Komplikácie pred dovolenkou: Najčastejšie otázky cestujúcich, ktorí nemohli odletieť

Určite si nahnevaný a sklamaný, no je potrebné dať emócie bokom, a situáciu riešiť (Zdroj: Freepik/lookstudio)

#Asi nikto nechce zažiť túto situáciu. Tešíš sa na vytúženú dovolenku, no na letisku sa dozvieš, že sa žiadny výlet nekoná. Určite si nahnevaný a sklamaný, no je potrebné dať emócie bokom, a situáciu riešiť. Pozri si prehľad najčastejších dôvodov zrušenia letu či možnosť odškodnenia, na ktoré máš nárok!

Koľko dostaneš za omeškaný/zrušený let?

Je to individuálne. Výška kompenzácie závisí napríklad od vzdialenosti destinácie či dĺžky meškania.

Za let meškajúci viac než tri hodiny môžeš dostať odškodné od 250 do 600 eur podľa vzdialenosti. To isté platí aj pre zrušený let. Pri zrušenom lete máš nárok na odškodné len v prípade, ak bol let zrušený minimálne 14 dní pred odletom.

Kedy dostaneš späť peniaze?

Niektoré spoločnosti vyplácajú finančné odškodné do niekoľkých týždňov. Pozor, v niektorých prípadoch to môže trvať aj mesiace. Záleží od konkrétnej situácie a okolností, vďaka ktorej vznikla.

Čo mám robiť, ak ti zrušia plánovaný let?

Čo najskôr kontaktuj leteckú spoločnosť! Zisti si dôvod, prečo bol let zrušený. Nezabudni sa informovať aj o tom, aké možnosti máš. Zvyčajne ti letenku bez poplatku prebookujú na najskorší možný termín. Aj v tomto prípade máš nárok na finančnú kompenzáciu (v prípade, že k zrušeniu došlo menej ako 14 dní pred odletom).

Kedy máš nárok na kompenzáciu?

Ak ti let zrušili kvôli technickým problémom či štrajku zamestnancov pracujúcich pre leteckú spoločnosť, a ty už si na letisku, personál je povinný ti prebookovať letenku na najbližší možný let. Taktiež ti musia zabezpečiť ubytko a transport naň (plus cestu späť na letisko).

Ak bol let zrušený z dôvodu zlého počasia alebo štrajku zamestnancov, ktorí nepracujú pre leteckú spoločnosť (napr. leteckí dispečeri), nebudeš mať nárok na žiadnu kompenzáciu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stretne sa s tým takmer každý cestovateľ: Ako postupovať, ak ti letecká spoločnosť stratí kufor?

Pre meškanie som nestihol nadväzujúci let…

V tomto prípade máš nárok na kompenzáciu. Podmienkou však je, že na miesto príletu si prišiel neskôr ako 3 hodiny od plánovaného odletu. Výška sumy sa potom vypočítava opäť podľa vzdialenosti destinácie.

Môžeš žiadať o kompenzáciu ak ťa presunuli do vyššej triedy?

Ak ti upgradnú cestovateľskú triedy kvôli meškaniu alebo zrušeniu letu, nemusíš sa obávať komplikácií. Kompenzáciu dostaneš, no výsledná suma môže byť znížená na základe rozdielnych cien medzi jednotlivými triedami.

Máš nárok na kompenzáciu, ak si sa dobrovoľne vzdal miesta v lietadle?

Ak sa dobrovoľne rozhodneš uvoľniť svoje miesto, nemáš nárok na kompenzáciu. Ak ti ale bolo odopreté nastúpenie na palubu preto, že letecká spoločnosť predala viac lístkov, ako je miest v lietadle (tzv. overbooking), môžeš získať kompenzáciu až do výšky 600 eur.

Čo robiť v prípade, že ti letecká spoločnosť povedala, že nemáš nárok na finančnú kompenzáciu?

Ide o zamietnutie odškodnenia z dôvodu „extraordinary circumstances“, teda neočakávaných okolností. Bežný pasažier si často nevie overiť, či je to pravda a na ďalší boj o kompenzáciu často rezignuje. Odporúčame, aby si sa obrátil na tretiu stranu, ktorá vie preveriť konkrétnu situáciu.

Čo sa stane, ak prijmeš cestovný voucher od leteckej spoločnosti?

Akceptovaním cestovného voucheru strácaš nárok na finančnú kompenzáciu. Ak však prijmeš voucher na jedlo a nápoje, tento nárok nestrácaš. V prípade občerstvenia je letecká povinnosť povinná svojim pasažierom poskytnúť takýto benefit v prípade 2 a viac hodín meškania letu.

 

Ocitol si sa už v podobnej situácií?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame