Dostávaš aj ty často od svojho okolia nevyžiadané a nepríjemné rady? Poradíme ti, ako na ne taktne reagovať

Ľudia, ktorí majú tendenciu dávať nevyžiadané rady očakávajú, že ten, komu bola rada smerovaná, bude konať presne podľa ich odporúčaní (Zdroj: Freepik/freepik)

#Stále dookola to isté? Každý ti len káže, ako by mal vyzerať tvoj svet, čo by si mal robiť, kde by si mal ísť študovať, čo by si mal jesť, či ako by mal vyzerať tvoj partnerský vzťah? To sú hlavné životné oblasti, v ktorých ti ľudia (často nevyžiadane) chcú poradiť. Sype sa to na teba z každej strany, a ty nevieš, ako to celé ustáť? Ukáž okoliu, že o ne nestojíš, a nauč sa ako na ne reagovať!

Vždy sa poďakuj

Podľa burnout koučky Kataríny Potúčkovej je najlepšie nevyžiadané rady primerane a s citom odkomunikovať. Podľa nej úplne stačí, ak povieš: „Ďakujem ti, že si mi poradil, no ja si v tejto situácii chcem poradiť sám“.

„Aj keď ti je to nepríjemné, mal by si za ňu poďakovať. A to stačí. Je zbytočné to nejako detailne rozvíjať a vysvetľovať. Jednoducho potom prejdi na inú tému,“ uviedla pre Forbes Potúčková.

Prečo sa to deje?

Prečo vôbec vznikajú nevyžiadané rady od ľudí, ktorých si o radu neprosil? Koučka má na to jasné vysvetlenie: „Je to potreba pomáhať a zdieľať vlastnú skúsenosť, ale aj potreba zažiť svoje riešenie v praxi. Veria, že keď situáciu zažili alebo vo svojich predstavách vyriešili, majú to najlepšie odporúčanie pre niekoho, kto sa v rovnakej alebo podobnej situácii nachádza teraz,“ vysvetľuje.

Zdôraznila tiež, že väčšina ľudí dáva rady s tým najlepším úmyslom. Aj keď si možno neuvedomujú, že to nie je vhodné. Preto by si sa mal aj za tie nevyžiadané rady zdvorilo poďakovať.

Neber radu ako návod

Ľudia, ktorí majú tendenciu dávať nevyžiadané rady očakávajú, že ten, komu bola rada smerovaná, bude konať presne podľa ich odporúčaní. Toto je samozrejme hlúposť, pretože radcovia chcú, aby bolo všetko podľa nich. V extrémnych prípadoch sa dokonca urazia, ak to tak neurobíš. Toto už mierne hraničí s toxicitou, preto by si mal pouvažovať, či ti takíto ľudia viac neberú, než dávajú.

Podľa koučky by si im mal v takejto situácií vysvetliť, že sa chceš rozhodnúť samostatne, lebo to je to správne. „Keď príliš uvažuješ nad tým, ako na túto radu zareagovať, často to dopadne tak, že nezareaguješ vôbec. Príliš sa strachuješ, že by sa to toho druhého mohlo dotknúť,“ uviedla pre Forbes.

Žiješ si svoj život

Existujú aj ľudia, ktoré rady nielen rozdávajú, ale aj prijímajú. Podľa koučky je to zapríčinené tým, že nevedia pracovať so svojím vnútorným hlasom a intuíciou. Ide spravidla o ľudí s nižším sebavedomím, nedôverou v seba samého, alebo len s nedostatkom skúseností.

„Veria, že iní ľudia vedia lepšie, čo je pre nich správne. Nemôžeme sa ale spoliehať na to, že niekto iný nás zachráni a vyrieši za nás všetky problémy,“ hovorí.

Prečo sa to teda celé deje?

Nevyžiadaná rada ti má dať (podľa Potúčkovej) chvíľkový pocit bezpečia. Budeš mať pocit, že si sa problémom zaoberal, hoci si nič nevyriešil. A práve toto z dlhodobého hľadiska nefunguje…

„Aj keď radu dáš, mal by si sa zamýšľať nad tým, či niekomu radíš len na základe toho, čo si prežil alebo chceš prežiť, alebo či si dotyčného naozaj vypočul. Na základ toho, čo ti povedal, sa mu snaž navrhnúť to najlepšie riešenie preňho, zo svojho uhla pohľadu. Ľudia by sa mali naučiť, že vždy zdieľajú len vlastný pohľad a ich rada zďaleka nemusí byť riešením situácie. To, čo fungovalo nám, môže byť pre iného cestou do pekla,“ radí na záver.

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: Forbes
Odporúčame