri sólové albumy. Prvým z nich je 23, nasleduje Versus a naposledy POSCHOD13 (alebo ak chcete trináste poschodie). Prvý štúdiový album Strapa uzrel svetlo sveta v roku 2012, ten posledný zatiaľ v roku 2018. Zaujímavosťou je, že Strapo, aj keď sa to príliš neočakávalo, získal ocenenie Radio Head Awards za uplynulý rok a svoj album. Adepti na prvenstvo boli iní, ale úzka komunita rozhodla v prospech Trnavčana, ktorý si ale na individuálnych oceneniach príliš nezakladal a ani nezakladá. To je podľa všetkého aj dobre.

Detstvo

Keď bol malý, často sa s mamou sťahovali a málokto vie, že ako mladík chodil na dramatický krúžok, kde sa možno zrodili jeho náznaky šoumenstva, čo následne využil aj vo svojej hudobnej kariére. Pôvodne býval veľký trémista, ale práve spomínaný dramatický krúžok mu to pomohol prekonať. Ktovie, či by bol Strapo niekedy raperom a vystupoval pred publikom, aj keby na túto voľno časovú aktivitu zapísaný nebol. Aj v tomto prípade zrejme zohral úlohu osud.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strapo a Bitman: Jeden z TOP nákladov uplynulých rokov?

Nehoda

Možno ste si všimli, ale Strapo nedokáže pohnúť ľavým obočím. Môže za to príhoda z roku 2010, kedy tento populárny umelec takmer umrel. Deväť rokov dozadu prekonal ťažkú autonehodu a mal veľké šťastie, že sa mu nestalo nič horšie, ako to, čím si musel prejsť. Na túto životnú skúsenosť má pamiatku do konca života – titánovú platničku, ktorú mu lekári implantovali do hlavy. Tá je dôvodom toho, že sa mu nedá hýbať obočím. Našťastie, je to takpovediac „len“ obočie, mohlo to dopadnúť aj oveľa horšie.

Odporúčame