Stavba slávneho Slováka, chodník korunami stromov aj pivné kúpele: Východná Morava je raj pre turistov, aj cyklistov

Zrekonštruovaný Libušín láka turistov z celého Česka

Zrekonštruovaný Libušín láka turistov z celého Česka (Zdroj: Fotoarchív NMvP)

#Toto leto je špecifické hlavne tým, že množstvo Slovákov sa rozhodlo zostať doma. Súčasná situácia vo svete mnohých odradila od cestovania do ďalekých krajín a prímorských destinácií. Dovolenkovať však nemusíš len na Slovensku. My sme pred pár dňami navštívili čarovný región východnej Moravy, konkrétne oblasť s názvom Valašsko.


Unikátna vodná trasa je ako stvorená pre letné dobrodružstvo: Baťov kanál si užiješ s priateľmi aj rodinou


Nachádza sa hneď za našimi hranicami a ponúka množstvo skvelých miest, ktoré sú zaujímavé pre všetky vekové skupiny. Pokiaľ teda nevieš, čo zo zvyškom leta, možno pre teba máme ten správy tip. Poď sa s nami pozrieť, čo všetko tu môžeš vidieť a zažiť.

Pustevny na Radhošti (Libušín a Maměnka)

Dušana Jurkoviča môžeme bezpochyby označiť za jedného z najvýznamnejších slovenských architektov. O to smutnejšie je, že väčšina jeho stavieb sa na území Slovenska nenachádza. Ak chceš vidieť jeho tvorbu, našťastie ti stačí zájsť na sedlo v Moravsko-sliezskych Beskydách, ktoré nesie názov Pustevny na Radhošti.

Libušín
Libušín je historický unikát, ktorý stojí za návštevu (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Práve tu totiž nájdeš absolútne architektonické skvosty, Libušín a Maměnku, ktoré vytvoril ešte v rokoch 1897–1899. Ide o takzvané útulne, pričom obe drevené stavby boli postavené v slohu ľudovej secesie. Maměnka bola pôvodne spoločnou nocľahárňou s tridsiatimi lôžkami. Jedáleň Libušín, pomenovaná k pocte českej kňažnej Libuše, dokázala zase v jeden moment prichýliť až 200 hostí.

Libušín zvnútra
Libušín je opäť vo svojej plnej kráse (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Tip: Od roku 2012 stojí na Karlově kopci v Rožňove pod Radhoštem unikátna rozhľadňa, ktorá vychádza z viac ako 100-ročných nákresov Dušana Jurkoviča. Rovnako ako Pustevny, aj toto miesto stojí za návštevu.


3. marca 2014 v noci vypukol v Libušíne požiar, ktorý spôsobil poškodenie objektu v obrovskom rozsahu. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a ľudia z celej krajiny sa spojili. V rámci jednej z najúspešnejších zbierok sa podarilo získať až takmer 12 miliónov českých korún, ktoré sa použili na prestavbu.

Požiar Libušína
Libušín pred rokmi takmer úplne vyhorel, no nakoniec vstal z popola (Zdroj: Libušín NMvP)

Po náročnej vedeckej rekonštrukcii sa podarilo obnoviť podobu celého komplexu presne tak, ako vyzeral v roku 1925. Libušín je od 30. júla prístupný aj verejnosti, no zatiaľ len formou komentovaných prehliadok. Môžeš sa tak pozrieť, ako fantasticky sa podarilo vzkriesiť stavbu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou českej histórie.

Libušín zvnútra
Libušín je opäť vo svojej plnej kráse (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Frgále aj Radegast

Po približne mesiaci sa budeš môcť v Libušíne aj najesť, nakoľko jeho súčasťou je aj moderná kuchyňa, kde sa budú variť poctivé české jedlá a dobroty. A rozhodne nebude chýbať ani valašský frgál, koláč typický pre túto oblasť.

Libušín zvonku
Libušín je opäť vo svojej plnej kráse (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Pustevny sú záležitosťou na celý deň. Okrem Libušína a Maměnky sa môžeš poprechádzať chodníkom korunami stromov, ktorý je na omnoho vyššej úrovni než ten náš v Bachledovej doline. Momentálne tu nájdeš aj výstavu pieskových sôch a približne 20 minút od areálu sa nachádza aj slávna socha Radegasta, pohanského boha slnka, hojnosti a úrody.

Chodník korunami stromov
Chodník korunami stromov na Pustevnách si rozhodne užiješ (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Na Pustevny sa dostaneš nielen pohodlne autom a samozrejme pešky, ale aj sedačkovou lanovkou či na bicykli. Z kopca sa môžeš spustiť po 6-kilometrovej trase na kolobežkách, takže o adrenalínový zážitok máš rozhodne postarané.

Lanovka na Pustevny
Ak nie si fanúšik pešej turistiky, dostaneš sa sem aj lanovkou (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Zvonica Soláň

Presúvame sa na vrch Soláň, ktorý sa nachádza vo Vsetínských Beskydách. Toto magické miesto späté s prírodou toho v sebe ukrýva omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nie nadarmo sa mu totiž hovorí Vrch umelcov. V Čarťáckej krčmičke pod vrcholom sa schádzali významní maliari, spisovatelia a hudobní skladatelia.


Tip: Pokiaľ máš rád poctivú turistiku, na Soláň sa môžeš dostať náučným chodníkom, ktorý funguje aj ako galéria v prírode. Po ceste na teba čaká množstvo nádherných drevených sôch.


Medzi nimi boli aj mená, ako Jiří Mahen, Jan Drda, František Podešva, Alois Schneiderka, Karel Hofman či dokonca Leoš Janáček. Ten patrí k najvýznamnejším skladateľom českej histórie. V roku 2006 bola na vrchole postavená aj zvonica, ktorá slúži ako informačné centrum, galéria, aj ako priestor pre koncerty. Výhľad do okolia rozhodne stojí za to!

Zvonica na Soláni
Zvonica na Soláni (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Relax v pivných kúpeloch

Rožnov pod Radhoštěm je malé mestečko, ktoré by si mali zaznačiť všetci milovníci kvalitného piva. Práve tu totiž sídli pivovar, ktorý sa môže pýšiť titulom najúspešnejšieho pivovaru v celom Česku. Dopyt po tomto nachmelenom moku je tak vysoký, že všetko tekuté zlato sa stihne spotrebovať na tomto mieste.

Rožnovský pivovar
Rožnovský pivovar ponúka nielen dobré pivo, ale aj príjemný relax (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

To znamená, že pivo sa inde nepredáva. Pokiaľ si ho chceš poriadne vychutnať, musíš jednoducho prísť priamo do Rožnovského pivovaru. Toto miesto môže byť pokojne aj tvojou poslednou zastávkou denného programu, keďže v jeho priestoroch môžeš aj pohodlne prespať. Každá izba má svoj vlastný príbeh, nakoľko všetky sú zariadené v inom štýle.


Tip: V Rožnově pod Radhoštěm sa nachádza aj Valašské múzeum v prírode, ktoré je vierohodným modelom historickej horskej dediny. Múzeum je poriadne rozsiahle a čaká tu na teba množstvo ukážok života v časoch minulých.


Po dlhom dni si budeš chcieť určite aj oddýchnuť, takže ti odporúčame pravý pivný kúpeľ. Ten obsahuje pivovarské kvasnice, v ktorých sa nachádza hlavne vitamín B a množstvo minerálnych látok. K tomu ťa čaká množstvo masáží, pričom stále budeš zásobovaný vychladeným pivkom. Jednoducho povedané – budeš sa mať ako v bavlnke.

