USA ako veľké turistické lákadlo: 15 vecí, ktoré pred cestou do zámoria musíš vedieť!

Dievča v New Yorku

Spojené štáty sú veľkým lákadlom mladých ľudí (Zdroj: GettyImages)

#Spojené štáty americké sa každoročne zaraďujú medzi najobľúbenejšie destinácie turistov zo všetkých kútov sveta. Iné to nie je ani medzi Slovákmi či Čechmi. Aj keď sa USA môžu vzdať vzdialené a cesta sem nákladná a komplikovaná, opak je pravdou. Amerika je dostupná ako nikdy predtým, najmä, ak vychytáš akciové ceny leteniek. Pozreli sme sa však na to, s čím musíš počítať, keď sa za „veľkú mláku“ vyberieš. 

Turistické víza 

Aby si sa dostal do USA, potrebuješ takzvané turistické víza, ktoré nesú názov ESTA. Ide o to, že Spojené štáty americké vo veľkej miere dbajú na to, koho si pustia na svoje územie. Vybavenie víz je plne elektronické, bezproblémové a stojí približne 20 dolárov. Priprav sa aj na to, že po príchode do USA budeš odovzdávať svoje odtlačky prstov a biometriu tváre. 

Platný pas

Možno si si zvykol, že naprieč Európskou úniou môžeš vďaka Schengenskému systému cestovať bez cestovného pasu, kontroly sú rýchle a bezproblémové, pričom ti stačí občiansky preukaz. Pozor, USA logicky nie je členom EÚ, preto potrebuješ svoj pas a daj si bacha, aby bol platný. Ide o častú chybu, ktorá zmarila pekný výlet už veľkému počtu ľudí. 

Nezabudni na sprepitné

Na Slovensku vo všeobecnosti platí, že v reštauráciách či kaviarňach platíš sprepitné, keď si nadmieru spokojný. Nebýva však pravidlom. V Spojených štátoch amerických je to inak, sprepitné je pravidelnou súčasťou platenia. Netreba na to zabúdať, pričom čiastka sa rôzni od typu prevádzky alebo štátu, v ktorom sa nachádzaš. Ak sprepitné nenecháš, nič tragické sa nestane, ale daný predajca sa na teba bude pozerať ako na lakomca. 

Reštaurácia USA
Reštaurácia v Dallase (Zdroj: Unsplash/Daniel Lee)

Všetko je… VEĽKÉ

Veľké letiská, veľké cesty, veľké domy, veľké autá, veľké jedlá, veľké kávy… Skrátka, v USA je naozaj všetko mega. Keď si chceš dať niekde kávu a raňajky, tak z „obyčajnej“ porcie sa naješ a napiješ na veľkú časť dňa. Dobrým tipom je objednávať si v gastro prevádzkach detské porcie, ktoré sú veľké ako u nás tie tradičné a stoja ďaleko menej. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zvládneš cestovateľský KVÍZ pre odvážnych? Na týchto miestach ti hrozí extrémne nebezpečenstvo

Rozloha môže byť klamlivá

Niekto má v hlave fixnuté, že USA sú jedna krajina, čo vo svojej podstate platí. Avšak  platí aj to, že zaberajú takmer celý osobitný kontinent. Spojené štáty americké sú naozaj obrovské, jednotlivé mestá v danom štáte sú od seba neraz poriadne vzdialené a zmiasť ťa môže aj to, že vzdialenosť je v míľach, a nie v kilometroch. 

Itinerár sa zíde 

Upokoj sa, nie je reálne, aby si všetko v USA videl na prvýkrát. Asi ani na druhý či tretí. Ak však už za more vycestuješ, je len a len na tebe, ako veľmi si svoj zámorský trip užiješ. Preto je dobré urobiť si plán, alebo ak chceš, itinerár cesty. Pozrieť si, kam chceš ísť, kde sú aké otváracie hodiny, ako idú spoje, analyzovať možné komplikácie. V digitálnej dobe je to jednoduché a vo finále sa budeš na výlet tešiť ešte viac. 

Správny dopravný prostriedok

Záleží, kde v USA sa nachádzaš, ale keď cestuješ z mesta do mesta alebo zo štátu do štátu, zisti si, aký najvhodnejší spôsob dopravy môžeš zvoliť. Niekde sa oplatí ísť vlakom, inde letieť vnútroštátnym letom, na viacerých miestach je vhodné požičať si auto a okúsiť americké cesty.

Šport

Američania milujú šport. A často si ho pozrú, i keď tomu nemusia úplne rozumieť. Preto, ak budeš v meste, kde sa bude konať basketbalový, bezjbalový, futbalový, hokejový či iný zápas, a budeš mať možnosť ísť, neváhaj. Nie je to iba o tom, čo sa deje na palubovke, ľade či ihrisku, je to prvotriedna šou a kultúrny zážitok. 

Klamlivá cena

Klamlivá možno nie je správny prívlastok. Faktom však je, že keď vidíš v obchode niečo, čo stojí napríklad 10 dolárov, pri pokladni možno zaplatíš 11 alebo 12 dolárov. Dôvod? Ceny v amerických obchodoch sú uvádzané bez dane, ktorá je v každom štáte viac či menej rozdielna. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oplatí sa viac kúpiť nehnuteľnosť alebo bývať v podnájme? Zdanlivo jasná odpoveď má však jeden háčik

Poistka ako pomocník

Nechceme maľovať čerta na stenu, ale keď cestuješ do USA, je dobré mať urobenú poistku. Možností je viacero, či už priamo na Slovensku alebo v zahraničí. Môžeš byť potom pokojnejší, ak ti bude meškať let, batožina, niekto ťa okradne, alebo sa nedajbože zraníš. Istota sa zíde, pretože lekárske výdavky v Amerike nepatria medzi lacné záležitosti.

Očkovanie

Dobrá správa! Donedávna bol na vstup do Spojených štátov amerických nevyhnutnou podmienkou certifikát o očkovaní, pričom Američania vyžadovali absolvovanie minimálne dvoch dávok. Od 12. mája 2023 však nie je viac potrebné pri cestovaní do USA predkladať doklad o očkovaní proti COVID-19.  

Zhovorčivosť ako plus

Nie je možné zovšeobecňovať, ale faktom je, že Američania sú otvorení a zhovorčiví ľudia. Samozrejme, rolu hrá to, v akom štáte či časti USA sa ocitneš. Ale zatiaľ čo ľudia na Slovensku sú skôr rezervovanejší a uzavretejší, v USA nemá cudzinec problém sa pri tebe pristaviť a pochváliť ti tričko alebo šiltovku. Keď budeš otvorený aj ty, môžeš spoznať zaujímavých nových ľudí a dozvedieť sa niečo o tamojšom štýle života, čo nemusí byť na škodu.

Spojené štáty
Spojené štáty ponúkajú množstvo zaujímavostí a turistických lákadiel (Zdroj: Unsplash/Frank McKenna)

Bezpečnosť je prvoradá 

Pozor na bezpečnosť. Amerika v sebe skrýva množstvo krás aj hrozieb. Keď niekam cestuješ, zisti si, akým lokalitám sa vyhnúť a čo by ti mohlo hroziť. Ani v USA sa kriminalite nevyhneš. Ak si dáš pozor na to, kam sa dostaneš, nebudeš provokovať a vyvolávať problémy, mal by si byť v pohode. 

Veková hranica

Pozor na tvoj vek. Alkohol môžu v USA piť iba ľudia, ktorí dovŕšili vek 21 rokov. Oproti našim 18 je to rozdiel a neraz sa stalo, že sa turisti kvôli nevedomosti dostali v zámorí do problémov. Okrem toho, aj keď sa veková hranica na Slovensku často vôbec nekontroluje, v Spojených štátoch amerických je to prísnejšie. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pri cestovaní buď obozretný: Toto sú turistické pasce a podvody, na ktoré si daj pozor!

Počasiu sa rozkázať nedá

Predtým, ako vycestuješ na konkrétne miesto, radšej si skontroluj, či v danom štáte nie je obdobie búrok, dažďov alebo nedajbože hurikánov. Príjemné nie je ani pekelné teplo či treskúce mrazy. Opäť sa vraciame k tomu, že výlet si treba plánovať dopredu, vďaka čomu sa vyhneš viacerým nepríjemným prekvapeniam.

Amerika je zážitkom na celý život, to potvrdí každý, kto tam bol. 

Túžiš cestovať do USA?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame