#Ak sa aspoň trošku zaujímaš o informačné technológie či umelú inteligenciu, určite ti neunikol veľmi populárny jazykový model ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Model, ktorý umelú inteligenciu dostal z vedeckého sveta medzi široké masy ľudí.
Práve v tomto roku (2024) sa dočkal výrazného vylepšenia, ktoré ešte viac posúva limity toho, čo dnes umelá inteligencia zvládne. Mnohí ho považujú za revolučný, a to právom. V tomto článku ti vysvetlíme, ako môže aj tebe zjednodušiť život.
Čo je ChatGPT-4o
ChatGPT-4o (o ako „omni“, čiže v preklade „všetko“) predstavuje najnovšiu verziu jazykového modelu, ktorá prináša výrazné vylepšenia v oblastiach rýchlosti a objemu spracovania údajov. Okrem vyššej kapacity má model tiež prístup na webové stránky, z ktorých vie čítať dáta. Nie je tak odkázaný len na množinu dát, z ktorej bol natrénovaný.
Rozpozná aj tvoje emócie
Okrem iného sa pýši aj multimodalitou, čo znamená, že dokáže porozumieť nielen textovej, ale i obrázkovej či hlasovej forme vstupu. Zásadnou novinkou je práve možnosť priamej hlasovej komunikácie. Už nie je teda potrebné príkazy vpisovať vo forme textu.
Vylepšené hlasové a video funkcie tak sľubujú porovnateľnú výhodu, akú máš vďaka známym hlasovým asistentom, ako sú Siri či Alexa. Umelá inteligencia je tak v najnovšom modeli schopná viesť v reálnom čase s tebou dialóg podobne ako pri rozhovore dvoch ľudí.
To ale nie je všetko. Model je okrem analýzy textu schopný na základe zvuku porozumieť aj emóciám. Napríklad, keď je tvoj hlas rozklepaný a robíš veľké odmlky, GPT-4o to zaregistruje a môže ti ponúknuť niekoľko tipov, ako zvládnuť stres.
Analyzuje obrázky aj videá
Vylepšenia sa dočkalo aj spracovanie grafického vstupu. Vďaka tomu dokáže GPT-4o rýchlo analyzovať poskytnutý obrázok či video a odpovedať na otázky, ktoré sa ho týkajú. Nám tak pomohol napríklad s analýzou grafu či dokonca vysvetliť, čo je na danom obrázku vtipné.
V súčasnosti model obrázky nielen prijíma, ale dokáže ich aj generovať vďaka tomu, že jeho súčasťou je obrázkový model DALL-E. Samozrejme, vývoj v tejto oblasti naďalej pokračuje a mohli by sme sa dočkať napríklad sledovania live športového zápasu, ktorému by ChatGPT pri analýze dokázal porozumieť a vysvetliť jeho pravidlá.
Tvoj súkromný tlmočník
Model zvláda komunikáciu približne v 50 jazykoch a dokáže sa tak poľahky premeniť i na tvojho osobného tlmočníka. Na prezentácii ChatGPT-4o si môžeš sám pozrieť, ako model zvládal počúvať vstup v jednom jazyku a odpovedať naň v inom, prípadne prekladať text do iného jazyka podobne ako tlmočník prakticky v reálnom čase.
Rýchlejší ako kedykoľvek predtým
Zvládne komplexnejšie otázky, je kreatívnejší, presnejší aj rýchlejší. Oproti predchádzajúcej verzii by podľa dostupných informácií malo ísť o niekoľkonásobné zlepšenie. Nižšia spotreba poteší predplatiteľov, ktorý dokážu za rovnakú sumu získať viac obsahu.
Cenovka verzie Plus
Nový ChatGPT-4o je dostupný zadarmo pre všetkých používateľov. Platený plán Plus ponúka najmä benefit vyššieho limitu pre komunikáciu s chatbotom, kratší čas odpovedí či prioritný prístup k novinkám. Mesačné predplatné verzie Plus si vieš zakúpiť za 20 dolárov, čiže niečo vyše 18 eur.
Samostatný webový prehliadač
ChatGPT sa v súvislosti so spoločnosťou OpenAI často skloňuje aj pri téme samostatného webového prehliadača. Ten by dokázal ešte viac rozšíriť možnosti tohto chatbota. Podobné riešenia dnes už existujú. Na detaily tohto projektu si však ešte musíš počkať, zatiaľ neboli publikované žiadne oficiálne informácie.
Ako je na tom konkurencia?
Samozrejme, ChatGPT nie je jediný chatbot využívajúci umelú inteligenciu na trhu. Už v jednom z predchádzajúcich článkov sme si rozobrali Google Gemini, ktorý predstavuje silného konkurenta. Okrem neho však stoja za vyskúšanie i Microsoft Bing Chat, Writesonic či Perplexity AI. Väčšina z nich je viac či menej zameraná na konkrétne úlohy a všetky sú dostupné i zadarmo, takže nemáš čo stratiť.
Microsoft Bing AI
Microsoft Bing Chat je integrovaný priamo vo vyhľadávači Bing, kde ti pomôže a doplní extra informácie popri vyhľadávaní. Výhodou je rýchlosť, presnosť a kvalita odpovedí, ktoré ponúka. Spolu s odpoveďami navyše uvádza aj zdroj, kde danú informáciu našiel. Na druhej strane, nedokáže generovať také kreatívne texty.
Writesonic
Tam, kde Bing Chat zaostáva, Writesonic exceluje. Už z názvu je jasné, že tento chatbot je primárne určený na písanie, resp. generovanie kreatívnych textov rôznych dĺžok. Samozrejme, medzi podporovanými jazykmi nájdeš aj slovenčinu.
Perplexity AI
Hľadáš odpovede na komplexné otázky? V tom prípade môže byť Perplexity vhodnou voľbou. Tento Chatbot skombinovaný s vyhľadávačom je primárne určený na rozlúsknutie aj náročnejších úloh. Vďaka jeho flexibilite ho vieš využiť na osobné i pracovné potreby. Vzhľadom na jeho určenie sú nevýhodou odpovede, ktoré znejú strojov a často im chýba kreativita.
Zdieľať na