Ako byť po víkende v pondelok zase fit? Preprogramuj svoj mozog týmito jednoduchými tipmi

Pokiaľ ti robí naladiť sa po víkende na ďalší pracovný týždeň, pokús sa svoj mozog proste „preprogramovať“ (Zdroj: Pexels/Miriam Alonso)

#Ak pondelok nie je práve tvojim obľúbeným dňom, nie si sám. Začiatok pracovného týždňa po dvoch dňoch oddychu totiž nie je príjemný väčšine z nás. A ešte menej príjemné je to, ak nepokoj z neho začínaš pociťovať už v nedeľu. A keďže zmeniť svoj pondelkový program asi zvyčajne nemôžeš, môžeš ale skúsiť preprogramovať svoj mozog. Ani vďaka tipom z portálu The Conversation pondelky podľa všetkého milovať nebudeš, môžeš ich však zvládať omnoho ľahšie.

Dobrá rutina

Slovo rutina si možno spájaš s nudou, no faktom je, že náš mozog má rutinu rád. No a prechod z režimu pracovného týždňa na ten víkendový a potom naopak mu dá celkom zabrať. Na voľné dni, kedy si v podstate môžeš robiť, čo chceš, si síce privykneš ľahko, horšie je vrátiť sa naspäť k povinnostiam. Pomôcť teda môže to, ak si vytvoríš rutinu, ktorá bude fungovať počas celého týždňa. Či už ide o pozeranie obľúbeného seriálu, cvičenie alebo napríklad záhradkárčenie dôležité je, aby si to robil denne o tom istom čase.

S rutinou do istej miery súvisí aj spánok. Výskumy totiž naznačujú, že rovnomerný spánkový režim je rovnako dôležitý ako kvalita a dĺžka samotného spánku. Ak cez víkend chodíš spať neskoro a neskoro aj vstávaš, vzniká v podstate akýsi jetlag. Spať cez voľno takmer doobeda je síce príjemné, no aj nechceš, aby ťa to v pondelok dobehlo, ideálne je mať stanovený čas, kedy ideš spať, a kedy vstávaš.

Pri pokoj mysle je dôležité dodržiavať spánkový režim (Zdroj: Unsplash/Bruce Mars)

Mindfulness pomôže vždy

 To, ako sa v pondelok cítiš ovplyvňujú aj tvoje hormóny. Napríklad taký kortizol. Ten pomáha s ovládaním metabolizmu, so spánkovým cyklom, či zvládaním stresu. Zvyčajne sa uvoľňuje približne hodinu pred tým, ako sa zobudíme, pomáha nám cítiť sa bdelo a jeho hladina sa potom až do ďalšieho rána znižuje. Ak teda nie si v strese.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V suteréne univerzity je najväčšia zbierka mozgov na svete: Skrýva poriadne tajomstvá!

 Keď je človek pod stresom, telo okrem kortizolu produkuje aj adrenalín. To sa prejavuje zrýchleným tepom, potiacimi sa dlaňami, či impulzívnymi reakciami. Ak si teda príliš vystresovaný, má to na tvoj spánok negatívny dopad. A asi ťa neprekvapí ani to, že hladina kortizolu je u pracujúcich ľudí najnižšia v nedeľu a najvyššia…áno, v pondelok.

Stres ti ale môžu pomôcť zvládnuť rôzne relaxačné aktivity. Môžeš vyskúšať napríklad mindfulness, meditáciu, alebo v pondelok ráno, prípadne cez obedňajšiu prestávku stráviť chvíľu na čerstvom vzduchu. Hneď po zobudení si zase dopraj chvíľu na prebratie a s kontrolovaním telefónu a sociálnych sietí počkaj napríklad k rannej káve.

Sleduj nás na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame