Stoličky tak pevné, že ich hádzali z Eiffelovky: Boli sme v legendárnej továrni na nábytok, ktorý chcel mať doma každý

Firma TON je ikonou nábytkárskeho priemyslu

Firma TON je ikonou nábytkárskeho priemyslu (Zdroj: TON)

#Tvoja babka na ne nikdy nedala dopustiť a nie je to tak dávno, čo boli bežnou súčasťou dedičstva či svadobného daru. Staršia generácia si dodnes pamätá legendárne thonetky, ktoré odolali aj návšteve toho najzavalitejšieho strýka. Extrémne kvalitné a skvele nadizajnované stoličky však nikdy nevymizli.


Stavba slávneho Slováka, chodník korunami stromov aj pivné kúpele: Východná Morava je raj pre turistov, aj cyklistov


Vyrábajú sa dodnes a stále si zachovávajú všetko to, čo z nich urobilo legendu. My sme mali možnosť nahliadnuť do továrne TON v Bystřici pod Hostýnem, kde sme si prešli celým procesom ich výroby.

Firma TON je ikonou nábytkárskeho priemyslu
Firma TON je ikonou nábytkárskeho priemyslu (Zdroj: TON)

Na začiatku bol jeden muž

Ak chceme poznať celý príbeh, musíme sa vrátiť na samý začiatok, konkrétne k Michaelovi Thonetovi. Ten sa narodil v roku 1796, neskôr sa vyučil za stolára a založil remeselnícku dielňu na výrobu nábytku. V tridsiatych rokoch 19. storočia začal robiť pokusy s ohýbaním dreva, čo potom využil aj vo svojej profesii.


Portfólio momentálne obsahuje okolo 120 produktov. Jedná sa najmä o sedací nábytok, stoly, doplnky a špeciálny rad Santiago pre seniorov a osoby so zníženou pohyblivosťou.


Svoj unikátny ohýbaný nábytok prvýkrát predstavil verejnosti v roku 1841 na priemyselnej výstave v Koblenzi. Ľudia zostali v nemom úžase a záujem o ohýbaný nábytok rástol raketovým tempom. Thonet sa preto rozhodol založiť nové továrne. Jedna z nich vznikla v roku 1961 v Bystřici pod Hostýnem.

Časť pôvodnej továrne
Časť pôvodnej továrne (Zdroj: Hashtag/Miroslav Kamody)

Továreň v Bystřici pod Hostýnem bola vo svojej dobe najväčšou svojho druhu, stala sa vývojovým centrom celej firmy a exportovala svoje výrobky do celého sveta. Thonetov ohýbaný nábytok sa čoskoro stal pojmom. Nemecký podnikateľ za jeho výrobu získal aj množstvo ocenení, okrem iného zlatý kríž za zásluhy či rytiersky kríž rádu Františka Jozefa.

Legenda, ktorá prežila

Podstatné ale je, že aj v 21. storočí je továreň stále aktívna. Má vynikajúcu polohu, čo si uvedomoval ešte aj samotný Thonet. Mesto je totiž obklopené bukovými lesmi. Od jeho pôsobenia sa tu toho zmenilo dosť. V prvom rade názov, ktorý je dnes TON – Továrna na ohýbaný nábytek.


Boli sme na vianočných trhoch u susedov, ktoré sa oplatí zažiť: Atmosféra tohto mesta láka turistov z celého sveta


Bystřice pod Hostýnem je aktuálne najstarším miestom na svete, kde sa pri výrobe stále používa tradičná technológia ohýbania dreva. Na samom počiatku je drevený hranol. Každý jeden je unikátom. Potrebuje inú dobu pre prijatie pary pred ohýbaním a následne aj inú dobu schnutia.

Proces výroby stoličiek
Proces výroby stoličiek (Zdroj: TON)

Ohýbanie je základ

Najčastejšie sa spracováva buk, ktorý pre túto technológiu vykazuje najlepšie vlastnosti. A aj napriek tomu, že TON do procesu výroby zaraďuje moderné stroje, sú úkony, ktoré si stále vyžadujú ruky pracovníkov.


Najväčšou zákazkou bolo vytvorenie 27-tisíc stoličiek pre kaviarne reťazca Starbucks.


Zasadiť drevo plné sýtej pary do tvárnice je schopný len človek. My sme mali možnosť vyskúšať si ohýbanie a rozhodne to nie je práca pre každého.

Proces výroby stoličiek
Proces výroby stoličiek (Zdroj: TON)

Takýto pracovník pracuje v hale s tak vysokou teplotou, že im musia strážiť ich pitný režim, aby náhodou neskolabovali. Pokiaľ by si chcel na tomto mieste pracovať, nikoho nebude zaujímať tvoj diplom zo školy. Je jedno, či si bol predtým právnik alebo trestanec.


Zručný ohýbač dokáže za pracovnú zmenu ohnúť zhruba 200 kusov pripravenej guľatiny.


„Za pár dní vieme posúdiť, či sa na túto pozíciu človek hodí, alebo nie,“ hovorí Petr Hlava, majster na ohýbanie dreva. Potom sa niekoľko mesiacov učíš techniku, ktorá vyžaduje nielen silu, ale hlavne cit.

Firma TON je ikonou nábytkárskeho priemyslu
Firma TON je ikonou nábytkárskeho priemyslu (Zdroj: TON)

Prežili aj pád z Eiffelovej veže

Nasleduje proces sušenia a následne morenia v špeciálnych kadiach. Väčšina objednávok v továrni je na zákazku, a preto je hlavne na zákazníkovi, či chce drevo len naolejované, či nalakované. Jednotlivo spracované diely sa následne kompletizujú ručne na ďalšom pracovisku.


Za príplatok je dokonca možné vytvoriť imitáciu červotoča v dreve. O takéto kúsky je záujem hlavne vo Francúzsku.


Skúsení zamestnanci dokážu legendárnu stoličku no. 14 zložiť aj za minútu a pol. A to už je úctyhodný výsledok. Presúvame sa do čalúnickej dielne, kde si môže zákazník sám vybrať farbu či druh materiálu.

Proces výroby stoličiek
Proces výroby stoličiek (Zdroj: TON)

Aby toho nebolo málo, vie si dodať aj svoj vlastný, ktorý tu otestujú a následne pridajú na stoličku. Tu niekde by v iných továrňach celý proces skončil. Stolička je hotová a môže sa predať. Avšak nie v továrni TON.

Nasleduje testovanie vyrobených kúskov, ktoré podliehajú prísnej európskej norme. Práve vďaka vysokej kvalite si napríklad Thonetovi synovia mohli na demonštráciu odolnosti stoličiek dovoliť nevídanú vec. Počas svetovej výstavy v Paríži ich zhadzovali z Eiffelovej veže, aby umlčali všetkých pochybovačov.

Proces výroby stoličiek
Proces výroby stoličiek (Zdroj: TON)

Na vlastné oči

Celá prehliadka však nie je len pre vyvolených. Pokiaľ ťa zaujíma výroba v TON, môžeš sem zájsť na exkurziu. Tá sa koná každý štvrtok počas letných prázdnin (až na malé výnimky). Všetky potrebné informácie nájdeš tu.


Cena prehliadky je len 50 Kč, v prípade detí do 15 rokov len 30 Kč.


My len dodáme, že momentálne sú exkurzie pozastavené z dôvodu pandémia koronavírusu. Okrem toho však môžeš navštíviť vilu Thonet, ktorá sa nachádza v areáli. Uvidíš tu všetky kúsky z továrne, pričom už čoskoro tu vznikne aj múzeum.

Vila Thonet
Vila Thonet (Zdroj: Hashtag/Miroslav Kamody)
Zdroj: hashtag, TON, ton.eu
Odporúčame