Kam všade sa dostaneš vlakom z Bratislavy a z Košíc? Priamo do európskych metropol – Paríž, Budapesť, Varšava aj more!

Vyber sa vlakom do Európy

Vyber sa vlakom do Európy (Zdroj: Unsplash.com/Bruce Mars)

#Cestovanie vlakom má mnohé výhody – je to ekologické, často vcelku lacné, pohodlné, dostupné pre kohokoľvek a zavítať vieš na veľmi zaujímavé miesta. Pozreli sme sa na to, kam sa môžeš dostať vlakovým spojením z nášho hlavného mesta a z Košíc. Ak vyrazíš z jedného mesta, čakajú na teba skôr výlety po Slovensku. Z druhého sa však dostaneš pokojne aj do zahraničia a k moru.

 

Vlakom z Bratislavy  /  Vlakom z Košíc

 

Kam sa dostaneš vlakom z Bratislavy?

Naše hlavné mesto má pomerne bohatú ponuku destinácií, ak zvolíš cestu vlakom. Samozrejme, vieš sa dostať takmer kamkoľvek na Slovensko a do Čiech. Ale povedal by si, že ťa zvezie napríklad aj do Francúzska, Švajčiarska či dokonca do Chorvátska? Pozor, každý spoj však nepremáva pravidelne, napríklad, do Splitu sa počas zimných mesiacov nedostaneš.

Kamkoľvek na Slovensko

Či už plánuješ výlet na západnom, strednom alebo východnom Slovensku, vlakom sa dostaneš takmer všade – a ak nie priamo, tak s jedným prestupom. Z hlavného mesta do Košíc premáva vlak 14-krát za deň (počas školského roka) a cesta dlhá 500 kilometrov trvá od 5 do 6 hodín. Záleží na tom, čo si vyberieš rýchlejšie IC spojenie (10 zastávok) alebo rýchlik (20 zastávok).

Brno a Praha

Jednou z najobľúbenejších destinácií je česká metropola. Vlak odchádza pravidelne aspoň dvakrát za deň, niekedy je v ponuke dokonca aj nočná linka. Cena začína na 14 eurách. Nemusíš sa však hneď vydať do Prahy, aby si si užil krásy Čiech. Vlak zastavuje aj v Brne či v Kolíne, kde pravidelne vystupuje nejeden Slovák.

Aktuálne sa pred Prahou prerába železničné priecestie, takže meškanie vlaku je na trase z Bratislavy asi 30 minút, avšak cesta späť je už bezproblémová. Praha je taktiež skvelou destináciou na ďalšie cestovanie – má o niečo väčšiu ponuku zaujímavých miest než Bratislava a dostaneš sa odtiaľto do takmer každého väčšieho mesta v západnej Európe.

Cena Bratislava – Brno: od 6,40 eur

Cena Bratislava – Praha: od 13,90 eur

https://www.instagram.com/p/Chzbq2EIam9/

Viedeň

Aj do čarovnej Viedne sa vieš dostať z Bratislavy pomerne jednoducho. Pravidelne na tejto trase premávajú IC vlaky aj spoje označené REX, a to každú hodinu. 66 kilometrov dlhá trasa trvá približne hodinu a desať minút a naplánovaných je 8 zastávok. Podobne ako z Prahy, aj z Viedne sa dostaneš do zvyšku Európy.

Napriek tomu, že Viedeň je najbližšie hlavné mesto od slovenských hraníc, veľa Slovákov sa ho stáále stráni. Ak uvažuješ, kam vybehnúť na jeden deň, tak vedz, že Viedeň je pre teba možno to pravé. Ráno nasadni na vlak a večer sa zvez späť domov. Lístky kúpiš už za pár eur.

Cena Bratislava – Viedeň: dospelý 14 eur, študent s ISIC zľavou 14 eur, dieťa do 15 rokov 5 eur

Budapešť

Jednoducho a rýchlo sa dostaneš aj k našim južným susedom. Niekoľkokrát denne premáva z Bratislavy IC vlak do Budapešti, ktorý stojí aj v Štúrove či vo Vyšehrade. Do maďarskej metropoly je to síce z nášho hlavného mesta viac ako 200 kilometrov, no prepravca ťa tam odvezie za dve a pol hodiny.

Spomenieme po tretíkrát, že aj Budapešť je pre niektorých len medzizastávkou pri dlhšom cestovaní, povedzme do Bukurešti. Zatiaľ čo Viedeň a Praha sú štartom do západnej Európy, Budapešť pre zmenu do východnej a južnej.

Cena Bratislava – Budapešť: od 8,90 eur

https://www.instagram.com/p/ChnTq31MprI/

Varšava

Priama linka vedie aj do historického centra poľskej Varšavy. Vlak odchádza buď o jedenástej dopoludnia ale o desiatej v noci. Nie je to najrýchlejší spôsob prepravy k našim severným susedom, no ak nechceš čakať na letisku, alebo máš strach z lietania, tak jediný priamy.

Trasa je dlhá 700 kilometrov a vlak ju dokáže prejsť do 9 hodín. Nájdeš aj linky s prestupom, napríklad v Břeclave, ktorá trasu skráti v počte kilometrov aj času vo vlaku. Priprav sa však na prestup, na ktorý máš len 6 minút. To, či zvolíš pohodlie vo vlaku (prípadne nočný spánok), alebo stavíš na najrýchlejšiu trasu, je len na tebe.

Cena Bratislava – Varšava: dospelý 56 eur, študent s ISIC zľavou 56 eur, dieťa do 15 rokov 56 eur

Zürich

Možno by si ani nepovedal, že vlakom sa z Bratislavy dostaneš aj do Švajčiarska. Nová linka, ktorá začína u nás a končí v Zürichu, je navyše aj cenovo veľmi lákavá – lístok stojí od 44 eur a kúpiš ho aj priamo u slovenského prepravcu. Cesta tam aj späť trvá jednotlivo 9 hodín.

Ranný vlak odchádza pravidelne o šiestej ráno a niečo po tretej poobede je v Zürichu. Cesta späť začína o 12:40 a do Bratislavy sa vrátiš ešte v ten deň pred desiatou. V ponuke je aj cesta s prestupom, počas ktorej si môžeš urobiť prestávku napríklad v Mníchove.

Cena Bratislava – Zürich (cez Mníchov): od 44 eur

Paríž

Ak si ochotný prestupovať, nasadíme ti chrobáka do hlavy – Paríž za necelý deň. Možno si budeš hovoriť, že lietadlom je cesta kratšia a budeš mať pravdu, no vlaky nemajú takmer žiadna emisie. Navyše, ak máš strach z lietania, inú možnosť pravdepodobne nenájdeš (teda okrem auta).

Vlak odchádza pravidelne z Bratislavy po piatej ráno a prestupuje sa už vo Viedni. Ďalší prestup na teba čaká vo Frankfurte a potom sa vezieš priamo do Paríža. Cesta trvá necelých 13 hodín vrátane polhodinových prestupov. Ak nie si náročný, cenovo sa nedostaneš nad 100 eur.

Cena Bratislava – Paríž (cez Frankfurt): od 89 eur

https://www.instagram.com/p/Ch5apQaoLYQ/

Chorvátske more

Áno, z Bratislavy sa dostaneš až priamo k Jadranskému moru. Zastávka je aj v Záhrebe a Rijeke, takže je len na tebe, kde stráviš dovolenku. Vlak začína v Prahe, pokračuje cez Bratislavu a končí v Splite. Z nášho hlavného mesta je to viac ako 800 kilometrov a trasa trvá približne 16 hodín.

Odchody sú plánované o pol desiatej večer, takže polovicu trasy aj tak prespíš. Možno ťa zaujme aj cena – dostaneš sa tam už do 40 eur. Takýto lístok ti neponúkne žiadny autobusový prepravca a nedostaneš sa sem za tú cenu ani vlastným autom.

Cena Bratislava – Split: od 35,90 eur

Kam sa dostaneš vlakom z Košíc?

No a kam železnice povedú z východného Slovenska? Ak tipuješ, že ti ukážeme nejaké slovenské lokality, tak sa nemýliš. Našli sme však aj rovnaké trasy ako z Bratislavy a dokonca aj jednu špecialitu. V prípade, že si ešte nebol v Nemecku, zbystri pozornosť – možno sa tam najbližšie vydáš.

Tatry

Začneme teda doma. Do Tatier sa dostaneš z Košíc veľmi jednoducho – vlaky premávajú pravidelne približne 20-krát počas pracovných dní. Vieš tak naplánovať nielen deň, ale aj čas, v ktorý sa na výlet vydáš. Posledné spoje sú polnočné, prvé o štvrtej nadránom.

Na tejto trase premávajú IC vlaky, rýchliky aj osobné vlaky, a preto sa čas strávený na 101 kilometrov dlhej trase mení od hodiny a 7 minút až po takmer dve hodiny. Od spoja sa odvíja aj cena, cestou osobákom zaplatíš len pár eur.

Cena Kočice – Tatry: osobák od 5,30 eur (dosplelý), rýchlik od 5,30 eur (dospelý)

Hlavné mesto

Podobne ako sa z Bratislavy dostaneš do Košíc, tak sa dostaneš aj z Košíc do Bratislavy. Prezrieť si hlavné mesto by malo byť tvojou povinnosťou. Cesta dlhá 500 kilometrov ti bude trvať buď takmer 8 hodín južnou trasou alebo 5 hodín severnou. Obe alternatívy stoja približne 20 eur.

Aj teba vždy zaujímalo, prečo na severnej trasy sú vždy jedálenské vozne a na južnej nie? „Dopyt cestujúcich po občerstvovacích službách na severnej trase je podstatne vyšší ako na južnej trase,“ vysvetľuje minister dopravy Andrej Doležal. „Minimálny dopyt cestujúcich po takejto službe na južnej trase, žiaľ, nedokáže pokryť jej prevádzkovanie vo vlakoch na linke.“

Cena Košice – Bratislava: rýchlik od 18,68 eur (dospelý), IC od 24,90 eur (dospelý)

Ostrava a Praha

Aj z Košíc vedie priama linka do Prahy. Nie však cez Brno, ale cez Ostravu a Olomouc. Z Košíc mieri vlak do Žiliny, na Kysuciach prejde hranicami s Českom a pokračuje cez Pardubice až na konečnú zastávku.

Trasa je, pochopiteľne, dlhšia ako z hlavného mesta. Z Košíc je to do Prahy 700 kilometrov, ktoré vlak prejde za 8 – 9 hodín. Ceny lístka začínajú na 20 eurách. Vyrážajú dokonca aj nočné spoje, ktoré po deviatej večer začínajú v Košiciach a o šiestej ráno prichádzajú do Prahy. Cestu prespíš a ráno sa zobudíš v cieli.

Cena Košice – Ostrava: od 14,90 eur

Cena Košice – Praha: od 19,90 eur

Viedeň

Priamo z Košíc sa dostaneš aj do Viedne. Samozrejme, máš možnosť naplánovať si trasu aj s prestupom v Bratislave, ale ak po siedmej nastúpiš do IC vlaku v Košiciach, severnou trasou prejdeš do Bratislavy a odtiaľ sa hneď napájaš na Viedeň. Tento výlet trvá niečo cez 6 hodín a šetrí čas pri prestupe.

Cena lístka začína na 34 eurách – za túto cenu sa nedostaneš do Viedne autom a dnes už ani lietadlom. Navyše si vypočítaj dve hodiny pred letom na letisku, potom čakanie na batožinu na ďalšom letisku a zistíš, že cesta do Viedne vlakom nie je vôbec zlý nápad.

Cena Košice – Viedeň: od 34 eur (bez prestupu)

Drážďany, Berlín, Hamburg

Do Berlína sa dá dostať rôznymi spôsobmi. Najrýchlejší a zároveň najlacnejší je priamy spoj s prestupom v Prahe (kupuješ si len jeden lístok). Odtiaľ sa už potom vydáš na vlak, ktorý stojí v Drážďanoch, Berlíne a stojí až v Hamburgu.

Ktorá z týchto zaujímavých destinácii bude tvoj najbližší cieľ, to už je na tebe. Môžeš precestovať všetky, keďže linka jazdí pravidelne a stojí vždy za všetkých spomínaných zastávkach. Cesta z Košíc do Hamburgu trvá 17 hodín, do nemeckej metropoly o dve hodiny kratšie.

Cena Košice – Hamburg (cez Prahu, Drážďany a Berlín): od 98 eur

Cestuješ vlakom?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, zssk.sk, cp.sk, vysokorychlostni-zeleznice.cz
Odporúčame