Čo s organizmom robí nedostatok spánku? Strata chuti na sex, halucinácie i iné nepríjemnosti

Photo by Oscar Keys on Unsplash

#Málo času. S fenoménom hektickej doby zápasí v menšej, či väčšej miere každý z nás. Niektorí sa snažia šibeničné termíny dohnať na úkor času stráveného v posteli. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí spánok považujú za zbytočný luxus, možno vás nemilo prekvapí to, čo spraví jeho absencia spánku s vaším telom. Zmeny, ktoré sa udejú, asi nepotešia nikoho.

#1 Zvýšené riziko vzniku ochorení ohrozujúcich život

pixabay.com

Ak sa poriadne nevyspíte niekoľko mesiacov či rokov, môžete si niekoľkonásobne zvýšiť riziko vzniku srdcového infarktu, cukrovky, vysokého krvného tlaku či srdcovej arytmie. A tieto diagnózy k šťastiu predsa nepotrebuje nikto z nás.

#2 Zabudnete na sex

Budete tak unavení, že sex bude to posledné, na čo budete mať chuť. Možno sa budete sami čudovať, prečo je to tak. Avšak neraz bolo dokázané, že v strese a v nepriaznivých podmienkach ako prvá „štrajkuje“ práve pohlavná sústava. Tu totiž nepotrebujeme nutne na prežitie. Podobné prípady boli napríklad aj v koncentračných táboroch. Na sex naozaj nemal nikto chuť a ženy v priebehu pár týždňov strácali menštruáciu. Príroda sa jednoducho nedá oklamať.

#3 Pozor, starneme!

pixabay.com

Pokožka sa najlepšie zregeneruje počas výdatného spánku. A nielen ona, ale aj celý organizmus. Ak však spíme žalostne málo, naša pokožka bude starnúť oveľa rýchlejšie.

#4 Mentálna kapacita sa výrazne zníži

Je to normálne. Ak nie sme vyspatí doružova, len ťažko prídeme na konštruktívne nápady.

#5 Halucinácie

Mozog na nedostatok spánku môže reagovať naozaj svojsky. Nie je nič nezvyčajné, že vám bude predostierať kadejaké nereálne obrazy. To všetko je signál, že je najvyšší čas nechať všetko tak a zaľahnúť do postele. Mozog sa tiež najlepšie regeneruje v spánku.

#6 Nenájdete tie správne slová

Môže sa ľahko stať, že slová z vás budú vychádzať ako z chlpatej deky. Reč vám nebude fungovať tak, akoby mala. Aj za to môže extrémna únava spojená s chronickým nedostatkom spánku.

#7 Bude vás bolieť celé telo

pixabay.com

Unavené telo bude horšie reagovať na akýkoľvek podnet bolesti. Pri akútnom nedostatku spánku vás bude bolieť hlava, chrbtica i celé telo.

#8 Zvýšené riziko depresie

Nedostatok spánku nejde dvakrát dokopy s pozitívnym životným prístupom. Preto nečudo, že aj psychika je náchylnejšia na negatívne podnety. Všetko nám vadí, valcujú s nami emócie. A to všetko môže prispieť k vzniku depresie.

#9 Zvýšené rizko vzniku rakoviny

Nielen depresia, infarkt, ale i rakovina. Aj na ňu si môžeme „zarobiť“ nedostatkom spánku.

#10 Zvýšené riziko predčasného úmrtia

I keď to môže znieť morbídne, je to tak. Telo je kvôli nedostatku spánku pod stálym stresom, čo sa môže skôr či neskôr prejaviť komplexným zlyhaním organizmu. A to môže mať pre nás naozaj fatálne dôsledky.

#11 Začnete priberať

Je to naozaj tak. Čo robíte, keď máte málo energie? Pravdepodobne siahnete po nejakej čokoládovej tyčinke, ktorá vám pomôže rýchlo obnoviť stratenú energiu. Váha však pôjde pomaly, ale isto, hore.

Preto skúste v prvom rade myslieť na svoje zdravie. To je predsa oveľa dôležitejšie než nejaký termín.

Zdroj:  viralthread.com

Odporúčame