Chystáš sa kupovať nové pneumatiky? Poradíme ti, čo si všímať pri ich výbere

Muž kupuje pneumatiky.

Kúpu pneumatík by si určite nemal podceniť. Zdroj: Getty Images

#Na pneumatikách sa rozhodne neoplatí šetriť. Sú totiž jediným kontaktom medzi tvojím autom a vozovkou. Ak sa rozhodneš kúpiť nové pneumatiky, vopred by si mal myslieť na zopár dôležitých vecí.

Zisti, či potrebuješ výmenu aj ty

Za nevyhovujúce pneumatiky ti hrozí pokuta. Kľúčovým faktorom je minimálna hĺbka dezénu, ktorú dokonca určuje aj zákon – pri letných pneumatikách je to 1,6 mm a pri zimných 3 mm. 

Dezén najpresnejšie zmeriaš hĺbkomerom. Tento malý nástroj stojí maximálne pár eur a kúpiš ho v špecializovaných obchodoch alebo na internete. Samozrejmosťou je aj zmeranie dezénu v autorizovaných pneuservisoch. Tam ti najlepšie a najrýchlejšie povedia, či potrebuješ nové pneumatiky.

Presné rozmery nájdeš jednoducho

Pred kúpou nových pneumatík na osobné auto musíš zvážiť viacero faktorov. Dôležitý je napríklad bežný štýl tvojej jazdy – na výber máš dezén so symetrickým, asymetrickým alebo smerovým vzorom. Pre menšie vozidlá nižšej triedy sa na jazdu v meste najviac hodí symetrický vzor, asymetrický zasa pre autá strednej a vyššej triedy s výkonnými motormi. Smerový dezén má výhody hlavne pri akvaplaningu a odvode snehu z pneumatík – je ideálny do oblastí s vyššími zrážkami a hlavne pre zimné pneumatiky.

Nezabudni si určiť rozpočet na nákup. Veľmi lacné pneumatiky majú väčšinou aj horšie vlastnosti, a teda nie sú až také bezpečné. V prvom rade si však musíš nájsť pneumatiky kompatibilné s typom konkrétneho vozidla. Presné rozmery a druhy pneumatík nájdeš v technickom preukaze alebo príručke k tvojmu autu. Pozor na jednu zásadnú vec – vozidlo by malo používať rovnakú značku a model pneumatík na všetkých štyroch pozíciách kolesa. Závisí od toho nielen kontrola, ale aj samotný výkon auta.

Čo znamenajú všetky tie čísla a skratky?

Pri kúpe potrebuješ istotu, aby nové pneumatiky presne sedeli s tvojím typom auta. Ich kľúčové parametre sú zobrazené aj na bočnici každej pneumatiky. Všimnúť si môžeš viaceré čísla a skratky, ty však potrebuješ poznať iba tie základné.

Napríklad na obrázku nižšie je pneumatika od spoločnosti Continental, vpravo dole je znázornený typ pneumatiky AllSeasonContact (celoročná pneumatika). Vľavo dole sa nachádza označenie 215/55 R17 H XL. Čo presne znamená?

  • 215/55 – ide o rozmer pneumatiky. 215 je šírka pneumatiky, číslo 55 percentuálna výška bočnice v pomere k šírke.
  • R17 – konštrukcia pneumatiky sa v tomto prípade označuje písmenom R (Radial). Číslo 17 je priemer ráfika v palcoch. 
  • H – rýchlostný index udáva maximálnu rýchlosť, akú môže pneumatika dosiahnuť. Musí byť aspoň na úrovni rýchlostného indexu zapísaného v technickom preukaze k vozidlu, pričom môže byť aj vyššia. Pri zimných pneumatikách môže byť rýchlostný index nižší, ak je maximálna rýchlosť pneumatík vyznačená v zornom poli vodiča, prípadne na elektronickej indikácii v palubnom počítači vozidla.
  • XL – maximálna nosnosť pneumatiky.
Continental.
Zdroj: Continental.

Prezri si aj štítok EÚ

Nájdeš ho na každej novej pneumatike. Podľa štítku EÚ zistíš rôzne bezpečnostné faktory pneumatiky a taktiež jej vplyv na životné prostredie. Obsahuje tri dôležité informácie:

Priľnavosť na mokrom povrchu – je rozdelená do tried od A po E, pričom A je najkratšia brzdná dráha a E je najdlhšia brzdná dráha.

Úspora paliva – opäť je rozdelená od triedy A po E v závislosti od valivého odporu pneumatiky. Hodnota A znamená najvyššiu palivovú účinnosť, čiže z ekonomického aj ekologického hľadiska je takýto typ pneumatiky najvýhodnejší. Pre mnohých je práve spotreba hlavný faktor, ktorý uľahčí rozhodovanie pri kúpe.

Hlučnosť pneumatiky – údaj meraný v decibeloch zobrazuje vonkajší hluk valiacej sa pneumatiky. Je rozdelená do tried od A po C.

Continental.
Zdroj: Continental.

Buď pravidelne prezúvaj, alebo skús celoročný model

Najbežnejším spôsobom prezúvania pneumatík je na Slovensku striedanie letných a zimných. Rozhodne sa neodporúča mať počas celého roka buď letné, alebo práve zimné. Dezén zimných pneumatík je prispôsobený nízkym teplotám, snehu a mrazu. Aj v zhoršených podmienkach tak môžeš mať kratšiu brzdnú dráhu a lepšiu ovládateľnosť vozidla.

Existujú však aj celoročné pneumatiky. Model AllSeasonContact od Continental môžeš používať v akomkoľvek ročnom období a najvhodnejší je najmä pre južnejšie okresy. Prináša so sebou výraznú redukciu spotreby paliva a spoľahnúť sa môžeš aj na výkon na zasnežených a mokrých zimných vozovkách.

Tieto pneumatiky uspeli aj vo viacerých prestížnych testoch, napríklad v magazínoch Auto Bild či Auto Zeitung. V rámci redakčného testu Gute Fahrt dostal model AllSeasonContact hodnotenie ako najlepšia celoročná pneumatika v porovnaní so siedmimi ďalšími modelmi. Testovanie prebiehalo na snehu, suchej a mokrej vozovke.

Vyber si kvalitné letné pneumatiky

Onedlho sa blíži čas prezúvania. Kvalitné letné pneumatiky musia zvládnuť nielen suché cesty, ale problémom by nemala byť ani klzká vozovka po daždi. Pneumatiky PremiumContact™ 7 od Continental vďaka technológii adaptívneho dezénu zvládnu akékoľvek nástrahy počasia, a to aj s veľkou mierou komfortu posádky. Nová zmes RedChili vodičom umožňuje bezpečné brzdenie hneď od začiatku, bez akejkoľvek fázy zahrievania.

Ak ti záleží na väčšom kilometrovom nájazde a lepšej efektívnosti prevádzky, pneumatiky UltraContact sú vhodnou voľbou. Ponúkajú vysokú odolnosť, dlhú životnosť a nízky valivý odpor, čím šetria pohonné hmoty a rovnako dobre vynikajú vo výkone na mokrej vozovke. Univerzálna konštrukcia s odolnou technológiou UltraShield navyše chráni pneumatiku pred poškodením.

VIAC O PNEUMATIKÁCH CONTINENTAL

Continental.
Pneumatiky PremiumContact™ 7 zvládnu akékoľvek nástrahy počasia. Zdroj: Continental

Advertoriál pripravený so spoločnosťou Continental.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame