Trápi ťa nervozita a zlá nálada? Možno máš nedostatok objatí: Ich benefity a vplyv na zdravie ťa prekvapia!

Nepodceňuj silu objatia (Zdroj: Pixabay.com/Jupilu)

#Nenechaj sa zmýliť myšlienkou, že objatia sú len pre malé deti! Nezáleží na veku či pohlaví, fyzický kontakt potrebuje každý z nás a nie je sa za čo hanbiť, ak požiadaš blízku osobu o jedno vrúcne objatie. Má to viac benefitov než si myslíš, a ak chceš vedieť, čo ti objatie môže dať, tak čítaj ďalej!

Čo sa skrýva za dobrým pocitom pri objatí?

Vrúcne objatie je pre každého z nás veľmi intímnou záležitosťou, ktorá v nás navodzuje príjemné pocity, no v skutočnosti sa za ním ukrývajú chemické procesy v našom tele. Do organizmu sa pri objatí vyplavuje oxytocín, nazývaný aj „hormón lásky“, posilňujúci sociálne väzby.

Z evolučného hľadiska nám objatie pomáha zistiť, pri kom sa môžeme a pri kom nemôžeme cítiť v bezpečí. Takýto fyzický kontakt s istými ľuďmi (rodinou, priateľmi, partnermi) dokáže mať až terapeutické účinky a napomôcť zahnať emocionálny stres, ktorý nie je tak ľahko rozpoznateľný, ako ten fyzický.

Koľko objatí denne potrebujeme?

Podľa uznávanej rodinnej terapeutky Virginie Satir potrebuje človek na prežitie 4 objatia denne. Aby sme sa cítili vyrovnane je to až 8 objatí a dostatok energie na osobný rast získame z 12 objatí denne.

Objímanie v mozgu aktivuje rovnaké centrá odmien (mechanizmy, ktoré  umožňujú spájať isté situácie s pocitom radosti) ako napríklad jedenie, takže pri nedostatku fyzického kontaktu môžeme skutočne trpieť pocitom „hladu“! Ten sa následne prejavuje v podobe depresie, nervozity, pocitom osamelosti, nespavosťou, či dokonca poruchami osobnosti.

Majú nesmierne benefity!

Možno ti nie je fyzický kontakt s ľuďmi veľmi blízky, no existujú pádne dôvody, prečo by si sa objatiam nemal vyhýbať ani ty!

Priaznivo vplývajú na tvoj imunitný systém a dávajú telo do prirodzenej rovnováhy. Pri objatí sa totiž vyvíja určitý tlak na hrudnú kosť, ktorá stimuluje týmus, regulujúci produkciu bielych krviniek (zodpovedných za imunitu organizmu).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vysoké IQ nie je všetko! Ako spoznáš človeka s nízkou emocionálnou inteligenciou?

Nie len že upokojujú a prinášajú pocit bezpečia, ale sú skvelým prostriedkom, ako niekomu ukázať, že s ním súcitíš. Objatím môžeš prejaviť svoju spolupatričnosť a empatiu, čím si prehĺbiš sociálne väzby.

Zvýšia v tebe pocit sebalásky a sebaúcty, pretože ti ukážu, že na tebe niekomu záleží. Dlhé objatia (trvajúce 20 sekúnd a viac) zvyšujú hladinu serotonínu, vďaka ktorému zažívame pocit šťastia a cítime sa pozitívnejšie.

Jedno vrúcne objatie dokonca vyrieši tvoje problémy s nespavosťou! Najmä počas ťažkých období (ako sú skúšky či stres v práci) sa do tela vyplavuje množstvo kortizolu (stresového hormónu). Objatie v tele deaktivuje tú časť mozgu, ktorá reaguje na takéto hrozby, vďaka čomu budeš pokojnejšie zaspávať.

Je pre teba objatie dôležité?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame