Berieš si na každú dovolenku kufor na kolieskach? Do tejto európskej destinácie sa s ním už nedostaneš!

Chorvátsko patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám Slovákov (Zdroj: Pexels.com/Pixabay)

#Mnohé dovolenkové destinácie zápasia s následkami nadmerného turizmu, ako je znečistenie životného prostredia, vandalizmus, no najčastejšie hluk. Chorvátske mesto Dubrovník sa rozhodlo proti nadmernému hluku zakročiť netradičným spôsobom – zákazom niektorých druhov batožín, akými sú napríklad kufre na kolieskach.

S batožinou na rukách

Dubrovník je známy svojimi strmými kopcami a hrboľatými ulicami, po ktorých je výstup s pár kilovou batožinou pomerne náročný. Len málokto si do tejto dovolenkovej destinácie zvolí kufor na kolieskach, no napriek tomu sa nájde nemalé množstvo tých, ktorí naprieč ulicami ťahajú hlučné kufre a domácim obyvateľom tak spôsobujú nepríjemnosti. 

Najnovšie ale mesto oficiálne zakázalo používanie kufrov na kolieskach v uliciach starého mesta, takže ak sa tam rozhodneš vycestovať, vhodne zvoľ výber batožiny. Najlepšou alternatívou sú objemné ruksaky, vďaka ktorým sa váha nákladu rovnomerne rozloží. 

Pokus o obmedzenie hluku

Primátor mesta Mato Franković hovorí, že ide o pokus obmedziť množstvo hluku v meste. Návštevníci zatiaľ môžu používať kufre na kolieskach, no samotné kolieska sa už nesmú dotýkať chodníkov a spôsobovať tak nepríjemný zvuk. Tým, ktorí sa rozhodnú zákaz ignorovať, hrozí pokuta vo výške až 265 eur, takže neriskuj prekročenie svojho dovolenkového budgetu.

Na nové pravidlá mysli už toto leto! Zákaz totiž vstúpi do platnosti už čoskoro a zrejme bude súčasťou väčšieho balíka opatrení proti následkom nadmerného turizmu v kraji. Od novembra totiž samospráva mieni zaviesť systém odkladania batožiny mimo mesta. Nemusíš sa ale ničoho báť, pretože batožina bude následne kuriérom doručená priamo na adresu tvojho hotela.

A čo tí menej zdatní?

Nie každý je ale fyzicky zdatný natoľko, aby si so sebou dokázal niekoľko metrov (či dokonca až kilometrov) niesť svoju ťažkú batožinu. Čo má v takom prípade robiť? Nezdá sa, že by mesto Dubrovník zatiaľ prišlo s náhradným plánom, ktorý by od leta až do novembra zabezpečoval transport batožiny turistov. Ak teda nevládzeš, musíš sa spoľahnúť na dobrosrdečnosť svojich priateľov či známych.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dovolenky sa blížia: Tieto kozmetické produkty si určite nezabudni prihodiť do kufra!

Dubrovník ale nie je jedinou destináciou, ktorá zaviedla voči turistov výrazné obmedzenia! Za vstup na taliansku pláž Spiaggia Rosa, známu ako „Ružová pláž“, môžeš dostať pokutu v rozmedzí 500 – 3 500 eur! Dôvodom sú opäť neohľaduplní turisti, ktorí si z tamojšej pláže odnášali domov vzácny piesok, tvorený fosíliami, kryštálmi a korálmi. 

 

Zvykneš si na dovolenky brať kufor na kolieskach?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk timeout.com
Odporúčame