Boli sme na vianočných trhoch u susedov, ktoré sa oplatí zažiť: Atmosféra tohto mesta láka turistov z celého sveta

Salzburg (foto: Tomáš Gerši)

#Vianočné trhy sú neodmysliteľnou súčasťou predvianočného obdobia pre väčšinu z nás. Teplý punč, vianočné pesničky či skvelé jedlo sú lákadlami, ktoré na trhy pritiahnu každoročne tisíce ľudí. Čo ale ak ťa už omrzeli bratislavské trhy a tie viedenské si už videl tiež? V tom prípade treba vyraziť do menej známych miest, ktoré však svojím čarom a atmosférou okúzlia každého. Ako Salzburg.

Salzburg je mestečko ležiace neďaleko hraníc Rakúska a Nemecka. Mesto s bohatou históriou a krásnou architektúrou láka na Vianoce do svojich ulíc množstvo turistov, vrátane Slovákov a Čechov. Prečo si vybrať za cieľ svojej vianočnej návštevy práve rodisko slávneho Mozarta? 

Ako na dedine

Vianočné trhy v Salzburgu ani z ďaleka nepatria k najväčším na svete. Malé námestia, jednoducho, no zároveň krásne vyzdobené, vyvolajú v človeku dojem, akoby bol na malých trhoch v dedine, nie vo veľkomeste. Z každého rohu vykukujú usmievajúce sa tváre predajcov, ktorí ponúkajú svoje výrobky.

Každý stánok je iný, niečím výnimočný. V jednom predáva svoje výrobky kováč, vo vedľajšom sa zas trbliecu stovky vianočných gúľ a hneď vedľa môžeš ochutnať domácu čokoládu či omáčky. Nechýbajú ani typické stánky s vianočnými vencami, ponožkami či rukavicami alebo ručne vyrábanými mydlami. Proste stovky skvelých nápadov premenených do výrobkov, ktoré sa nachádzajú na pár metroch štvorcových. 

https://www.instagram.com/p/B5ueDJAp1-9/

Koľko dám za punč, hranolčeky či langoš?

Pokiaľ si budeš chcieť na týchto trhoch niečo kúpiť, musíš rátať s tým, že z peňaženky vytiahneš o pár eur viac ako na Slovensku. Cena tradičného punču sa pohybuje okolo 3,50€, no na trhoch fungujú aj charitatívne stránky, ktoré ho ponúkajú aj za 2€. Cena hranolčekov, či už klasických alebo batátových, je v rozmedzí od 4 do 6€. Ochutnať môžete aj typický langoš, ktorý sa však podáva s kyslou kapustou, jeho cena je však 7€. Okrem týchto klasík môžeš na trhoch ochutnať aj plnený zemiak, burger, kuracie krídelká či plnený trdelník. Myslím, že v širokej ponuke by si každý našiel to svoje.

Ako sa do Salzburgu dostanem?

Mesto s asi 150-tisícmi obyvateľmi sa nachádza približne 400 km od Bratislavy. Výhodou je, že tam jazdí priame vlakové spojenie, pričom cesta trvá niečo okolo 4 hodín. Cena spiatočného lístka je približne 40 eur, čo pri kvalite rakúskych železníc, nie je nič strašné. V samotnom Salzburgu nie je potrebné zakupovať MHD lístky, keďže na všetky zaujímavé miesta sa dokážeš dostať aj po vlastných. 

Čo sa v Salzburgu oplatí vidieť?

Okrem vianočných trhov, ktoré sa nachádzajú na námestiach Domplatz Residentplatz, sú jednotlivé stánky rozmiestnené takpovediac po celom meste. Na každom kroku sa nachádzajú predávajúci ponúkajúce punč, jedlo, či legendárne Mozartove gule. Centrum mesta má svoju historickú atmosféru, ideálnu na večernú prechádzku, počas ktorej natrafíš na butiky svetoznámych značiek či krásne uličky vyzdobené svetielkami. 

Salzburg (foto: Tomáš Gerši)

Určite by žiadny návštevník nemal obísť most Staatsbrucke, na ktorý si svoje zámky vešajú zamilované páry. Počas trhov je tento most krásne vysvietený a so stovkami, prevažne červených zámkov, krásne vynikne nad riekou Salzach. Z mosta si môžeš urobiť peknú fotku centra s týčiacim sa hradom nad ním.

Hrad Hohensalzburg ponúka turistom krásny výhľad na mesto a blízke okolie. Z centra mesta jazdí na hrad lanovka, ktorá je však spoplatnená. Samotný vstup na hrad stojí približne 10 až 12€. Návštevníci sa okrem krásneho výhľadu môžu tešiť aj na tradičné hradné trhy. 

Salzburg (foto: Patrik Gerši)
Odporúčame