Zažili sme jednu z najkrajších ciest vlakom po Švajčiarsku: Aké sú ceny a čo všetko môžeš vidieť?

Švajčiarsky expres

Gotthard Panorama Express (Zdroj: SBB)

#Švajčiarske vlaky fungujú s presnosťou švajčiarskych hodiniek. Okrem toho však ponúkajú scenérie ako žiadne iné. Za panoramatickými oknami sa striedajú horské masívy, malebné dedinky, jazerá, vodopády vyvierajúce v skalách a občas aj čierno-čierna tma tunelov, vďaka ktorým sa tieto trate stali realitou.

Za jednou z tých najkrajších, Gotthard Panorama Express, sme sa vybrali do taliansky hovoriaceho kantónu Ticino. Cesta totiž v polovici trasy umožňuje prestúpiť na parník a pokračovať tak v love výhľadov z jazera s tou najkrajšou modrou farbou na svete.

vlak
Gotthard Panorama Express (Zdroj: Dominik Baur)

Cestuj so zľavami

Švajčiarsko síce nepatrí medzi lacné turistické destinácie, avšak svoje vlaky miluje natoľko, že sa ich snaží sprístupniť domácim aj turistom. Po príchode do krajiny sa oplatí zakúpiť Swiss Travel Pass, ktorý poskytuje neobmedzené a bezstarostné cestovanie vlakom, autobusom a loďou, vrátane prémiových panoramatických vlakov (niekedy za extra doplatok za miestenku alebo prvú triedu).

Je v ňom zahrnutá aj verejná doprava vo viac ako 90 mestách a obciach a ako bonus aj 50 % zľava na väčšinu horských železníc a bezplatný vstup do vyše 500 múzeí. Swiss Travel Pass sa dá zakúpiť s platnosťou 3, 4, 6, 8 alebo 15 po sebe idúcich dní. A ak máš menej ako 25 rokov, získaš naň 30 % zľavu. 

parník
Cesta spája vlak s plavbou historickým parníkom (Zdroj: Zuzana Z)

Gotthard Panorama Express – cez súš aj vodu

Spojenie vody a súše, vlaku a parníka, dvoch špičkových destinácií (Luzern a Lugano) a unikátnej histórie s modernými službami – to všetko robí z Gotthard Panorama Express jednu z najkrajších vlakových tratí vo Švajčiarsku.

Je najstarším a zároveň najdôležitejším prepojením švajčiarskeho severu a juhu a prechádza oblasťou, v ktorej sa spájajú všetky prírodné živly. Táto trasa je súčasťou tzv. Grand Train Tour – teda výberu najznámejších panoramatických ciest vlakom vo Švajčiarsku, ku ktorým sa radí napríklad aj Glacier Express, Bernina Express alebo GoldenPass Express.

Tip: Gotthard-Panorama Express je zahrnutý v Swiss Travel Pass (STP), avšak na trase Lugano – Flüelen ponúka len cestovanie v prvej triede. Ak vlastníš STP 2. triedy, je potrebný upgrade a dodatočná miestenka za 24 CHF. Na samotnú plavbu loďou stačí STP.

vlak
Interiér vlaku s panoramatickými oknami (Zdroj: Zuzana Z)

Priekopnícky tunel

Trať dostala meno podľa horského masívu Gotthard ležiacom v centre švajčiarskych Álp. Jeho prekročenie bývalo v minulosti skutočne náročné, až kým v masíve nevyhĺbili tunel. A nie hocijaký! V čase dokončenia to bol tretí najdlhší tunel v Európe.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najkrajšie slovenské cesty, na ktorých si musíš zajazdiť: Príroda, zákruty aj krásne výhľady

Jeho stavba bola nesmierne náročná a nebezpečná a zomrelo pri nej vyše sto ľudí. Svetlo na jeho konci zbadali pracovníci vo februári 1880. O dva roky neskôr po železnici prešiel prvý vlak spoločnosti Gotthard Railway, ktorý spojil sever s juhom najkratšou možnou trasou.

dedina
Kostol St. Gallus (Zdroj: Zuzana Z)

Vodopády aj priesmyky

Dnes železnica prechádza cez 44 tunelov a 23 mostov. Keď sa dostaneme k úseku pri obci Wassen, zrazu sa nám naskytá úžasný výhľad na horský priesmyk Susten a kostol St. Gallus, ktorý sa opakuje z rôznych strán.

Dôvodom sú koľajnice, ktoré sú postavené na troch úrovniach a vlak tu preto obchádza dvojitý kruh. Pri trati navyše cestujúcich čaká prekvapenie – muž mávajúci na pozdrav obrovskou švajčiarskou vlajkou.

hory
Výhľad z vlaku (Zdroj: Zuzana Z)

K ďalším highlightom železnice patrí aj vodopád Piumogna alebo údolie Biaschina. Keďže vlak tu prekonáva výškový rozdiel okolo 80 metrov, musí sa kľukatiť pomedzi dva tunely, ponad ktoré navyše vedie vysokánsky betónový most staršej diaľnice – pohľad hodný fotografa.

A keď je už reč o fotkách, okrem pohodlných sedadiel v prvej triede s panoramatickými oknami je vo vlaku radených aj niekoľko fotografických vozňov s otvorenými oknami. Po ceste ti bude k dispozícii aj sprievodca, ktorý má v zásobe množstvo zaujímavých príbehov.

Tip: Vo vlaku dostaneš pohľadnicu s medzinárodne platnou známkou, a tak môžeš zdarma poslať tradičný pozdrav komukoľvek a kdekoľvek na svete.

plavba
Plavba po Vierwaldstättersee (Zdroj: Zuzana Z)

Plavba do Luzernu

Našou prestupnou zastávkou je Flüelen. Odtiaľ stačí prejsť pár metrov k pontónu, ku ktorému sa už blíži jeden z bielych historických parníkov. Áno, jazero Vierwaldstättersee s oslepujúco modrými odtieňmi dodnes brázdia lode na parný pohon – pôvodné exempláre zo začiatku 20. storočia, ktoré chytili nový dych. Aj preto je plavba do Luzernu príjemne pomalá, trvá vyše 2,5 hodiny.

Parníky zastavujú na zaujímavých zastávkach vrátane lúky Rütli, kde boli položené základy Švajčiarskej konfederácie. Ale aj v príjemných jazerných mestečkách alebo na úpätí kaplnky legendárneho Williama Tella, o ktorom F. Schiller zložil drámu a skladateľ G. Rossini zasa libretto k slávnej opere.

Meniace sa výhľady sú také dych berúce, že sa ti z parníka nebude chcieť vystúpiť. Konečnú zastávku v Luzerne rozpoznáš aj vďaka honosným historickým hotelom z čias, keď britská šľachta, vrátane kráľovnej Viktórie, objavila krásy Švajčiarska. V jazere, ktoré miestami dosahuje hĺbku až 214 metrov, sa dá voľne kúpať.

 Dobré vedieť: Parníky premávajú od polovice apríla do polovice októbra.

Luzern
Kaplnkový most v Luzerne (Zdroj: Zuzana Z)

Čo robiť v Luzerne

Švajčiarsky Luzern, zasadený medzi azúrovým jazerom a horami Rigi a Pilatus, patrí k „pohľadnicovým“ mestám, na ktoré sa človek nevie vynadívať. Jeho dominantou je Kaplnkový most ponad rieku Reuss zdobený lánmi kvetov a nezvyčajnou Vodnou vežou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Škoda krásnej chaty – celú ju zdevastovali! Zlaté časy pripomína jedine toto

Pod strechou mosta sa kedysi ukrývali vzácne trojuholníkové maľby s príbehmi švajčiarskych dejín, až kým v roku 1993 drevený most nezachvátil požiar. Dnes sa opäť vypína v plnej kráse, avšak bez 86 malieb, ktoré zhoreli do tla.

Centrum je plné domov s freskami, netradičný výhľad sa naskytá z múrov Musegg, na ktorých stojí deväť veží. Na tri z nich – Männliturm, Zytturm a Schirmerturm – sa dá vystúpiť až nahor a užiť si výhľady do široka-ďaleka.

Ďalším neprehliadnuteľným symbolom Luzernu je Leví pamätník. Mesto je plné zaujímavých múzeí (Dopravné múzeum, Ľadovcová záhrada, Múzeum umenia a ďalšie), nenechaj si ujsť ani prechádzku popri jazere.

Ascona
Ascona (Zdroj: Zuzana Z)

Sladký život v Locarne

Trasa Gotthard Panorama Expressu sa začína v Lugane alebo trošku severnejšie v Bellinzone. Práve tam sme na vlak naskočili aj my, keďže sme si predtým chceli pozrieť trochu menej turistické Locarno.

Mesto leží v taliansky hovoriacom kantóne Ticino, ktorý sa označuje za najslnečnejšiu časť Švajčiarska. Domáci o sebe hovoria, že svojou náturou zosobňujú talianske dolce vita, avšak so švajčiarskym zmyslom pre presnosť a dodržiavanie pravidiel.

Mesto na brehu jazera Lago Maggiore, z ktorého sa turistom ponúkajú úžasné výhľady na Alpy, od promenády stúpa smerom nahor do kopca. Staré mesto Città Vecchia napĺňa historická atmosféra, zdobí ho zámok Visconti a väčšina ulíc vedie k Piazza Maggiore, kde sa koná aj letný filmový festival. Vyššie nad mestom sa vypína majestátny pútnický kostol Madonna del Sasso, ku ktorému vedie aj zubačka.

ostrovy
Ostrovy Brisaggo (Zdroj: Zuzana Z)

Len desať minút jazdy od Locarna leží romantické mestečko Ascona so širokou riviérou plnou slnečníkov, paliem a barových terás ako stvorených na aperol spritz. Mestom, ktoré evokuje dovolenkovú atmosféru, sa začiatkom leta vznáša vôňa jazmínu, ktorý tu obrastá väčšinu plotov. Ascona tento rok oslavuje 40. výročie jazzového festivalu JazzAscona, a tak v nej pribudlo 40 nových pouličných malieb.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Možno sa tam tiež chystáš na dovolenku: Obľúbené turistické miesta ukrývajú desivé príbehy

Zaujímavý je aj výlet na ostrovy Brisaggo, ktoré sa zmenili na nevídanú botanickú záhradu. Verejnosti je však prístupný len ten väčší. Cesta loďou je zhrnutá v Swiss Travel Pass.

vlak
Vlaková trať Vigezzina-Centovalli (Zdroj: Massimo Pedrazzini)

Tri extra trasy v okolí

Vigezzina – Centovalli

Centovalli v taliančine znamená sto údolí a presne cez tie ťa prevedie tento milý vlak s panoramatickými oknami, pri ktorom v rámci jednej jazdy navštíviš dve krajiny – Taliansko a Švajčiarsko. Trasa z Locarna do Domodossoly vedie od brehov jazera Lago Maggiore cez gaštanové lesy a kopce pokryté viničom.

Z okna uvidíš vyše 80 mostov a viaduktov, silný prúd rieky Melezza, ako aj vysoké útesy. Železnica minulý rok oslávila sté výročie a má pripravené mnohé prekvapenia, vrátane jazdy historickým vlakom z Locarna do hraničnej obce Camedo, pri ktorej sa talianska a švajčiarska trať stretávajú v strede mosta vo výške 552 metrov. Celá trasa je zahrnutá v Swiss Travel Pass. Odporúča sa nepovinná miestenka za 5 CHF.

lanovka
Lanovka CabriO na Stanserhorn (Zdroj: Zuzana Z)

Výstup na Stanserhorn – trochu iný kabriolet

Kto sa nevie nabažiť výhľadov na jazerá rozosiate medzi zelenými pahorkami, mal by zamieriť na vrchol Stanserhorn. Cesta nahor sa začína v obci Stans neďaleko Luzernu a pozostáva z dvoch častí – prvou je historická zubačka, ktorá tu jazdí vyše 130 rokov.

Z nej po pár minútach treba prestúpiť na lanovku CabriO. Tá je unikátna v tom, že umožňuje zviezť sa aj na jej otvorenej streche a vychutnať si tak výhľady s vetrom vo vlasoch. Na vrchole vo výške 1900 metrov nájdeš panoramatickú reštauráciu, malý výbeh so svišťami a krátky chodník na samotný vrchol. Celá trasa je rovnako zahrnutá v Swiss Travel Pass.

lanovka
Lanovka na Säntis (Zdroj: Zuzana Z)

Voralpen Express

Kam ďalej z Luzernu? Možností je hneď niekoľko, vrátane Voralpen Expressu, ktorý ťa po tom, ako poobdivuješ posledné jazerá v Luzerne, zavedie cez kopce Toggenburgu až ponad najvyšší železničný viadukt Sitter (99m).

Vlak svoju trasu končí v meste St. Gallen, ktoré už patrí do nemecky hovoriacej časti Švajčiarska. Určite si nenechaj ujsť návštevu obrovského komplexu benediktínskeho opátstva, kde ti dych vyrazí jedna z najkrajších kláštorných knižníc na svete. Ukrýva dokonca aj múmiu. Obzri si aj pergamen s kresbou modelu dokonalého kláštora z 9. storočia, ktorý sa ti kvôli ochrane zjaví len na 20 sekúnd.

knižnica
Knižnica v Opátstve St. Gallen (Zdroj: Zuzana Z)

Tip: Neďaleko St. Gallenu leží horský priesmyk Schwägalp, z ktorého ťa gondola zavezie až na vrch hory Säntis. Nebudeš sa tu vedieť nabažiť všetkých výhľadov. Voralpen Express je plne zahrnutý v Swiss Travel Pass. Na výstup gondolou na horu Säntis ponúka STP 50 % zľavu.

Trasa Gotthard Panorama Express (Zdroj: Zuzana Z)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame