Čo nám ukázal track CHIEF ROCKA: Na singel z Egotronu sme si posvietili

Od včera je to vonku. Skladba Chief Rocka z nového Egovho albumu Egotron, ktorý už čoskoro bude všetkým dostupný, je od nedeľného večera online. Vzhľadom na to, že reakcií na tento track je skutočne mnoho, či už pozitívnych alebo negatívnych, rozhodli sme sa tomuto singlu venovať osobitný článok, v ktorom sa podrobnejšie pozrieme na to, čo nám Chief Rocka napovedá, respektíve, čo sa dá z tejto skladby odniesť.

Chief Rocka je momentálne dvojkou v slovenských trendoch, ale nebude trvať dlho a táto skladba bude na prvom mieste. Ako dlho, to ukáže až samotný čas, ale momentálne je stopercentne isté, že Chief Rocka sa na túto pozíciu dostane. Takmer 90 tisíc pozretí prakticky cez noc je ďalším náznakom toho, že táto skladba má veľký potenciál a nebude prekvapením, ak za niekoľko týždňov bude mať milióny vzhliadnutí. Pri pohľade na zostavu, ktorú tento singel obsahuje, to vlastne inak skončiť ani nemohlo.

Ego rapuje v češtine štýlom, ktorý už viackrát vo svojich skladbách naznačil, ale práve v tomto tracku má tento druh rapu v českom jazyku v jeho podaní osobitný priestor a musíme povedať, že po niekoľkých vypočutiach to znie naozaj zaujímavo. Jasné, nie je to Ego z roku 2003 ani z roku 2011 či 2017, ale je to opäť niečo nové, čo nemalý počet ľudí zaujme. A všetci veľmi dobre vieme, že Ego chce nielen svoju tvorbu, ale celkovo SK rap posúvať do nových reálií.

Skladbu začína Gleb, ktorému už o pár dní (presnejšie desiateho augusta) vyjde EP Leto v kufri a Gleb je krásnym dôkazom toho, že aj pri pomerne preplnenej scéne sa dá poriadne zaujať svojským štýlom, ktorý tu robí iba pár interpretov. Gleb je Gleb, buď ho máte veľmi radi alebo jeho pesničky prepínate. Nuž, tejto skladbe lepší úvod zrejme ani dať nemohol, hodí sa tam typologicky aj lyricky. Za nás určite podarený krok. Pričom si treba uvedomiť aj to, že nie je veľa umelcov, s ktorými Gleb spolupracuje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kvantita vs kvalita: Ako nájsť v rapovej tvorbe balans? (NÁZOR)

Samey dokazuje, že ho môžeme vidieť v rôznych podobách, niekedy optimistickejšie, niekedy pesimistickejšie, inokedy pozitívne, potom zas negatívne. Po jeho albume XYZ pokračuje v posúvaní ďalej, pričom je na mieste napísať, že čo sa lyrickej stránky rapu týka, tak Samey patrí k tomu lepšiemu, čo naša scéna ponúka. Nie nadarmo ho, po rapovej stránke, považujú za vedúceho člena Haha Crew.

https://www.instagram.com/p/CDZa0fFAAet/

Čo sa však celkového hypeu týka, tak lídrom „Haháčov“ je Zayo. Zayov rap nie tak dávno nebol pre každého, počúvala ho o niečo užšia skupina ľudí, ale to už dnes je minulosťou, pretože tento interpet tvorí pre masy. A vzhľadom na to, že v tejto skladbe odrapuje legendárnu slohu zo starého tracku Kontrafaktu Dáva mi, je cítiť, že má dôveru Ega aj Rytmusa. Ani jeden z nich by totiž vyslovene nedovolil, aby niekto takto verejne rapoval ich OG track, keby v ňom nevideli potenciál.

Faktom je, že Zayo má našliapnuté k tomu, aby bol hviezdou. Rastú mu čísla, rastie mu aj sebavedomie (v pozitívnom zmysle slova), pričom keď si pustíte jeho tvorbu, dajme tomu z roku 2016 a posledné skladby ako napríklad Úsmev, tak uvidíte progres, progres a ešte raz progres. A kto číta medzi riadkami sa prinajmenšom zamyslí na tom, či si chalani z KF pomaličky nepripravujú Haha Crew ako svojich nástupcov. Prinajmenšom v určitom ohľade.

Potom je tu Dalyb, ktorý sa do rap game dostal producentskou prácou, ale stále viac a viac ho počujeme aj na mikrofóne. Okej, toto nie je rap pre každého, respektíve hudba pre každého, ale v textoch od Dalyba jasne počuť, že ak by to nebolo úspešné, nerobil by to. A keď si to vypýtajú sami ľudia, tak potom názory kritikov nie sú v konečnom dôsledku až tak podstatné. Veď koniec koncov, aj taký Eminem má neprajníkov a to je už čo povedať. Jasné, nejdeme porovnávať Dalyba s Eminemom, ale chápete – bez záujmu verejnosti by toto robiť nedalo.

Na záver tu máme Rytmusa. Jeden z pilierov nášho rapu dokazuje, že si rap game v roku 2020 poriadne užíva a dokazuje to aj sloha v tomto tracku. Niekto povie, že to už nie je ten Rytmus, ktorý býval, ale na druhej strane – meníme sa všetci. Z toho, čo sme od Rytmusa tento rok počuli môžeme zhodnotiť jediné – ide mu to.

Tak to by sme mali, toto je Chief Rocka.

Foto: Zayo, profil na Instagrame

Odporúčame