Aj tebe je tak horúco? Vďaka týmto tipom osviežiš svoje telo a schladíš izbu

Muž a žena sa oblievajú vodou.

Vyskúšaj naše tipy aj ty. Zdroj: Getty Images

#Aj ty si už určite v lete zažil pocit neznesiteľného tepla. Niekedy je ideálne osviežiť sa pri vode, ale nie vždy je to možné. Práve preto sa ti zídu naše tipy. Vďaka nim ochladíš nielen svoju izbu, ale aj svoje telo. A vysoké teploty tak budeš zvládať oveľa lepšie.

Správne vetraj a nepusti teplo dovnútra

Ak chceš mať v izbe chladnejšie, kľúčové je správne vetrať. Nemal by si nechávať okná otvorené počas dňa, aby sa teplo nevkradlo dovnútra. Preto je ideálne vetrať v noci, keď je teplota omnoho nižšia, a nechať vzduch prúdiť miestnosťami.

Medzi overené triky patrí aj to, aby rolety zostali zatiahnuté, pretože slnko bude zohrievať povrch všetkého, na čo dopadnú jeho lúče. Ak máš v izbe závesy, počas dňa môžeš zatiahnuť aj tie. Priestor v byte či dome sa tak zbytočne nevyhreje.

Nezapínaj spotrebiče

Ak je u teba doma príliš horúco, nemal by si zapínať veľké spotrebiče – tie totiž vytvoria veľa tepla. A hoci sa niekedy pečeniu či vareniu nevyhneš, osviežiť sa dá doslova aj zvnútra. Riešením je zvoliť ľahšiu stravu.

Namiesto vyprážania či zapekania jedál si môžeš pripraviť ľahký zeleninový šalát a upečený zákusok zas nahradiť ľahkou smotanovou nepečenou verziou. Aby bola strava čo najviac osviežujúca, mala by obsahovať veľa ovocia a zeleniny. Vyskúšaj a sám uvidíš.

Pitný režim nie je žiadne klišé

V lete je ešte oveľa dôležitejšie prijímať tekutiny. Dospelý človek by mal vypiť okolo dvoch litrov vody. Pri vykonávaní rôznych aktivít sa zvyčajne aj viac potíme, a preto by sme mali pitný režim obohatiť. Nie každému pritom vyhovuje piť iba čistú vodu, občas sa preto hodí zmena. 

Ideálnym osviežujúcim spoločníkom sú napríklad šumienky. Tie od Dr. Oetkera ťa nielen prenesú späť do detstva, ale dajú sa aj veľmi jednoducho pripraviť. Nemusíš nosiť ťažké fľaše sladených vôd či džúsov, stačí malý balíček.
 

Chutné neperlivé osvieženie si pripravíš z Pima nápoja, ktorý je navyše zdrojom vitamínu C a obsahuje 100 % prírodné arómy. K dispozícii je aj viacero príchutí. Zo šumienok si môžeš vyberať spomedzi citrónovej, pomarančovej, mandarínkovej, malinovej či tropik, k dispozícii sú aj varianty bez cukru. Pima nápoje zas nájdeš s príchuťami kiwi, pomaranč a mandarínka.

Šumienky Dr.Oetker
„Šumienky“ sú na letné osvieženie ako stvorené. Ak sa bublinkám vyhýbaš, vyber si nápoje Pima. (Zdroj: Hashtag.sk)

Pima nápoje môžeš použiť aj na prípravu osviežujúcich ľadových čajov. Na zelený ľadový čaj s mandarínkou ti budú stačiť 4 vrecúška zeleného čaju, ktoré zaleješ 250 ml horúcej vody, pridáš trištvrte litra studenej vody a jeden balíček mandarínkového Pima nápoja. Potom už stačí čaj len doplniť niekoľkými kockami ľadu, olúpanými mandarínkami a lístkami medovky.

Viac tipov na osviežujúce nápoje

Dr. Oetker.
Vyskúšaj pomarančové Mojito aj ty. Zdroj: Dr. Oetker

Zvládneš to aj bez klimatizácie

Najlepším receptom na osvieženie sa v teple je voda vo všetkých jej podobách. Pomôže, ak necháš v umývadle napustených niekoľko centimetrov studenej vody, ktorá sa bude postupne odparovať a osvieži vzduch. Alebo do okna zaves mokrý uterák, cez ktorý bude do miestnosti prúdiť chladnejší vánok.

Obľúbeným odporúčaním je takisto pred ventilátor postaviť misku s ľadom a chlad sálajúci z neho tak bude ventilátor rozfúkavať po miestnosti. Ľad však môžeš nechať aj v miske blízko seba a len ho nechať topiť sa. Hneď ti bude aspoň o kúsok chladnejšie.

Na látke záleží

Ak sa ti pre vysoké teploty v noci zle spí, vyskúšaj nahradiť flanelové obliečky bavlnenými alebo saténovými, ktoré budú chladiť. Oplatí sa aj vymeniť hrubý paplón za tenší alebo skús spať len pod dekou. 

Rozhodne však v noci na seba nenasmeruj ventilátor alebo nespi priamo pod klimatizáciou. Ráno sa totiž môžeš namiesto príjemného chladivého pocitu zobudiť s poriadnou angínou. Preto netreba nič preháňať.

Vyskúšaj aj pomocníka od Dr. Oetkera

Zaujali ťa šumivé nápoje od Dr. Oetkera? Ešte väčší výber druhov nájdeš pri klasických šumienkach. Cez deň osviežia svojimi bublinkami a využiť ich môžeš aj pri príprave večernej párty. Nachystaj si citrónovú šumienku, potom rozmixuj melón, zalej ho šumienkovou vodou, pridaj mätu, medovku a gin. Stačí už len ľad a získaš osviežujúci šumivý drink.

Po ťažšom jedle alebo párty ti určite padne vhod nápoj Bystrinka, ktorý ti rýchlo uľaví. Je bez pridaného cukru a sladidiel. Pripravuje sa so studenou vodou a účinkuje veľmi rýchlo, takže čoskoro ťa vráti opäť do formy.

Viac o nápojoch od Dr. Oetkera

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Dr. Oetker.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame