Fantazíruješ niekedy o svojom ex? Psychológ vysvetľuje, čo to o tebe prezrádza

ženy myslí na svojho ex

Fantazíruješ niekedy o svojom ex? (Zdroj: Pexels/MART PRODUCTION)

#Od politikov po pornohviezdy. V našich sexuálnych fantáziách sa môžu nečakane objaviť skutočne tí najrôznejší ľudia. Štúdie však ukázali, že pokiaľ ide o sféru sexuálnej predstavivosti, ženy niekoľkokrát častejšie ako muži spomínajú na svojich bývalých milencov.

Tieto fantázie môžu byť o obzvlášť nezabudnuteľnom vzťahu na jednu noc, ktorý si mal pred rokmi. Niekedy sa však v nich objaví niekto, s kým si boli v dlhotrvajúcom vzťahu. Tu sa veci môžu skomplikovať: Kde urobiť hranicu medzi nevinne tabuizovanými sexy myšlienkami a opätovným objavovaním pretrvávajúcich citov o tvojom bývalom?

Dôvodov môže byť viac

Stefano Verza, psychológ a odborník na etickú nemonogamiu, povedal pre portál VICE, že príťažlivosť má mnoho podôb. Po prvé, je tu zmyselná príťažlivosť, „ktorá je celá o dotyku a fyzickosti, ale nemusí mať nevyhnutne erotickú zložku“. Potom je tu platonická príťažlivosť, ktorá je spojená s priateľstvom, a romantická príťažlivosť, ktorá má korene v „pocitoch a citových väzbách,“ vysvetľuje Verza. Nakoniec je tu sexuálna príťažlivosť, ktorá je spojená s pocitmi erotiky a intimity.

Sny o sexe s bývalým, ktoré mnohí z nás zažili, nie sú potenciálne ničím iným ako neškodným prejavom túžby, ktorú máme po stratenej sexuálnej zložke momentálne spiaceho vzťahu. Ale ako dodáva Verza: „Možno v novom vzťahu nebudeme schopní okamžite rozlíšiť – a oddeliť – tieto pocity od romantickej príťažlivosti, ktorá tu kedysi bola.“

Problémy v súčasnom vzťahu

Séria štúdií zverejnených v roku 2020 výskumníčkov Amy Muiseovou z oblasti behaviorálnej vedy z York University, ukazujú prečo sa fixujeme na pozitívnu minulú sexuálnu skúsenosť. Jej výskum to opísal ako „sexuálnu nostalgiu“. Zistili, že je pravdepodobnejšie, že budeme fantazírovať o našich bývalých, keď sme slobodní alebo nespokojní s naším súčasným vzťahom. Ukázalo sa tiež, že slobodní a nenaplnení ľudia, ktorým vyhovuje citová blízkosť, prežívajú viac sexuálnej nostalgie ako ľudia s podobným vzťahovým statusom, ktorí sú viac citovo oddelení.

Avšak niekedy môžu tieto fantázie skutočne signalizovať, že tvoj súčasný vzťah sa stal menej naplneným. To nemusí nutne znamenať, že je čas odhodiť partnera, ale môže to znamenať, že niektoré z vašich potrieb a priorít sa zmenili alebo nie sú splnené. Preto je vždy najlepšie úprimne sa porozprávať, aby problémy vo vzťahu nenarastali, ale vyriešili sa.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame