Chceš sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie? Týchto 10 spôsobov ti ku tomu pomôže

mladý chlapec

Učiť sa cudzí jazyk môžeš rozličnými spôsobmi (Zdroj: Unsplash/Wes Hicks)

#Učíme sa síce celý život, no nikdy nezaškodí poznať spôsoby, ktorými si učenie uľahčíme. Pokiaľ si študentom a máš pocit, že škole venuješ až príliš veľa času a dosahuješ výsledky, ktoré tomu, povedzme, až tak nezodpovedajú, tieto tipy ti môžu pomôcť.

Píš si poznámky do zošita

Hoci sa môže zdať, že písať si poznámky do notebooku priamo počas prednášky je tým najzmysluplnejším spôsobom zaznamenávania si informácií, nemusí to tak byť pre každého. Podľa entrepreneur výskumy ukazujú, že tým, ktorí si poznámky píšu priamo do zošita, sa vedomosti rýchlejšie uložia do mozgu, viac si zapamätajú. Hoci takéto „old schoolové“ zapisovanie si informácií je pomalšie, práve týmto spôsobom viac zapájaš svoj mozog, keďže formulovanie viet je zložitejšie (vetu napísanú perom len tak nevymažeš).

Rob si poznámky efektívnejšie

Čím lepšie poznámky si napíšeš, tým lepšie sa ti bude učiť. Spôsob, akým si všetko budeš zaznačovať a zapisovať, bude mať vplyv na to, ako sa ti pri učení budú ukladať vedomosti. Ak budú tvoje poznámky obsahovať najdôležitejšie body a informácie, ale zároveň budú napísané jazykom, ktorému ty rozumieš, výrazne to môže urýchliť tvoje učenie a urobiť ho aj efektívnejším.

Ako to dosiahnuť? Skús časť poznámok zapisovať vlastnými slovami, urob si medzery medzi jednotlivými bodmi a oddeľ od seba jednotlivé definície, môžeš použiť aj symboly prípadne aj vlastnú infografiku, vďaka ktorej pochopíš svoje poznámky automaticky, bez premýšľania. Pomôže tiež zapisovať si dôležité frázy či významy namiesto mechanického prepisovania celých viet.

Nájdi si vlastný spôsob

Táto metóda v podstate zahŕňa spôsoby, ktorými si môžeš uľahčiť učenie. Odporúča sa vyhradriť si istý, relatívne krátky čas na štúdium, kedy naplno zapojíš mozgové bunky a vnímanie. Predídeš tak akémusi „prehriatiu“ mozgu a vyčerpaniu. Môžeš skúsiť si najprv napísať poznámky podľa predošlého bodu. Neskôr ich len doplníš ďalšími poznámkami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Posuň sa v marketingu za 6 mesiacov o 6 rokov vďaka tomuto know-how

Študuj, spi, ďalej študuj

Predstav si, že máš zajtra prezentáciu a cítiš, že nie si pripravený. Väčšina z nás sa túto situáciu snaží vyriešiť tým, že celú noc nespí a učí sa. Samozrejme, že tvrdá práca sa nakoniec vyplatí, ale asi nie je správne preceňovať svoje schopnosti a myslieť si, že čím dlhšie sa budeš učiť, tým viac toho budeš vedieť. Aj mozog si aspoň na čas potrebuje odpočinúť. Výskumy ukazujú pozitívny vplyv spánku na našu schopnosť učiť sa. Dostatok spánku má vraj vplyv aj na celkovú duševnú pohodu človeka, čo sa zvyčajne odrazí aj na jeho pracovných či akademických výsledkoch. 

Meň svoje zvyky

Možno si už zistil, že na rôzne typy vedomostí a zručností zaberajú aj rôzne techniky. Pre teba ale môže byť prínosné vedieť, že ak urobíš vo svojej učebnej rutine občas aj nejakú tú zmenu, rozhodne tým tvoja schopnosť nasávania vedomostí neutrpí. To znamená, že ak sa chceš naučiť dobre hrať tenis, pomôže ti, ak budeš pri svojich tréningoch napríklad striedať rakety. Pokiaľ si sa doteraz učil vždy len doma v izbe, môžeš skúsiť učenie v parku, prípadne kdekoľvek inde.

