Letný horor s prvkami Hitchcocka a Spielberga: Démon zatratenia prichádza do tvojho kina a ty ho proste musíš vidieť

Horor Démon zatratenia

Horor Démon zatratenia sa ti dostane pod kožu (Zdroj: Bontonfilm)

#Do slovenských kín prichádza od 20. augusta 2020 horor Démon zatratenia, ktorý sa stal v Amerike počas karantény najnavštevovanejším kinofilmom. Z dôvodu epidemiologických opatrení sa snímka premietala najmä v amerických autokinách a stala sa prvým filmom od Avatara z roku 2009, ktorý bol na vrchole rebríčka návštevnosti až šesť po sebe nasledujúcich víkendov (od začiatku mája do polovice júna 2020).

Film však nezískal len uznanie od amerických divákov, ale aj od kritikov, ktorí ho hodnotia ako šikovne natočený horor nadväzujúci na najväčších majstrov „strašidelného“ remesla Alfreda Hitchcocka a Stevena Spielberga (Los Angeles Times).

Démon zatratenia
Zdroj: Bontonfilm

Nič nie je tak, ako sa zdá

Príbeh sa zameriava na sedemnásťročného Bena, ktorý sa po rozvode rodičov tak trochu nevie vmestiť do kože. Aby sa trochu naučil disciplíne, mama ho cez prázdniny pošle za jeho otcom, ktorý býva v letovisku pri jazere. Pre Bena to ale rozhodne nebude žiadna dovolenka – bude musieť tvrdo pracovať v miestnom prístave a „sekať“ dobrotu. To však Ben ešte netuší, že ťažká práca je ten najmenší problém, s ktorým sa bude musieť cez prázdniny vysporiadať.


Johna Wicka sa len tak skoro nezbavíme: Štúdio potvrdzuje nielen štvrtú, ale rovno aj piatu časť obľúbenej akčnej série


Ben sa postupne zoznamuje so svojím novým domovom a neujde mu, že v mladej rodine u susedov sa dejú prinajmenšom zvláštne veci. Všimne si, že úplne čerstvé kvety v okolí náhle zoschnú, že malý chlapec záhadne zmizne a nikto ho nehľadá a že chlapcova mama akosi podozrivo veľa času trávi vo svojej pivnici. Keď sa suseda odvedľa pýta na jeho syna, ten sa tvári, akoby nikdy žiadneho nemal.

Záber z filmu Démon zatratenia
Horor Démon zatratenia sa ti dostane pod kožu (Zdroj: Bontonfilm)

Tvorcovia majú horory v krvi

Vyzerá to tak, že Ben je jediný, kto si chlapca od susedov pamätá, preto sa rozhodne prísť celej veci na koreň. To však ešte netuší, do čoho sa púšťa – tisícročná čarodejnica, mýtický démon zabudnutia a zatratenia, je totiž strašný protivník. Prestala sa skrývať v okolitých lesoch a má hlad.

Režiséri a scenáristi filmu Démon zatratenia, súrodenci Brett a Drew T. Pierceovci, majú, zdá sa umenie hororov v krvi. Ich otec Bart Pierce totiž robil špeciálne efekty v kultovej prvotine Sama Raimiho Lesný duch (The Evil Dead) z roku 1981. Práve tá mala veľký vplyv na budúcnosť strašidelných filmov. Bart Pierce pomáhal aj pri natáčaní Démona zatratenia, pričom jeho syn, režisér Brett Pierce, so smiechom hovorí, že si z neho urobili asistenta, ktorý im okrem iného nosil obedy a vyzdvihoval hercov na letisku.

Záber z filmu Démon zatratenia
Horor Démon zatratenia sa ti dostane pod kožu (Zdroj: Bontonfilm)

Natáčanie bolo teda rodinnou záležitosťou a cieľom talentovaných bratov bolo vytvoriť „zábavný, letný horor plný zvratov ako na horskej dráhe“. To sa im evidentne podarilo a film pochválil aj samotný hororový velikán Sam Raimi. Príďte sa presvedčiť do kín od 20. 8. 2020.

Zdroj: Tlačová správa, Bontonfilm
Odporúčame