#V dnešnom svete je často naozaj náročné rozlíšiť, čo je výplodom umelej inteligencie a čo skutočnosťou. Problémom sú najmä fotografie a videá, ktoré tak môžu šíriť nepravdy a zmiasť davy ľudí. Ak ti stále robí problém rozoznať čo je real a čo deepfake, mrkni sa na novú teóriu, s ktorom prišli astronómovia. Odhaliť pravdu je v tomto prípade jednoduchšie, než sa ti môže zdať…
Jednoduché rozlíšenie reality
Umelá inteligencia ovládla svet v mnohých odvetviach. Čoraz častejšie preniká do životov bežných ľudí a obyčajný človek môže mať problém rozlíšiť pravosť informácií, ktoré mu podsunie chatbot. Ak aj ty pri niektorých fotkách a videách občas váhaš, či je to real alebo nie, máme pre teba skvelý lifehack, ktorý ti odhalí pravdu. Stačí sa zamerať na odrazy svetla.
Nová štúdia odhalila, že na určenie deepfake contentu stačí, ak sa pozrieš do očí. Teda, tých na fotografii, ktorá bola vytvorená pomocou AI. Ako uvádzajú odborníci, umelá inteligencia nie je tak presná a kde-tu ju môže prezradiť aj drobná asymetrická chybička.
Odhalenie pravdy
Na seminári Národného astronomického stretnutia Kráľovskej astronomickej spoločnosti sa objavili informácie, ktoré verejnosti naznačili spôsob, ktorý by mohol pomôcť v boji proti falošným správam. Identifikovať pravdivé fotografie by mohla rozlíšiť špeciálna technika, ktorú používajú astronómovia na študovanie galaxie.
Odborníci uvádzajú, že odhalenie je v podstate jednoduché – ak sa pozrieš na skutočnú fotku, odrazy v oboch očiach človeka na nej pôsobia identicky. Pri AI obrázkoch je však všetko inak. „Odrazy v očiach sú u reálnej osoby konzistentné, ale u falošnej osoby bývajú nesprávne,“ uviedol v štúdii profesor astrofyziky na univerzite v Hulle Kevin Pimbblet. Podľa doposiaľ známych zistení by práve toto mohlo byť kľúčom k schopnosti odhaľovania deepfake fotografií a mohlo by to chrániť ľudí od manipulatívneho digitálneho obrazu.
Čo s tým má astronómia?
Vedecký tím pod vedením Adejumoke Owolabi z University of Hull skúmal odlesky svetla v očiach na skutočných fotografiách a v obrázkoch vytvorených umelou inteligenciou. Na kontrolu merania zhody využili aj techniku, ktorá sa bežne používa v astronómii.
„Aby sme mohli merať tvary galaxií, analyzovali sme, či sú centrálne kompaktné, či sú symetrické a nakoľko sú rovnomerné. Analyzujeme rozloženie svetla. Odrazy detegujeme automatizovane a ich morfologické vlastnosti preženieme pomocou indexov CAS (koncentrácia, asymetria, hladkosť) a Gini, aby sme mohli porovnať podobnosť medzi ľavou a pravou očnou buľvou,“ vysvetľuje odborníčka.
Meranie prebehlo pomocou takzvaného Giniho indexu, ktorý pôvodne vymysleli pre meranie príjmovej nerovnosti v ekonómii, no neskôr sa uplatnil aj v astronómii pri skúmaní rozloženia svetla v obrazoch galaxií.
Môžu sa mýliť
Odborníci zároveň upozorňujú, že táto metóda je pomerne presná, no nie 100 percente spoľahlivá. „Je dôležité si uvedomiť, že to nie je strieborná guľka na odhaľovanie falošných obrázkov,“ hovorí. „Existujú falošne pozitívne aj falošne negatívne výsledky; nezachytí to všetko. Táto metóda poskytuje základ, plán útoku v závode v zbrojení pri odhaľovaní deepfakes,“ uviedla spomínaná odborníčka.
Na identifikáciu odrazov v očiach ľudí na fotkách sa bude, pravdepodobne, musieť používať aj kombinácia iných metód, ktoré by mohli merania spresniť. Odhalenie skutočnej pravdy by pomohlo nielen sociálnym médiám, spravodajským zoskupeniam, ale aj obyčajným užívateľom.
Zdieľať na