Zavedie sa špeciálna daň? Môže sa týkať tejto skupiny ľudí

Má ísť o reakciu na zvýšenú mieru účasti niektorých Európanov na klimatickej kríze (Zdroj: Freepik/vvita)

#Najbohatších 10 percent Európanov by mali začať platiťť daň za to, že sa vo veľkej miere podieľajú na klimatickej kríze. Zmena klímy je, žiaľ, dlhodobým celosvetovým problémom, ktorý trápi väčšinu populácie. Či sa planéta tohto kroku platby špeciálnych daní dočká, je otázne…

Zvýšené znečistenie planéty

Svetová organizácia Oxfam prišla s návrhom platby špeciálnej európskej dane z bohatstva. Má ísť o reakciu na zvýšenú mieru účasti niektorých Európanov na klimatickej kríze.

Podľa ich vyhlásenia je najbohatších 10 percent Európskej únie zodpovedných za environmentálne znečistenie a zvýšenú uhlíkovú stopu. „Ich čoraz luxusnejší životný štýl a eskalujúce bohatstvo spôsobujú na našej planéte zmätok. Medzitým sú obyčajní ľudia zaťažení rastúcimi nákladmi a strašnými následkami horúčav, záplav a zosuvov pôdy spôsobených ľudskou chamtivosťou, “ hovorí expertka Oxfam pre EÚ Chiara Putaturo.

Hrozba je reálna

Podľa portálu Euronews majú tieto nadmerné emisie na území Európy spôsobiť do roku 2100 takmer 70 000 úmrtí, ktoré budú spôsobené nadmerne tropickým počasím. To je v priemere viac ako 800 úmrtí ročne!

Oxfam požaduje, aby sa daň z bohatstva pohybovala vo výške takmer 250 miliárd eur ročne, ktoré by sa mohli následne využiť na znižovanie znečistenia životného prostredia. „Potrebujeme európsku daň z bohatstva. Chcú to ekonómovia, chcú to multimilionári a chcú to ľudia,“ hovorí expertka.

Sociálny nepomer

Organizácia poukazuje aj na nepomer v sociálnych vrstvách obyvateľstva, ktoré sa podieľajú na znečisťovaní planéty. Klimatickú krízu majú zapríčiňovať najmä ľudia patriaci do najbohatšieho 1 percenta populácie, teda miliardári a milionári.

Riešenie situácie

Oxfam vyzýva všetky moci, aby pouvažovali nad možnosťou znížiť nerovnosť príjmov vo forme dane z bohatstva. „Oxfam počíta, že 60-percentná daň z príjmov najbohatšieho jedného percenta by znížila emisie o viac ako celkové emisie Spojeného kráľovstva a získala 6,4 bilióna dolárov ročne na zaplatenie prechodu od fosílnych palív k obnoviteľnej energii,“ uvádza sa v správe.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ekonomický KVÍZ preverí, či nebudeš na mizine: Vieš vôbec, čo je inflácia?

Tiež navrhujú aj urýchlený prechod z fosílnych palív na niečo, čo neohrozí pohodlie ľudí, no zároveň bude zabezpečovať komfort aj pre planétu.

Myslíš si, že je to dobrý nápad?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame