Návšteva múzea nemusí byť nuda: Pozri sa na týchto 10 najzaujímavejších

Umelá inteligencia, či moderné umenie nie sú tabu ani v tejto oblasti (Zdorj: Freepik/cristina_gottardi)

#Rozvoj nastáva aj v oblasti muzeológie – najmodernejšie, najväčšie, najzaujímavejšie – múzeá, ktoré nájdeš na svete, sme zostavili do TOP 10. Od dejín starovekého Egypta, až k súčasnosti. Umelá inteligencia, či moderné umenie nie sú tabu ani v tejto oblasti. Čo zaujímavé pre svojich návštevníkov múzeá pripravili?

Veľké egyptské múzeum v Káhire (Egypt)

Jedno z najočakávanejších múzeí malo byť otvorené už pred niekoľkými rokmi. Ako sa však pri veľkých projektoch môže stať, aj pri tomto sa výstavba predĺžila, a toto múzeum sa má pre verejnosť otvoriť už tento rok.

Nachádza sa v blízkosti pyramíd v Gíze, a svojou rozlohou 50 hektárov bude najväčším archeologickým múzeom sveta. Návštevníci sa môžu tešiť na viac ako 100 tisíc predmetov, vrátane artefaktov z Tutanchamonovej hrobky!

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Grand Egyptian Museum (@grandegyptianmuseums)

 

Múzeum robotov a umelej inteligencie v Soule (Južná Kórea)

Ak minulosť nie je nič pre teba, a miluješ skôr technológiu súčasnosti, toto je pre teba to správne miesto. Táto novostavba bola dokonca čiastočne postavená robotmi!

Múzeum robotov a umelej inteligencie (RAIM), ktoré sa má otvoriť koncom tohto roka, sa venuje rozšírenej virtuálnej realite, holografom, umelej inteligencií, robotike, a mnohým príbuzným odvetviam. Autori majú v pláne celú expozíciu prepojiť s výskum, kultúrou a ekonomikou.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Robot Museum (@robotmuseum)

<script>

Múzeum umenia v Busane (Južná Kórea)

A sme opäť v Južnej Kórei, kde sa plánuje ešte jedna veľká udalosť – v priestoroch bývalej priemyselnej zóny v Busane sa má otvoriť múzeum zamerané na digitálne a moderné umenie.

Autori tohto projektu už teraz predpokladajú, že to bude mimoriadne úspešné, a tak už v súčasnosti chystajú ďalšiu pobočku v Hongkongu. Tá by mala byť pre verejnosť otvorená v priebehu budúceho roka.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa 부산박물관(공식) (@busan_museum)

<script>

Múzeum moderného umenia vo Varšave (Poľsko)

Aj u našich severných susedov nájdeš moderné múzeum, ktoré stojí za to! Už v máji by sa malo otvoriť Múzeum moderného umenia vo Varšave. Ide o zásadné rozšírenie pôvodného múzea novostavbou.

Pôvodné priestory neboli navrhnuté tak, aby boli vhodnými pre účel galérie moderných umeleckých diel. Tvorcovia majú veľké ambície – nové priestory (vrátane kina a posluchárne) by mali byť budúcim kultúrnym centrom mesta!

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Thomas Phifer and Partners (@thomasphiferandpartners)

<script>

Istanbul Modern v Istanbule (Turecko)

Pri pobreží Bosporu sa nachádza nová budova Múzea moderného umenia, ktoré už mala byť otvorená, no nakoniec sa jej brány otvoria až tento rok. Novostavba je súčasťou ambicióznej urbanistickej koncepcie prestavby prístavného komplexu Galataport.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Istanbul Museum of Modern Art (@istanbulmodern)

<script>

Medzinárodné afroamerické múzeum v Charlestone (USA)

Na miestach, kde v 18. a 19. storočí kotvili lode, ktoré privážali otrokov do Severnej Ameriky, sa tento rok otvorí nové múzeum afroamerickej kultúry.

Ide o akési uctievanie predkov – práve z trhov s otrokmi z Charlestonu má pochádzať až 90 percent predkov súčasných Afroameričanov. Ich história je hrozivá a pútavá. Práve toto má zobraziť nové múzeum. Záujemcom má dokonca pomôcť pri pátraní po svojich rodokmeňoch!

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Intl. African American Museum (@iaamuseum)

<script>

Centrum vedy, vzdelávania a inovácií Richarda Gildera v New Yorku (USA)

Toto múzeum ti prináša možnosť vcítiť sa do života hmyzu. Architektka Jeanne Gang, ktorá je autorkou novej časti Amerického prírodovedného múzea v New Yorku, vytvorila organický priestor, ktorý pripomína vnútro hmyzích obydlí. Návštevníkom tak chce vytvoriť pocit, že sa ocitli vo svete hmyzu.

Múzeum mikroskopických živočíchov a hmyzu svoj brány otvorí pre návštevníkov už koncom tohto roka. Ak budeš mať príležitosť, určite ho pri poznávaní New Yorku nevynechaj!

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Shahkrit (@shahkrit)

<script>

Múzeum holokaustu v Toronte (Kanada)

Pôvodne toto múzeum vzniklo už v polovici 80. rokov minulého storočia. Založilo ho približne 35 preživších holokaustu. Malo slúžiť ako miesto pre zdieľanie skutočných príbehov o tejto smutnej etape z dejín ľudstva.

V súčasnosti má toto múzeum za sebou generálnu rekonštrukciu a prestavbu. Súčasťou „nového šatu“ sú aj nové expozície, ktorý majú jasný cieľ – informovať hlavne mladých ľudí, no najmä fungovať ako centrum pre vzdelávanie o holokauste aj v dobe moderných technológií.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Holocaust Education Centre (@holocaust_ed)

<script>

Manchesterské múzeum v Manchestri (Anglicko)

V tomto prípade nejde o novinku, ale o prestavbu. Novogotické Manchesterské múzeum vzniklo ešte v druhej polovici 19. storočia, no v súčasnosti sa dočkalo rozšírenia o moderné prvky. Vďaka tomu sa tam majú v blízkej budúcnosti konať špeciálne výstavy.

V múzeum, ktoré sa otvorilo len začiatkom tohto roka, nájdeš približne 4,5 milióna predmetov z oblasti prírodných viet a kultúrnych dejín ľudstva.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Manchester Museum (@mcrmuseum)

<script>

Národná portrétna galéria v Londýne (Anglicko)

Po najväčšej rekonštrukcií v histórii budovy, sa objekt znovu verejnosti sprístupní už v júni. Národná galéria v Londýne sa tak pre návštevníkov otvorí po dlhých troch rokoch. História tohto múzea v zbierkach siaha od Tudorovcov až k súčasnosti.

Novú éru tohto múzea zaháji výstava londýnskej fotografky Yevonde. Krátko po nej sa, po prvýkrát, predstavia aj mimoriadne snímky, ktoré odfotil Paul McCartney v dobe, kedy sa Beatles ešte len transformovali na svetovú hviezdu.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa National Gallery (@nationalgallery)

<script>

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: Forbes
Odporúčame