Analyzujeme texty: Strýko Separ – prečo strýko? Pokémon, film aj skvelé myšlienky

Album OG uzrel svetlo sveta v apríli a v čase, kedy boli zrušené podujatia a koncerty bol pre ľudí akýmsi svetielkom nádeje na konci tunela. Separ dal do celkovo desiateho albumu, na ktorom sa podieľal, absolútne všetko a je to vidieť. V našej rubrike, v ktorej analyzujeme texty sa tento raz zameriame práve na album OG, konkrétne na skladbu Strýko Separ. Ako je to už zvykom, je v nej viac, ako by ste si po prvých počutiach mohli myslieť.

Skladba je skutočne kvalitná a beat, o ktorý sa postaral Blessedbeats je naozaj vynikajúci. Od mája si ju prostredníctvom platformy YouTube vypočulo viac ako 320 000 ľudí, čo vzhľadom na to, že predtým už bola dostupná na iných digitálnych kanáloch, ani zďaleka nie je na zahodenie. Poďme si na ňu posvietiť.

Strava čistá
fresh diktát
ja som hip-hop
‚sace flip flop
stack-on-stack cash malá pi.a
iced out OG more nič vác
neviete sa chovať, v hlave máte mišmaš
strýko Separ vidí, jak to na nich hráš
si len holub, iba potkan čo má krídla
chytím ťa jak Ash Ketchum, zahodím ťa
neovládam matiku no aj tak robím čísla,
chalani sú v pi.i zo mňa, penia ako mydlá
vadí im že na moju show sa chodí v prilbách
a nepostávam na stagi jak po.ebaná čižma.
Hneď v úvode sa môžeme pristaviť čistej strave, ktorou Separ, ako spomína aj v iných trackoch, myslí to, že postupne prešiel na vegánstvo, pričom vylúčil mäso, ktoré sa, ako sa ukázalo, nie je v jeho strave nevyhnutné. Stack on stack – je videohra, kde postupne staviate veže, pričom Separ našiel paralelu s tým, že on postupne stavia balík peňazí. Strýko Separ – samotný názov skladby referuje k tomu, že mladší raperi, s ktorými tento člen DMS spolupracuje, predovšetkým chalani z labelu Milión+ ho začali volať „strejda“, a teda strýko, pretože je z inej generácie ako oni.
Si len holub, iba potkan, čo má krídla – toto je vyslovene krásne, pretože v tejto dobe je veľa ľudí, ktorí sa len tvária, že niekým sú, respektíve, že niečo majú, pričom opak je pravdou. Ash Ketchum je hlavnou postavou legendárneho seriálu Pokémon, pričom Separ opisuje ako niekoho chytí do pokélopty a zahodí ho, čo je referencia k tomuto seriálu, ktorý ovplyvnil celú generáciu. Potom sa dozvedáme starú pravdu, že človek nemusí byť dobrý v matematike, aby rozumel číslam.
Prečo sa na Separovu show chodí v prilbách? Ak ste na nejakej boli, tak viete, jednoducho, je tam poriadny „bordel“ a moshpit je skutočne záležitosťou, ktorú človek buď vyslovene chce alebo nechce zažiť. Slovenský OG dodáva, že sa mu nepozdáva, keď niekto počas koncertu iba postáva na pódiu.
Kto je tu GOAT
kto je tu GOAT (ha)
kto je tu GOAT
kto je tu GOAT (ha)
kto je tu GOAT
kto je tu GOAT(ha)
neviem more ,kto je tu GOAT
GOAT znamená v angličtine dve veci – v prvom rade je to preklad pre slovo koza. V druhom ide o pomenovanie „greatest of all time“, a teda „najlepší všetkých čias“. Pomenúvajú sa tak legendy svojho odvetvia, skutočne ľudia, ktorí zmenili hru a posunuli ju niekde úplne inam. Zapísali sa do histórie a ich meno bude navždy spájané s tým, čo počas svojej kariéry robili. Hmm, kto je na Slovensku v rape GOAT? Opýtajte sa sami seba. Odpovede môžu byť zaujímavé.
Let check out, okno blackout
vyd.bané múmie, after – prepal
keby si ma videl povieš úú to si nedal
ale dal mou – strýko Separ
a moralizujú tí, čo nás klamú
sú to herci, nenechaj si motať hlavu
čo si myslia, že tí ľudia žerú slamu
berem handru, poutieram ich jak kaluž
nevedia sa pohnúť, keď chýba klouz
vyčoruju outfit, beat aj flow
elitné komando G.I.Joe
ja sa pýtam kto je real, kto má štýl jak GOAT.
Separ opisuje známy proces, niekam letí, prihlási sa na hoteli, odhlási sa na hoteli a takto dookola. Okno blackout, after- prepal – Separ a afterparty je, ako sa hovorí, lepšia lovestory ako Twilight. Skutočne, tento raper sa spolu so svojimi kolegami z DMS či Nerieš vie poriadne zabaviť. Ako samotný Separ neraz povedal, je to preňho potrebné ako určitý druh mentálnej hygieny, čo sa dá úplne chápať. Z toho, čo je v tejto slohe sa dá odhadnúť, že niekedy tie akcie zájdu tak ďaleko, že keby niekto Separa videl si povie, že toto jednoducho ani nie je možné. Nuž, sme v roku 2020 a tam sme pochopili všetci, že možné je všetko.
Moralizujú tí, čo nás klamú – nádherná myšlienka, ku ktorej nič bližšie písať nemusíme. Všetci sme sa s tým stretli. Potom Separ pokračuje v opisovaní týchto ľudí a musíme povedať, že veľmi trefne. Na zamyslenie je aj to, že rapuje o tých, ktorí sú schopní pre chvíľu slávy ukradnúť outfit, beat aj flow a vydávať ich za svoje. K tejto téme sa Separ vyjadruje aj v skladbe z nového Dameho albumu – Zrazu. Elitné komando G.I.Joe vari ani predstavovať nemusíme, jedná sa o veľmi populárnu filmovú sériu z vojnového prostredia.
Kto je tu GOAT
kto je tu GOAT (ha)
kto je tu GOAT
kto je tu GOAT (ha)
kto je tu GOAT
kto je tu GOAT(ha)
neviem more, kto je tu GOAT
Refrén sme si rozobrali vyššie.
Ja to idem tak, jak to nikto nejde šak
lebo to viem zamotať ako šnúrky na botách
podržte mi vak lebo v ňom mám uterák
honorár a prezlečenie, ja som idem na.ebať
vy ste ako tá Komsi Komsa na kopák
nedáš v živote čo ja a nikdy neopáč, 140 na kolách,
pulírovaný lak
áno strýko Separ má najnovší bavorák.
Dobre, nie je dôvod si klamať, Separ si to naozaj ide ako málokto, pričom skutočne úroveň nastavil veľmi vysoko. Potom opisuje ako sa ide po koncerte poriadne opiť a trošku, pekne povedané, pooslavovať život. Komsi Komsa – nuž, ako by sme najlepšie vysvetlili, čo je Komsi Komsa – je to francúzska skladba, ktorú by sme typologicky mohli zaradiť do EDM hudby či žánru House. Teda, z toho, čo vieme, by Separ mal myslieť túto skladbu. Avšak, každý sa môže mýliť. Po kliknutí na názov  tracku sa vám táto skladba zobrazí.
V závere nám Separ oznamuje, že si kúpil najnovší bavorák. Možno sa budete čudovať, ale nie každý vie, čo to je. Bavorák je auto značky BMW, to len pre úplnosť tejto textovej analýzy.
Kto je tu GOAT
kto je tu GOAT (ha)
kto je tu GOAT
kto je tu GOAT (ha)
kto je tu GOAT
kto je tu GOAT(ha)
neviem more, kto je tu GOAT
Refrén sme si rozobrali vyššie.

 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Michajlov prepája minulosť so súčasnosťou. Jeho nový projekt je skvelý

Foto: Separ, OG

Odporúčame