Je dobré, ak svojej učebnej rutine doprajeme menšiu zmenu (Zdroj: Unsplash/THE 5TH)

Skús mnemonické pomôcky

Jeden z najlepších spôsobov, ako si rýchlo zapamätať veľké množstvo informácií, je používanie memorovacích techník, ako napríklad mnemonické pomôcky: určité postupnosti písmen, zvuky alebo iné asociácie, ktoré nám pomáhajú si niečo zapamätať. Jedna z najznámejších mnemonických pomôcok je niečo, čo sa učí v škôlke – spievaná abeceda. Táto pesnička pomôže deťom zapamätať si abecedu a aj ako dospelí ju máme zakorenenú hlboko v pamäti. Vďaka mnemonickým pomôckam sa lepšie naučíš nielen konkrétne učivo, ale aj celé definície.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Si frajer vo svete marketingu? Teraz máš jedinečnú možnosť to dokázať!

Rob si prestávky

Presýtenie informáciami môže byť skutočne nepríjemné. Určite si si to všimol aj ty, hlavne ak patríš k tým, ktorý sa celú noc zvyknú učiť na rannú skúšku. Ak sa máme naučiť počas dlhšieho časového úseku rôzne druhy informácií, povedzme učív, je dobré, ak náš mozog na nové učivo pripravíme.

Preťaženie informáciami, definíciami a poučkami v náš môže vyvolať stres a má tiež negatívny vplyv na sústredenie sa. V takých prípadoch môžeme napríklad „vypnúť“, čo sa určite aj tebe aspoň raz stalo počas niekoľkohodinových prednášok. Pokiaľ cítiš, že sa ti to môže prihodiť, je dobré si oddýchnuť, prejsť sa po izbe, vyniesť smeti, alebo asi dopriať akúkoľvek prestávku. Dokonca aj päťminútové prestávky dokážu skutočne tvoj mozog opäť naštartovať.

Aj taká maličkosť, akou je dodržovanie pitného režimu, môže zlepšiť tvoju schopnosť sústrediť sa (Zdroj: Unsplash/engin akyurt)

Dodržuj pitný režim

Dokonca aj taká maličkosť, ako dodržovanie pitného režimu, môže zlepšiť efektivitu tvojho učenia sa. Dodržovanie pitného režimu má priaznivý vplyv nielen na naše telo, ale aj na našu psychiku. Podľa istej štúdie dosahujú študenti, ktorí si zo sebou na skúšku zoberú aj fľašu vody lepšie výsledky ako tí, ktorých okrem únavy trápi aj smäd. 

Vedomosti prijímaj rôznymi spôsobmi

Mnoho ľudí už prišlo na to, že ak chceme danú tému skutočne ovládať, veľmi nápomocné bude, ak sa o ňu budeme zaujímať cez rôzne médiá. Skriptá sú fajn, ale nikdy nie je na škodu zájsť si do knižnice, alebo si pozrieť zaujímavý dokument zameraný na oblasť, ktorú chceš ovládať.

Práve tým, že budeme informácie čerpať z rôznych zdrojov, sa v našom mozgu uložia nielen potrebné informácie, ale aj „omáčky“, ktoré sú často potrebné na úplne porozumenie danej problematike. Ovládať definície tak, ako ich kedysi niekto vymyslel, je v niektorých odboroch síce nevyhnutné, no práve celkový obraz o danej problematike z teba urobí niekoho, kto ju skutočne ovláda, niekoho, kto jej naozaj rozumie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Super zárobok a lepšia práca? Stačí pár mesiacov tejto aktivity a pôjdeš hore!

Spoj si nové učivo s tým, čo poznáš

Niekedy sa nám môže zdať, že všetky tie definície, ktoré sa máme naučiť, sú akoby vytrhnuté z kontextu. Niekedy si ich skrátka nedokážeme pripojiť k ničomu konkrétnemu. V takých prípadoch nám ostáva jedine to, aby sme sa ich nabiflili. V takých prípadoch hrozí, že do týždňa všetko naučené zabudneme.
Je teda fajn, ak si to, čo sa učíme, spojíme s tým, čo už vieme.

Tento princíp môžeš uplatniť nielen vo vyšších ročníkoch, kedy už máš nejaké tie vedomosti, ale aj v bežnom živote. Učiť sa o bankových účtoch môže byť skutočne nezáživné, no ak si uvedomíš, že sa jedná v podstate o praktickú vec, s ktorou prichádzame do kontaktu pravidelne, pomôže ti to. Oblasť ekonómie a bankovníctva ale ani náhodou nie je jedinou oblasťou, v ktorej ti tento bod môže pomôcť.

Ktorú z týchto rád niekedy vyskúšaš?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, entrepreneur.com
Odporúčame