Rožnovský pivovar
Rožnovský pivovar ponúka nielen dobré pivo, ale aj príjemný relax (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Malý Versailles

Za český Versailles sa všeobecne označuje zámok Nové Hrady u Litomyšle, no menej ľudí už pozná zámok Holešov. Jeho súčasťou sú totiž rozľahlé francúzske záhrady spolu s vodnými kanálmi, ktoré spolu vytvárajú Neptúnov trojzubec. V samotnom zámku môžeš objavovať nielen jeho históriu a priestory, ale vždy aj nejakú zaujímavú výstavu.

Letecký pohľad na zámok v Holešove
Zámok v Holešove sa rozhodne oplatí vidieť (Zdroj: Mesto Holešov)

Tip: V Holešove sa nachádza aj zámocká kováčska dielňa z roku 1550. Okrem samotného múzea sa môžeš pozrieť na skutočnú prácu kováča a na vlastné oči vidieť, ako vyzeral jeho život v 15. storočí.


Rozsiahle záhrady sú skvelou voľbou pre prechádzky vo dvojici, no vzhľadom na ich dostupnosť tu vždy postretávaš ľudí, ktorí pod stromami pri vodných kanáloch buď oddychujú, alebo piknikujú.

Letecký pohľad na zámok v Holešove
Zámok v Holešove sa rozhodne oplatí vidieť (Zdroj: Mesto Holešov)

Židovské pamiatky, aké len tak niekde neuvidíš

Židovská obec v Holešove patrila k najvýznamnejším na Morave. Počiatok židovskej komunity súvisí až s vypovedaním Židov z kráľovských miest v roku 1454. Najväčšieho počtu dosiahlo tunajšie geto v roku 1848, kedy ho obývalo až 31 % obyvateľstva mesta. Židovská komunita však zanikla počas holokaustu.

Šachova synagóga
Šachova synagóga je unikátom (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Medzi zachovanými budovami z tohto obdobia nájdeme aj Šachovu synagógu. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky v Holešove, oblasti východnej Moravy, aj v celej Českej republike. Keďže je táto synagóga dnes už jedinou poľského typu, ktorá sa takto v pôvodnej podobe zachovala až dodnes, býva dokonca označovaná aj ako svetový unikát.


Tip: Na židovskom cintoríne sa nachádza približne 1500 náhrobkov. Medzi nimi sa nachádza aj hrob rodičov Rudolfa Jelínka, ktorého meno dodnes nesie svetoznáma pálenica vo Vizovicích.


Okrem synagógy stojí rozhodne za zmienku aj neďaleký židovský cintorín s hrobom učeného rabína Šabtaja ben Me’ir ha-Kohena, zvaného Šach, po ktorom je pomenovaná aj synagóga. Jeho hrob spolu so synagógou je navštevovaný zahraničnými návštevníkmi z rôznych krajín. Šach bol totiž pre židovskú obec mimoriadne významnou osobnosťou.

Židovský cintorín v Holešove
Židovský cintorín v Holešove (Zdroj: Mesto Holešov)

To však ani zďaleka nie je všetko. Navštíviť môžeš aj trojicu múzeí v prírode – Zubrnice, Vysočina a Hanácké múzeum v Příkazech – a nechýbajú ani rozhľadne, vďaka ktorým si užiješ nádherné výhľady na ďaleké okolie. Nehovoriac ešte o čarovných hradoch, zámkoch a fakte, že všetky opisované miesta môžeš navštíviť aj na bicykli.


Ako sa vyrába legendárny Jägermeister? Boli sme sa pozrieť v jeho továrni a povozili sa Trabantmi po Berlíne


Bonusom je napríklad aj mapa minipivovarov, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti, takže svoje cestovanie môžeš postaviť aj takto netradične. Všetko potrebné o regióne, vrátane máp, nájdeš na tomto odkaze. Valašsko a celý región východnej Moravy toho teda rozhodne má čo ponúknuť.

Zdroj: Wikipedia/Pustevny na Radhošti, Radegast, Židovská čtvrť (Holešov), IC Zvonice Soláň, IC Holešov, vychodni-morava.cz, roznovskepivo.cz
Odporúčame