DROBNOHĽAD| Kali – z ničoho na vrchol slovenskej scény

Článok, v ktorom sme odpálili novú a nepravidelnú rubriku Drobnohľad, kde sme sa zamerali na českého rapera Paulieho Garanda, sa vám pozdával. Rozhodli sme sa teda, že v dieli číslo dva rozoberieme muža, ktorému aktuálne (nielen) slovenská scéna leží pri nohách. Kedysi ho nepoznal nikto, dnes o ňom vedia aj vaši rodičia či starí rodičia. Dámy a páni, toto je Kali, človek, ktorý si získal aj vás.

Kali má momentálne 36 rokov, narodil sa v slovenskom hlavnom meste v Bratislave, konkrétne 29.decembra 1982 v znamení Kozorožec. Civilným menom sa volá Koloman Magyary a jeho prezývka vznikla z jeho krstného mena. Jeho domovom v útlom veku bolo najväčšie slovenské sídlisko Petržalka, pričom práve medzi množstvom panelákov začal Koloman svojho času rapovať. Jeho kariéra momentálne beží už jedenásty rok, pričom rapu sa venuje konkrétne od roku 2008, kedy bola scéna na Slovensku či v Českej republike pomerne čerstvá.

Prvého Kaliho albumu sa ľudia dostali v roku 2010, vyšiel pod názvom Pod maskou je pravda, ale ešte dva roky predtým vydal debutové EP Nová krv, kde sám seba odprezentoval ako nové meno na slovenskej rapovej mape. Zaujímavosťou je, že v roku 2010 vyšiel aj Kaliho druhý album – Načo čakať. Veru, načo čakať a Bratislavčan bol prakticky od samého začiatku kariéry veľmi aktívny. Nečudo, že vrátane prvého EP vydal Kali k dnešnému dňu desať albumov, pričom prezentácia toho posledného Dovi Dopo aktuálne prebieha.

Keď sa pozrieme na doterajšie Kaliho hudobné počiny, môžeme veľmi ľahko vidieť, akou rapovou, ale aj ľudskou premenou Koloman do roku 2019 prešiel. Niet sa čo čudovať, veď rapovať jedenásť rokov, to vás zmení po všetkých stránkach. Môžeme konštatovať, že v úvode kariéry bol Kali o niečo tvrdší a možno ráznejší, ako je teraz, pričom v aktuálnych textoch môžeme vidieť nadhľad, užívanie si života a podobné aspekty. S tým ale, ako spomíname vyššie, súvisia životné skúsenosti a celá cesta tohto rapera.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tyor z Kali Records prináša energickú novinku z New Yorku (VIDEO)

Z Petržalky až na samú strechu českého a slovenského rapu. Tak nejako by sme mohli opísať Kaliho kariéru. Aktuálne totiž nenájdete človeka, ktorý má rád hip-hop a minimálne by nepoznal meno tohto umelca. Poďme si povedať o Kaliho albumoch: K spomínaným Pod maskou je pravda, Nová krv a Načo čakať pridajme Koniec je nový začiatok (s extrémne populárnymi vecami, ktorý vyšiel v roku 2012), Kto to povedal? (Taktiež v roku 2012), nasledovali albumy Užívam si to (2013) a Nikto (2015).

Kali nespomaľoval, nehľadel na to, že má na konte viac albumov ako jeho rapoví kolegovia, išiel ďalej, budoval svoj brand, fanúšikovskú základňu a predovšetkým – mal čo povedať, preto tvoril, tvoril a tvoril. V roku 2016 publikoval album Zlý príklad, po ňom Dezert o rok neskôr a v minulom kalendárnom roku spomínané Dovi Dopo. Či to je Kaliho posledný album, o tom diskutovať zbytočne. Zatiaľ to vyzerá, že áno, ale porotcovanie v hudobnej televíznej šou či narodenie dcéry alebo lúčenie s kariérou, môže situáciu nakoniec zmeniť.

Jedno je isté, ak by Kali vydal ešte ďalší album, jeho fanúšikovia a široká verejnosť by sa určite potešili. Ak by sme sa pozreli na skladby tohto slovenského rapera, vybrať čo i len desať najlepších by bolo nesmierne náročných. Viacero z nich bolo povýšených doslova na hymny, ktoré sa stali symbolom slovenského rapu. Nezabúdajme ani na to, že Kali je veľmi populárny v Českej republike, pričom u našich západných susedov pomerne pravidelne vypredáva svoje vystúpenia.

Vedeli ste, že pred jedenástimi rokmi, keď Kali s hudbou začínal bol v skupine 851 01 (bol tam on a raper Mates) a spolupracoval aj s napríklad vtedy ešte absolútne neznámym a mladučkým raperom Rakbym? Keby sme sa zameriavali na detaily z Kaliho kariéry, našli by sme mená, udalosti či zaujímavosti, z ktorých by sa bez zveličovania či preháňania dala napísať veľmi zaujímavá kniha.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Letný klip ako z učebnice. Bude z toho hit?

Keď nazrieme do Kaliho súkromia, nedávno sa mu narodila dcéra Nelka, ktorej sa snaží venovať veľkú dávku svojho času a ako sám viackrát povedal, táto udalosť mu zmenila a otočila život. Otcovstvo je totiž niečo, čo sa nedá s ničím iným porovnať. Ak by sme sa obtreli aj o šport, môžeme napísať, že Kali má veľmi rád futbal, najsledovanejší šport na svete.

Je fanúšikom talianskeho klubu Juventus Turín, ktorý je prezývaný Stará Dáma alebo Zebry. Tento bratislavský rodák sa netají tým, že práve aktuálny majster Talianska bol neraz zdrojom jeho inšpirácie. Nechceme, aby bol tento článok prehnane dlhý a prestali ste ho čítať v polovici, preto takpovediac v najlepšom treba prestať. Kali za približne dekádu dokázal absolútne každému, že sa dá z nuly vybudovať impérium, ktoré sa stane vo svojom ohľade nesmrteľným.

Aj keby totiž skončil hneď zajtra, jeho hudobný odkaz na Slovensku, v Českej republike a vlastne všade, kde kedy bola jeho pieseň pustená, bude žiť navždy. Kali, vďaka!

Odporúčame