Ako odhaliť vo svojom okolí klamára? Nový psychologický výskum ukazuje trik, ktorý môže zabrať

dievča má za chrbtom prekrížené prsty, lebo klame

Odhaľ vo svojej blízkosti každého klamára! (Zdroj: Freepik/ego_tanfreepix)

#Jeden z najlepších spôsobov, ako niekoho prichytiť pri klamstve, je pokúsiť sa ho rozptýliť, kým ti nezačne hovoriť pravdu, odhaľuje nová štúdia. Zdá sa, že dodatočné kognitívne úsilie potrebné na vytvorenie klamstva a zároveň urobenie niečoho iného znamená, že klamstvo neobstojí až tak dobre.

Druhá úloha má podmienky

Existujú však určité podmienky – napríklad, že druhotnú úlohu musí klamár považovať za dôležitú, inak bude môcť uprednostniť klamstvo pred čímkoľvek iným, čo by mal robiť. Vedci, ktorí stoja za novou štúdiou, naznačujú, že rozhovory by mohli byť štruktúrované určitým spôsobom, aby zahŕňali sekundárne úlohy, a teda rozpoznali lži. Zdôrazňujú však, že to nie je spoľahlivý systém a že je potrebná ďalšia práca, aby sme plne pochopili, ako multitasking brzdí klamárov.


Fantazíruješ niekedy o svojom ex? Psychológ vysvetľuje, čo to o tebe prezrádza


„Náš výskum ukázal, že pravdy a klamstvá môžu znieť rovnako vierohodne, pokiaľ klamári dostanú dobrú príležitosť premýšľať, čo povedať,“ hovorí psychológ Aldert Vrij z University of Portsmouth vo Veľkej Británii. „Keď je príležitosť premýšľať menej, pravda často znie vierohodnejšie ako lži.“

Priebeh výskumu

Klamstvá zneli v experimente menej vierohodne ako pravda, najmä keď opýtaní museli vykonať aj sekundárnu úlohu a bolo im povedané, že táto úloha je dôležitá. Štúdie sa zúčastnilo 164 dobrovoľníkov, ktorý vyjadrili svoje názory na spoločenské témy v správach, potom sa rozdelili do dvoch skupín na falošné rozhovory. Boli poučení, aby buď hovorili pravdu o svojich názoroch, alebo o nich klamali.


Dokonalé miesto pre psychologický horor? Opustené detské sanatórium naháňa hrôzu, budeš mať zimomriavky!


Tieto dve skupiny sa ďalej delili na tri. Jedna tretina dostala druhú úlohu a povedali jej, že je to dôležité, aby prešla pohovorom, jedna tretina mala aj druhú úlohu, ale žiadnu informáciu o tom, aká dôležitá je, a posledná tretina nemala žiadnu druhú úlohu, nad ktorou by musela premýšľať

Uvedená úloha zahŕňala zapísanie sedemmiestneho evidenčného čísla auta, ktoré sa predtým ukázalo účastníkovi. Na konci každého rozhovoru anketár zoradil to, čo počul od účastníka štúdie v niekoľkých rôznych oblastiach, vrátane hodnovernosti toho, čo hovorili.

Zamestnať klamárov

Výsledky zodpovedali tomu, čo výskumníci očakávali, hoci rozdiely medzi skupinami neboli veľké. Klamstvo zahŕňa vymýšľanie si detailov, snahu nenechať sa zaskočiť týmito fiktívnymi detailmi a udržiavať klamstvá, aby zneli tak pravdivo, ako je to len možné. To všetko môže vyžadovať veľa rozumu.


RECENZIA Nová rozprávka je poriadne vedľa: Kritici ju vychvaľujú, diváci odchádzajú z kina sklamaní!


Na dosiahnutie najlepších výsledkov tím navrhuje, že sekundárna úloha musí byť považovaná za dôležitú alebo by mala byť niečím, čo je absolútne nevyhnutné – napríklad držať sa niečoho alebo pracovať na simulátore. Samozrejme, vždy bude existovať množstvo ďalších premenných, ktoré je potrebné zohľadniť, v neposlednom rade aj to, že niektorí ľudia vedia klamať oveľa lepšie ako iní.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame