Bratislavu opäť ovládne festival popkultúry: Na tohtoročnej AnimeSHOW jednoducho nesmieš chýbať

foto: Matej Hudák

#Bratislava sa už tento víkend (konkrétne 29. – 31. marca) stane hlavným mestom komiksov, anime, hier, japonskej kultúry, K-POPu, sci-fi, fantasy a hororu. V dome kultúry Ružinov sa totiž bude konať už 12. ročník medzinárodného festivalu popkultúry s výstavou pod názvom AnimeSHOW 2019 – 365.bank.

Toto podujatie sa teší veľkej obľube a každý rok otvorí svoje brány 12-tisíc návštevníkom. Festival sa koná na jar pod názvom AnimeSHOW a na jeseň ako Comics Salón. Cieľom je priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a práve preto AnimeSHOW zaujme jedinečným a atraktívnym programom.

Zaujímaví a slávni hostia

„Pre návštevníkov sme opäť prichystali program plný toho najlepšieho z popkultúry za posledný rok.“ hovorí Róbert Žittňan, organizátor festivalu. Festival vždy hostí známych hercov z filmov a seriálov. Na poslednom Comics Salóne to bol Vladimír Furdík, Nočný Kráľ zo seriálu Game of Thrones. Tentokrát príde iný herec z rovnakého projektu: Pre festival je samozrejme veľkou cťou mať herca Daniela Portmana (postava Podricka Paynea, pozn. red.), netreba však zabúdať ani na veľmi populárne súťaže či vyše 137 prednášok a workshopov od vyše 150 spíkrov.“ dodáva Žittňan.

Súčasťou je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Nechýbajú stretnutia so spisovateľmi (František Kotleta, Juraj Červenák, Daniel Hevier, Mark E. Pocha a iní), krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže. Výstavová časť je venovaná počítačovým hrám, video hrám, spoločenským, kartovým a retro hrám či technológiám.

Niečo pre milovníkov filmov

Priestor dostanú aj najnovšie filmy ako Venom, Fantastické Zvery 2, Rodinka úžasných 2, Antman & Wasp, Jurský svet 2, Star Wars: Solo ale aj množstvo filmov s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou. Nechýba kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Cosplay Champions, a medzinárodná tanečná a spevácka súťaž KPOP WORLD FESTIVAL, kde výherca postupuje do finále v Kórei.

Reportáž z jesenného Comics Salónu:

Viaceré novinky

Tento ročník prináša niekoľko noviniek. Prvou je rozšírená sekcia s cosplay hosťami zo zahraničia. Okrem autogramiád budú mať vlastné expertné prednášky o ich tvorbe a zároveň budú odbornou porotou hodnotené cosplay súťaže. Druhým novým bodom programu je Festival bojových umení, v rámci ktorého počas soboty a nedele vystúpi 12 klubov bojových umení.

Treťou novinkou je udeľovanie Cien Popkultúry – Comics Salon Award v kategóriach Film, Hra, Kniha, Komiks, Spoločenská hra a Anime roku 2018. Pripravená je aj beseda zameraná na boj proti hoaxom, kde pozvanie prijali Marian Jaslovský a Jakub Goda. Chýbať však nebude ani strelnica z luku, vystúpenie sokoliarov a vozenie na koňoch.

Rozličné súťaže

Ani na tohtoročnom festivale nebude chýbať poriadne množstvo súťaží. Okrem tých, ktoré nájdeš spomenuté vyššie, sú to:

Súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategóriách FanArt a Original Art.
Súťaž o najlepší vlastný neinšpirovaný kostým Original Costume.
Súťaž o najlešiu divadelnú scénku – Cosplay Divadlo.
Súťaž o najlepšieho speváka v súťaži Karaoke.
Súťaž o najlepšie fotografie v kategóriách ActionPlay a PhotoCon.
Súťaž o najlepšie krátky film v kategóriách Animated Music Video a Cosplay Music Video
Súťaž o najlepších tanečníkov v Dance Dance Revolution.

Zdroj: tlačová správa
Odporúčame