Najlepšia európska destinácia v roku 2023: Je bližšie, ako by si čakal – uhádneš, ktoré je to mesto?

mesto Varšava ako najlepšia európska destinácia

Návštevu Varšavy by si si nemal nechať ujsť (Zdroj: Pixabay/jackmac34)

#Najlepšia európska destinácia láka turistov nielen svojím dedičstvom, ale aj pocitom bezpečia. Popredný cestovateľský portál European Best Destination (EBD) zverejnil svoj zoznam obľúbených miest na rok 2023. Destinácie boli vybrané na základe online hlasovania. Tipoval by si, že sa na čelo hlasovania prebojovalo hlavné mesto našej susediacej krajiny?

Najlepšia európska destinácia pre rok 2023 je Varšava

Keďže európsky cestovný ruch je po zrušení väčšiny pandemických opatrení opäť v plnom prúde, nie je asi žiadnym prekvapením, že rekordy lámal aj počet hlasujúcich. Na základe až rekordného počtu hlasov zvíťazila Varšava ako najlepšia európska destinácia pre rok 2023! 

Poľská metropola získala ohromujúcich 142 081 hlasov, čo je zároveň rekord od začiatku súťaže. V tomto ročníku súťaže sa do hlasovania zapojilo celkovo 686 244 hlasujúcich zo 178 krajín. Je to takmer o 140 tisíc hlasov viac ako v minulom ročníku, keď bol cestovný ruch a turizmus ešte značne ovplyvnený pandemickými pravidlami. Kým v zajatí pandemickej úzkosti bolo oveľa bezpečnejšie o cestovaní snívať, mnohí z nás – nalepení na obrazovku počítača či mobilu, uprednostnili cestovanie virtuálne, tak aby sme si aspoň naplánovali, ktoré miesta niekedy v budúcnosti navštívime.

Varšava je mesto, ktoré by si mal tento rok navštíviť

Podľa EBD je poľská metropola preferovanou destináciou amerických, írskych, anglických, rakúskych a austrálskych turistov. Zaujímavosťou je, že až 52 % hlasov pre toto mesto pochádzalo v hlasovaní z mimoeurópskych krajín. Vzhľadom na svoje skvelé umiestnenie, týmto titulom sa teraz Varšava môže pochváliť aj vo svojich marketingových kampaniach v oblasti cestovného ruchu. Tento rok bude túto destináciu propagovať aj EBD, ako miesto, ktoré by si mal navštíviť.

Čo návštevníkov vo Varšave naozaj očarilo?

Okrem jej histórie, kultúry a zrekonštruovanej starej štvrte zapísanej na zozname UNESCO, to čo naozaj zaujalo, bol najmä pokoj a bezpečnosť, ktoré toto mesto hosťom ponúkalo. Pre porovnanie, v skutočnosti je Varšava považovaná za trikrát bezpečnejšiu ako Paríž alebo dvakrát bezpečnejšiu ako Rím. Pocit bezpečia v uplynulom období umocnil aj fakt, že Poľsko privítalo najviac ukrajinských utečencov od začiatku vojny. Počet obyvateľov Varšavy vďaka tomu vzrástol o 15 %!

Top 20 destinácií na starom kontinente

Na portáli EBD si môžeš pozrieť aj ďalšie európske top destinácie. Na nej – ako na najnavštevovanejšej webovej stránke venovanej kultúre a cestovaniu v Európe – budú počas celého roka 2023 všetky tieto miesta propagované miliónom turistov, ako najlepšie destinácie, ktoré môžu navštíviť. S hlavnými európskymi turistickými kanceláriami spolupracuje EBD už od roku 2009, aby prostredníctvom svojej webovej stránky a sociálnych sietí (s dosahom viac ako 8 miliónov návštevníkov a tisícmi followerov na Facebooku, Twitteri, Pintereste) upozorňovala na najlepšie európske destinácie.


Bol si už vo Varšave?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame