Disneyho zámok alebo legendárny hollywoodsky lev: Vieš, čo sa skrýva za logami slávnych filmových spoločností?

Hollywood (foto: Unsplash.com)

#Logá najznámejších filmových spoločností pozná každý filmový maniak. Dokonca aj tí, ktorí sa sledovaniu filmov venujú len sporadicky. Určite ale neviete, ako tieto svetoznáme logá vznikli. Mnohé z nich skrývajú poriadne zaujímavý príbeh.

Walt Disney

Štúdio Walt Disney prináša predovšetkým detské príbehy, čomu zodpovedá aj logo, v ktorom dominuje rozprávkový zámok. Pôvodnou inšpiráciou bol nádherný nemecký zámok Neuschwanstein. Rok 2006 však priniesol zmenu a tento zámok v logu nahradili Popoluškiným zámkom z Disneylandu v Paríži. Pri niektorých filmoch však vidíme v logu drobné zmeny. V snímke Kráska a zviera je v logu zámok, v ktorom sa dej odohráva, V Pirátoch z Karibiku zase na najvyššiu vežu vyvesili vlajku s lebkou a skríženými šabľami.

Pixar

Jedinečnosť loga Pixaru spočíva v tom, že je pripomienkou prvého úspešného filmu spoločnosti. Luxo Jr. z krátkeho filmu z roku 1986 sa fanúšikom tak zapáčil, že spoločnosť ním neskôr v logu nahradila písmeno i.

DreamWorks Pictures

Chlapca, ktorý z mesiaca loví ryby, vymyslel jeden zo zakladateľov štúdia – Steven Spielberg. Pôvodne to mal byť dospelý muž, no umelec Robert Hunt navrhol zámenu za dieťa, s čím súhlasil aj Spielberg. Predlohou chlapca sa stal Huntov syn William

Columbia Pictures

Logo štúdia je ženským stvárnením Ameriky – Columbia. Dáma s pochodňou sa prvýkrát objavila v roku 1924 a hoci mnoho žien tvrdilo, že je vytvorená podľa nich, jej skutočná totožnosť nebola nikdy úplne potvrdená. Podľa niektorých zdrojov bola dokonca kombináciou viacerých žien. Najznámejšia a zároveň posledná verzia pochádza z roku 1992 a je založená na obyčajnej americkej žene – Jennie Joseph.

Metro-Goldwyn-Mayer

Za logom známej filmovej spoločnosti stojí americký publicista a textár Howard Dietz. Vytvoril ho podľa svojho atletického tímu na Kolumbijskej univerzite, ktorý mal názov Levy. Od svojho vzniku si úlohu leva Lea zahralo päť levov – Slats, Jackie, Tanner, George a Leo.

Warner Bros.

Logo spoločnosti Warner Bros. je pomerne dosť konzervatívne. Rovnaký symbol používajú s menšími obmenami od roku 1923. Vyzerá ako štít s iniciálami zakladateľov – Warner Brothers. Toto priezvisko však v skutočnosti vôbec nebolo ich. Rodičia zakladateľov spoločnosti boli totiž prisťahovalcami z Ruska a ich meno bolo Wonskolaser.

Odporúčame