#Banská Bystrica, ktorá leží na sútoku riek Hron a Bystrica, je metropolou stredného Slovenska. Nájdeš tu množstvo zaujímavých pamiatok, múzeí či galérií. Ak už nebudeš vládať chodiť, môžeš si sadnúť na známe námestie SNP a pozorovať okolie. Alebo si vyber z našich ďalších tipov – nudiť sa rozhodne nebudeš.
Hvezdáreň na Vartovke
Ak miluješ romantiku, tak pozorovanie hviezd je pre teba ako stvorené. Hvezdáreň na Vartovke ti ponúka skutočne nádhernú scenériu hviezd a iných objektov na oblohe. Pre verejnosť je otvorená v mesiacoch apríl, máj, jún, september a október. V prípade priaznivého počasia ju môžeš navštíviť v piatok od 17:00 do 22:00 a v sobotu od 10:00 do 17:00.

Múzeum SNP
Ak miluješ múzeá, toto nemôžeš počas svojej návštevy Banskej Bystrice vynechať. Okrem stálych expozícií zameraných na protifašistický odboj sa môžeš pozrieť aj na Skanzen ťažkej bojovej techniky, kde sú okrem zbraní aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.
Zaujímavou časťou výstavy je aj sovietske diaľkové letectvo, ktoré poskytovalo leteckú pomoc SNP či Kalište – obec, ktorá bola vypálená počas druhej svetovej vojny. Navyše, ak navštíviš múzeum v prvú nedeľu mesiaca, neplatíš absolútne nič! To sa oplatí, no nie?

Stredoslovenská galéria
Stredoslovenskú galériu nájdeš v Bethlenovom dome a môžeš si prezrieť rôzne stále expozície. Majú tu nielen krátkodobé výstavy z galerijnej zbierky, ale aj výstavy zapožičaných diel z iných renomovaných umeleckých zbierok a ateliérov.
Budova sa volá po sedmohradskom kniežati Gabrielovi Bethlenovi, ktorý v prvej polovici 17. storočia povstal proti rakúsko-uhorskému cisárovi a obsadil územie Slovenska. Traduje sa, že sa práve v tomto dome nechal korunovať za uhorského kráľa, za ktorého bol zvolený na sneme v Banskej Bystrici. Protihabsburské povstanie, ktoré viedol však bolo potlačené a Bethlen sa musel vzdať kráľovskej koruny.

Mestský hrad Barbakan
Ide o najstaršiu stavbu v meste. Nájdeš ho na návrší , kde sa križovali významné obchodné cesty. Zaujímavosťou je, že v hrade zvonil od roku 1572 najväčší zvon v Uhorsku. Mestský hrad bol opevnený vysokými kamennými múrmi so štyrmi kruhovými baštami, z ktorých sa dodnes zachovali len tri.
Najdôležitejšou častou mestského opevnenia sa stal barbakán, teda predsunutý opevnený vstup, ktorý dokončili v roku 1512 a pôvodný vstup zamurovali.
V roku 2005 priestory mestského hradu kompletne zrekonštruovali, o štyri roky neskôr v jeho priestoroch otvorili hradnú kaviareň a reštauráciu, kde sa môžeš na chvíľu zastaviť a občerstviť. V okolí hradu sa nachádza aj historický cintorín, kde sú pochovaní niektorí naši spisovatelia.

Špania Dolina
Obec v okrese Banskej Bystrice je jednou z najkrajších dediniek Slovenska. Môžu ju navštíviť aj tí, ktorí príliš neobľubujú dlhú turistiku. Šesť kilometrov prejdeš ako nič, pričom ťa určite zaujme Banícky orloj v centre obce.
Počas cesty natrafíš na najväčšiu a najlepšie zachovanú haldu Maximilián, ktorá ťa privedie až k rovnomennej baníckej šachte. Ďalšou zastávkou je unikátny 36 km dlhý systém, ktorý od 15. do 20. storočia privádzal vodu pre banské diela v Španej doline.

