Ťažké nadväzovanie medziľudských vzťahov: Tipy priamo od psychológa, ktoré ti pomôžu nájsť si priateľov

Nadviazať priateľstvá v dospelom veku môže byť komplikovanejšie, než keď to skúsiš v mladšom veku (Zdroj: Freepik/freepik)

#Je pre teba nadviazať nové kontakty problémom? Si skôr introvert, ktorý má strach si v reštaurácií objednať jedlo? Ak nie si extrovertný typ, získavanie priateľstiev môže byť problém. Mnohí ľudia sa vďaka tomu dostávajú až ku psychológovi. Poradíme ti, čo robiť, aby si sa pri spoznávaní nových ľudí nemusel trápiť.

V neskoršom veku je to náročnejšie

Nadviazať priateľstvá v dospelom veku môže byť komplikovanejšie, než keď to skúsiš v mladšom veku. Logikaemocionalita spojená s tvorbou nových priateľských pút ťa môže nútiť k tomu, aby si sa uzavrel do svojej bubliny. Potrebné je dať priateľstvám šancu, a vynaložiť trošku úsilia. V tejto snahe nie si sám, a dá sa to hravo prekonať.

Kto čaká, ten sa dočká? Nie!

Nemôžeš na svoju príležitosť čakať, musíš ju vyhľadať. Hlavným rozdielom pri nadväzovaní medziľudských vzťahov v detskom a dospelom veku je spontánnosť. Keď sme deťmi, máme viac príležitostí na to, aby sme spoznali nových ľudí a nadviazali nové kontakty. Spomínaš si, aké to bolo jednoduché, keď si prišiel do škôlky či na základnú školu? Raz si mal okolo seba partiu kamošov…

Čím si starší, tým je to náročnejšie. Menia sa ti povinnosti, záujmy, preferencie… A tak nástup na novú školu už neprináša také množstvo priateľov, ako tomu bolo v minulosti. Ak sa budeš spoliehať len na náhodu, môžeš byť sklamaný.

Čo hovorí štúdia?

Journal of Personal and Social Relationships vyšiel výskum, ktorý zistil, že ľudia, ktorí veria tomu, že priateľstvo je vedou náhody, majú tendenciu byť osamelejší. A to predsa nechceš, nie?

Naopak, ľudia, ktorí veria, že získať priateľov potrebuje vynaloženie snahy a úsilia, sa cítili menej osamelí. A tiež mali okolo seba viac priateľov…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krásny svet, kdeže si? Nový úchvatný román od írskeho zázraku Sally Rooney

Čo teda robiť?

Buď aktívny – nečakaj na náhodu, a využi všetku svoju energiu na iniciovanie. Prestav sa rovesníkom zo susedstva, vyhľadaj komunitu s podobnými záujmami, ktoré máš aj ty, alebo sa venuj dobrovoľníctvu. Je veľa spôsobov ako nájsť tie „spriaznené duše“.

Nájdi si komunitu – nadväzujeme na prvý typ. Nájsť človeka, s ktorým si máš čo povedať, a cítiš sa prepojený, je na nezaplatenie. Či to už bude knižný klub, sparing partner do fitka, či spoločné venčenie. Takéto aktivity ti pripravia cestičku k dlhodobým priateľstvám.

Plánuj krátkodobo – namiesto tradičného „Ja sa ti ozvem, a pôjdeme na kávu“ začni používať určitosť. Dohodni sa s kamošmi, že sa na tej káve stretnete v piatok po škole. Je to praktickejšie, a s kamošom si na seba budete musieť ten čas nájsť.

Buď prístupný – neodmietaj pozvania niekam len preto, že sa ti nechce. Prekonaj sa, vyraz von, a neobanuješ! Najlepšie akcie sú tie, ktoré prichádzajú spontánne. A môžeš na nich spoznať kopec nových ľudí. Vieš ako to chodí, ten pozná toho, predstaví ťa s ním, s ďalším a ďalším… A hneď máš okolo seba novú komunitu.

Nedrž si ľudí od tela – áno, niekedy ti to môže prísť ako dobrý nápad. Je dobré vedieť utrafiť tú správnu mieru, kedy si ľudí k sebe pripustiť, a kedy nie. Ak s niekým chceš mať dôverný kamarátsky vzťah, je potrebné sa mentálne zbližovať.

Rada na záver

Ak si introvert, alebo si len opatrný, môžeš začať pomaly. Nemusíš sa vystavovať veciam, ktoré ti nie sú príjemné. Výzvy, ktoré ti život pripravuje, tvoje súkromie, zážitky či hobby, môžu byť bázou na pokec s novým kamošom bez toho, aby si sa cítil odhalený a zraniteľný.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Osemdesiat rokov výskumu dilemy ako prežiť dobrý život: Šťastie a peniaze sú podstatné, no nie najdôležitejšie

Získať priateľov potrebuje zámer – ak budeš vedieť, prečo chceš nadviazať nové priateľstvá, stane sa to zaujímavým a napĺňajúcim procesom. Veď medziľudské vzťahy nemajú byť stres, ale blaho!

 

Máš problém s nadväzovaním priateľstiev?

Zdroj: hashtag.sk, Forbes
Odporúčame