Banícky orloj
Šachta v obci Špania Dolina pripomína uzatvorenú skalnú stenu, ktorá sa pravidelne doširoka otvára. Tvorcovia veria, že tak ako kedysi banícka „klopačka“ zvolávala baníkov do práce, jej výtvarno – hudobné prevedenie v priestoroch bývalej šachty Ferdinand bude „zvolávať“ do Španej Doliny čoraz viac návštevníkov.
Navrchu orloja je kostol, domčeky a budova šachty. Šachta je vystužená drevom, pričom z obidvoch strán z nej odbočujú štôlne. Orloj znázorňuje baňu plnú ľudí, ktorí dolujú skaly, vozia ich a vyťahujú šachtou navrch. Figúrky sú tvorené z pálenej hliny. Napravo je v okienku umiestnená farebná soška sv. Klementa. Drží v ruke „berlu“ s dvojkrížom a dve banícke kladivká.

Harmanecká jaskyňa
Jaskyňu nájdeš v Kremnických vrchoch, asi 16 kilometrov od Banskej Bystrice, neďaleko obce Harmanec, po ktorej je pomenovaná. Od roku 1968 je chráneným prírodným výtvorom. Ak sa ju rozhodneš navštíviť, okrem bohatých podzemných úkazov ti ponúkne aj nádherné jaskynné vodopády. Vrch jaskyne je z čistého vápenca, vďaka čomu je Harmanecká jaskyňa známa aj ako Biela jaskyňa.
Výstup trvá okolo 40 minút, pričom v lete ju môžeš navštíviť každý deň. Pravidelné vstupy sú možné každú hodinu od 9.00 do 16.00. Po lete je otvorená aj od 1. septembra do 31. októbra, ale iba o 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30. Potom je sprístupnená už len celý máj v rovnakých časoch ako na jeseň.

Plážové kúpalisko Štiavničky a Aqualand
Ak miluješ vodu a kúpanie, rozhodne navštív kúpalisko Štiavničky, ktoré je súčasťou areálu Aqualand. Nájdeš tu prírodné jazero s piesočnou plážou, kde sa okrem kúpania môžeš povoziť aj na člne či vodných bicykloch. Pre deti či adrenalínových nadšencov sú ako stvorené bazény s dvoma toboganmi a ak ťa omrzí kúpanie, môžeš si zahrať plážový volejbal, bedminton, nohejbal či pingpong.
Najmenšie ratolesti sa potešia bazénu, v ktorom sa môžu povoziť na elektrických loďkách. Počas letných mesiacov je kúpalisko otvorené od 8.30 do 20.00. Bazény sú v prevádzke v čase 9.00 do 19.00 hod, plavecký bazén s dráhami v čase od 9.00 do 20.00.

Bounce Park 17
Milovníci športu a adrenalínu si určite obľúbia aj Bounce Park 17, teda najväčší športovo-zábavný park na Slovensku. Nájdeš tu viac ako 50 rôznych atrakcií od trampolín, cez lezecké steny, detské atrakcie, až po multifunkčné ihrisko s umelou trávou, kde si môžeš zahrať napríklad aj futbal. Dosýta sa tu vyšantia nielen deti, ale aj dospelí.
Pre najmenších návštevníkov je pripravený KIDS – MINI, deti sa môžu zabaviť v KIDS PARKU a pre väčšie deti a dospelých je k dispozícii celý JUMP PARK, CLIMB, GAME ZONE a mnoho iného. Hodinový vstup do JUMP PARKU stojí 12,90 eur, KIDS PARK 7,90 eur a CLIMB 10,90 eur na hodinu.

Niečo pre nadšencov adrenalínu
Ak obľubuješ adrenalín a šialenú zábavu, vyskúšaj tiež motokáry na Majerskej ceste. Rýchla jazda na viac ako 300-metrovej trati ti rozprúdi krv v žilách, všetko samozrejme pod dohľadom odborníkov. Môžu ju preto využiť začiatočníci, rovnako aj skúsení jazdci. Jedna 10-minútová jazda ťa vyjde 10 eur.

Zdieľať na